Czarnogóra to dobre miejsce na urlop.

Poniżej przedstawimy miejsca, które warto odwiedzić w tym kraju.

Czarnogóra – wakacje jakich nie znałeś.

Wyspa Mamula

To były fort wojskowy i miejsce wielu okrucieństw podczas II Wojny Światowej. Zbudowany został przez Austro – Węgry w 1853 r.
Wyspa stała się znana w czasie II Wojny Światowej, ponieważ powstał tam izolowany obóz koncentracyjny zbudowany na szczycie murów obronnych.
Od 30 maja 1942 roku do końca wojny siły Benito Mussoliniego wykorzystywały wyspę Mamula, by pomieścić tysiące osób wbrew ich woli. Mamula była znana z tego, że była miejscem okrucieństwa i tortur. Nastąpiło tam co najmniej 130 zgonów, większość w wyniku zagłodzenia przetrzymywanych.
Urzędnicy Czarnogóry snują plan odnowienia rozpadającego się fortu. Były obóz koncentracyjny stałby się nowoczesnym, ekskluzywnym kurortem. Cena tego przedsięwzięcia szacowana jest na 15 milionów euro i została uznana za doskonały sposób na stworzenie nowych miejsc pracy dla lokalnych mieszkańców, jednocześnie zachęcając większą ilość turystów do odwiedzania ich kraju.

Muzeum Kotów

To małe muzeum poświęcone kotom, mieści się w Kotorze.
Dla miłośników kotów to idealne miejsce. Miasto zostało założone przez Rzymian około 160 lat p.n.e. Przez stulecia Kotor służyło jako port handlowy dla statków z całego świata, a wiele kotów, które były na statkach, pozostało w mieście, zasiedlając je.
Koty są częścią codziennego życia w Kotorze, stanowiąc symbol dla całego miasta. Muzeum Kotów położone jest w samym sercu Starego Miasta, to uroczy widok dla miłośników tych futrzaków. Osoby, które odwiedzą małe muzeum, mają dostęp do niezwykłej kolekcji prac związanych z kotami takich jak: pisma, monety sprzed kilkuset lat i wielu innych. Znajduje się tutaj również kolekcja pocztówek przedstawiających koty robiące ludzkie rzeczy.
Opłata za wstęp, to tylko 1 euro. Muzeum wspiera lokalną społeczność kotów dzięki zdobytym pieniądzom. Sklep z pamiątkami sprzedaje pamiątki wraz z małymi torbami żywności, aby nakarmić zwierzaki.

Fortyfikacje w Kotorze

Te historyczne fortyfikacje zapewniły miastu przetrwanie okupacji na przestrzeni wielu lat.
Położone nad Zatoką Kotorską jest najstarszym miastem w Czarnogórze, którego korzenie sięgają starożytnego świata. Archeolodzy nie są do końca pewni, ale może być zbudowany na innym mieście już w 700 do 400 p.n.e.
Naturalne stopnie i zbocza wzgórz zostały wykorzystane przez starożytnych osadników jako ochrona. Miasto jest starożytne, ale fortyfikacje pochodzą z okresu średniowiecza.
Lista napastników, okupantów i najeźdźców w Kotorze jest długa, byli to m.in. Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie, Osmanie, Austriacy, w pewnych okresach Rosjanie, Serbowie, Brytyjczycy i Węgrzy.
Poruszanie się po skałach wzgórz i murów okazało się wyzwaniem dla najeźdźców, którzy próbowali znaleźć drogę do miasta.

Stara Maslina

Jedno z najstarszych drzew oliwnych na świecie, mające ponad 2000 lat. Znajduje się w pobliżu miasta Stari Bar i jest pięknym widokiem. Jedna strona drzewa jest niestety całkowicie wypalona, ​​z powodu uderzenia pioruna.

Klasztor Ostrog

To klasztor prawosławny osadzony w ścianie skał.
XVII wiek był burzliwym okresem na Bałkanach. Małe Księstwo Czarnogóry walczyło o przetrwanie przeciwko potężnemu Imperium Osmańskiemu. Wielu chrześcijan zagrożonych przez tureckich najeźdźców wyruszyło w góry.
Klasztor Ostrog został wykuty w pionowym zboczu góry Ostroska Greda. Założony został przez Vasilija, biskupa Hercegowiny.
Znaczna część obecnego wyglądu klasztoru pochodzi z renowacji po pożarze w latach 1923-1926. Klasztor został poważnie uszkodzony w płomieniach, ale na szczęście dwie z oryginalnych kaplic zostały oszczędzone i pozostają w pierwotnym stanie.

Pomnik wojenny w Ulcinj

Na szczycie kurortu tak starego jak Epoka Brązu stoi niesamowita pamiątkowa statua wojenna z widokiem na plaże.
Pomnik ofiar wojny w Ulcinj znajduje się na skraju górskiego miasteczka i oddaje hołd czarnogórskim żołnierzom, w szczególności siłom powietrznym Jugosławii. Jego unikalna konstrukcja przypomina skrzydła ptaka lub samolotu, i wydaje się, że czuwa nad plażą znajdującą się poniżej. Ulcinj jest bardzo popularnym miejscem wakacyjnym.

Sveti Stefan

To ekskluzywny kurort, który pokrył niewielką bałkańską wyspę w luksusowe kwatery.
Mała wyspa jest oddalona o 2 kilometry od wybrzeży Czarnogóry, tworząc tworząc wspaniałą bazę turystyczną. Początkowo na tej ziemi mieszkało około 400 osób, którzy budowali domy na każdym dostępnym calu wyspy, sprawiając wrażenie, że mogą spać tuż nad Adriatykiem. Kiedy kraj znalazł się pod władzą komunistyczną, planowano przekształcenie tego obszaru w miejscowość turystyczną, a mieszkańcy wioski zostali przeniesieni na stały ląd przez rząd, aby zrobić miejsce dla nowego kurortu. Cienki przesmyk został zbudowany, aby połączyć wyspę z lądem, a wszystkie stare domy zostały przekształcone w pojedyncze kwatery, aż powstało Sveti Stefan.
To urokliwe miejsce wypoczynku miało swoje wzloty i upadki na przestrzeni lat, tracąc wiele ze swojego blasku w latach 90, w obliczu rządowych zawirowań. Jednak w 2000 roku został odnowiony i po raz kolejny podniesiony do ekskluzywnego pięciogwiazdkowego standardu.

Góry i Parki Narodowe

Góry Czarnogóry leżą w serii bajecznych krajobrazów tak różnorodnych, że wydaje się to nie możliwe, że są one częścią tego samego kraju. Ośnieżone, poszarpane szczyty przemieniają się w łagodne, falujące pastwiska, a następnie schodzą na dół do jezior polodowcowych w kręte, wąskie wąwozy, odsłaniając odległe wioski latem, a zimą jedne z najlepszych tras do jazdy na nartach i snowboardzie w całym regionie. Na wybrzeżu rozciągają się nad Adriatykiem szczyty Orjen, Lovcen i Rumija zapewniając niezapomniane widoki.
Park Narodowy Durmitor to idealne miejsce dla turystów pieszych i wędrowców oraz jedno z najbardziej znanych miejsc na Bałkanach dla fanów naprawdę oszałamiających widoków. Są tutaj liczne górskie trasy rowerowe.
Wakacje w tym kraju mogą zaprowadzić w głąb jednych z najlepszych, najbardziej nieodkrytych górskich miejsc, które Czarnogóra ma do zaoferowania. Legendy i zapierające dech w piersiach widoki mogą cie zauroczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here