Dlaczego warto pojechać do Czarnobyla?

Dlaczego Czarnobyl tak fascynuje turystów?
Czarnobyl to miejsce, w którym przed 30 laty wybuchła elektrownia atomowa. Wybuch nastąpił wskutek niekorzystnego zbiegu okoliczności: zadziałało wiele czynników. Wybuchu jednak nie byłoby, gdyby nie to, że postanowiono przeprowadzić kontrolowany eksperyment. Jest to dość uspokajająca wiadomość dla osób, które obecnie pomieszkują w okolicach elektrowni atomowych w innych rejonach świata: elektrownie same z siebie nie wybuchają.
Wybuch spowodował pożar na terenie reaktora. Od razu po wybuchu zaalarmowano strażaków, którzy nie byli świadomi tego, jakie ryzyko na siebie biorą, szczególnie wchodząc na dach. Na dachu reaktora odnotowywano największe dawki promieniowania. Dawki wielokrotnie przewyższały ludzką odporność: były to dawki śmiertelne.

Akcja ratownicza polegała na gaszeniu pożaru. Palił się grafit, czyli jeden z najbardziej promieniotwórczych materiałów obecnych w elektrowni. Zdecydowanie strażacy o tym nie wiedzieli: wchodząc na dach, powinni od razu po zakończeniu lania wody uciec stamtąd. Oni pozostawali tam jednak w stanie gotowości, wielokrotnie zwiększając stopień ekspozycji na śmiercionośne promieniowanie. Co ciekawe, grafit gasi się sam po jakimś czasie i wydaje się, że gaszenie ognia nie było tam potrzebne. W rzeczywistości jednak strażacy ugaszający pożar w środku doprowadzili do tego, że wielkość chmury promieniotwórczej, która wydostała się do atmosfery, była zdecydowanie mniejszą niż w mogłaby być. Nie bez powodu turyści urządzający sobie wycieczki do Czarnobyla mogą dziś oglądać pomnik wzniesiony tam na część strażaków. Widnieje na nim napis: dla tych, którzy uratowali świat.

Turyści zwiedzający Czarnobyl obecnie mogą zobaczyć wielkie, opuszczone miasto. Po wybuchu mieszkańcy Czarnobyla zostali natychmiast ewakuowany. Wielu mieszkańców zachorowało na chorobę popromienną. Są na terenie tego miasta miejsca, w których żyją nadal mieszkańcy. Nie zdecydowali się na ucieczkę. Turyści nie mają dostępu w te rejony, mieszkańcy sobie tego nie życzą.

Miasto w momencie katastrofy zamieszkiwało około 50 tys osób. Wszyscy zostali ewakuowani w ciągu jednego dnia, a w zasadzie w ciągu pięciu godzin. Mieszkańcy dostali informacje, że ewakuacja jest tymczasowa, dlatego właściciele mieszkań na terenie tego miasteczka nie zabrali wielu rzeczy: pakowali się na szybko do walizek. Dlatego przez wiele lat po katastrofie można było sobie robić na terenie Czarnobyla zdjęcia z opuszczonymi dziecięcymi zabawkami. Takie zdjęcia często widzimy w relacjach z wycieczek po Czarnobylu. Obecnie już tych gadżetów nie ma: zostały wyniesione i rozkradzione, a następnie kwitł handel tymi przedmiotami na aukcjach internetowych i na bazach na terenie całej Europy. Taka pamiątka z Czarnobyla była poczytywana jako skarb. Niestety, jednocześnie te przedmioty nierzadko miały w sobie składniki promieniotwórcze.

Co można zobaczyć na wycieczce w Czarnobylu?
Program przewiduje przechodzenie obok domostw. Turyści lubią robić sobie zdjęcia obok opuszczonego diabelskiego młyna. Chętnie wchodzą pod mosty. Jednak to, co fascynuje najbardziej, to wynaturzenia. Na terenie Czarnobyla na przykład obserwuje się, że zdjęcia rosną bardzo powoli. Ściółka leśna jest bardzo gruba, a szczątki zwierząt czy roślin nie rozkładają się prawidłowo. Turyści często też urządzają sobie wycieczki do Czarnobyla w nadziei, że uda im się zobaczyć wynaturzone zwierzęta. Mitów wokół Czarnobyla narosło w naszej kulturze naprawdę sporo: mawia się, że na terenie opuszczonego miasta znajduje się sporo dzikich zwierząt, które są karykaturalne. Choroby związane z ekspozycją na promieniowanie doprowadzały niejednokrotnie do wynaturzeń i w niektórych muzeach możemy zobaczyć na przykład sarenki z sześcioma nogami, czy niewiarygodnie zniekształcone ciało misia.

Po wybuchu zdecydowano się na ewakuacje mieszkańców, jednak prace w elektrowni nadal trwały. Wybudowano nawet 60-kilometrową linię kolejową prowadzącą do elektrowni, z początkiem w mieście Slawutycz. Jest to ukraińskie miasto, które zostało zbudowane specjalnie dla robotników, którzy mieli zajmować się odbudową elektrowni. Każdego dnia kolejka zbierała mieszkańców do elektrowni rano, a odbierała wieczorem. Codziennie przed wyjściem do domu musieli przechodzić dwuetapową kontrolę, która mówiła o tym, jaką dawkę promieniowania wchłonęli.

Ile kosztuje wycieczka do Czarnobyla?
Jednodniowa wycieczka do Czarnobyla kosztuje około 80 dolarów za osobę. Czasami koszt może wzrosnąć, w zależności od tego, co jest w programie. Najdroższe wycieczki jednodniowe na zwiedzanie Czarnobyla mogą więc kosztować 170 dolarów. Na Ukrainie jednak cena nie jest dobrym wyznacznikiem jakości oferty. Czasami ten sam program wycieczki można dostać za naprawdę bardzo różne ceny. Często wyższa cena jest podyktowana tylko tym, że wycieczka jest obliczona na obsługę Francuzów czy Brytyjczyków. W programie jest to samo, co za mniejsze pieniądze dostanie Polak. Organizatorzy po prostu wiedzą, ile jest w stanie zapłacić obywatel danego kraju ze względu na to, jaka jest siła nabywcza jego pieniądza i do tego dostosowują oferty.

Czarnobyl – wycieczka dwudniowa
Wycieczki dwudniowe do Czarnobyla kosztują około 250-300 dolarów za osobę. Obejmują transport, zwiedzanie, nocleg, ale już nie wyżywienie. Są to ceny za zwiedzanie w małych grupach (maksymalnie trzyosobowych). Zwiedzanie Czarnobyla indywidualnie jest zdecydowanie polecane osobom, które chcą pokręcić się po małych zakamarkach tego miasta i poczuć dreszczyk emocji, a nie tylko dowiedzieć się co nieco więcej o tych miejscach. Zdecydowanie podróżowanie w grupie po Czarnobylu będzie oznaczało, że turyści będą poruszać się jedynie po wyznaczonych ścieżkach i nie zatrzymywać się wtedy, kiedy chcą, jak jest w prywatnych wycieczkach. Zwiedzanie grupowe oznacza, że zatrzymujemy się tylko w wyznaczonych przez przewodnikach punktach. Stąd niższa cena wycieczki, ale i obniżony komfort. Zdecydowanie polecamy: jeśli już odbyliśmy dość długą podróż pod elektrownię z Kijowa, warto wydać te 70 dolarów więcej, aby mieć komfort zwiedzania indywidualnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here