Czy wiesz, że ogrom studentów przybywa do większych miast w celu edukacji na uczelniach wyższych? Nie każdy ma możliwość mieszkania z rodzicami, wiele osób musi na czas studiów wynajmować mieszkanie, mieszkać na tzw. stancji albo wybrać akademik. No właśnie, która opcja jest najlepsza? Pamiętajmy, że studia to co najmniej 5 lat naszego życia, warto więc wybrać lokum, dzięki któremu zostaną stworzone dobre warunki do efektywnej nauki, a jednocześnie komfortowego życia. Pod uwagę studenci biorą jednak również koszty mieszkania. Musimy wziąć pod uwagę, że opłaty, jakie wiążą się z utrzymaniem w dużym mieście, nie są małe, do tego studenci nie zawsze mają możliwość generowania dochodów.
Kto mieszka w akademiku?
Akademik nadal jest chętnie wybieraną opcję, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości zamieszkania w obcym mieście w ramach konieczności podejmowania nauki na studiach wyższych. Trzeba przyznać, że miejsce w akademiku generuje najniższe koszty, natomiast wiąże się z ograniczonym komfortem. W pokoju mieszka zazwyczaj kilku studentów, wspólne są łazienki oraz kuchnia. To nie miejsce, w którym można spokojnie się uczyć, w ciszy i spokoju. Co więcej, mieszkając w akademiku, należy stosować się do panujących w nim reguł – obowiązuje w takich miejscach na przykład cisza nocna i zakaz przyprowadzania gości.
Jak widać, akademik nie stwarza przyjaznych warunków do zamieszkania w okresie studiów, natomiast jest to dobra opcja dla tych, którzy nie mają zbyt wysokich funduszy, by wynająć samodzielny pokój dla studenta w Warszawie czy innym dużym mieście w naszym kraju.
Dla kogo wynajem mieszkania?
Wynajem mieszkań dla studentów to dzisiaj niezwykle dochodowy interes. Okazuje się, że polskie społeczeństwo się wzbogaca i stać nas na samodzielne pokoje studenckie. Gdańsk, Poznań czy Warszawa oferuje je w naprawdę świetnej jakości.
Studenci mają do wyboru pojedynczy pokój dla studenta w Gdańsku czy innym mieście albo duże apartamenty kilkupokojowe. To dobra opcja dla grupy przyjaciół, by zamieszkać wspólnie i móc dzielić się kosztami.
Pamiętajmy, że jest to na pewno droższe rozwiązania, ale komfort mieszkania znacznie większy aniżeli dzielony z innymi pokój w akademiku. W mieszkaniu student może w spokoju się pouczyć, nic go nie ogranicza. Sam decyduje o trybie własnego funkcjonowania i nie musi podlegać rozmaitym zakazom czy nakazom. Pokoje studenckie polecane są tym, którzy mają możliwość studiowania oraz podjęcia choćby pracy dorywczej, dzięki czemu młodego studenta stać na samodzielne utrzymanie się.