Dlaczego warto wypoczywać nad jeziorem?

Polska jest bardzo zróżnicowanym krajem jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne. Jest morze z piaszczystymi plażami, nadbałtyckie miasta z promenadą i letnimi festiwalami, są i góry – malownicze Tatry czy dzikie Bieszczady, jest Jaskinia Raj i kopalnia soli w Wieliczce, a także znane miasta, które świadczą o burzliwej polskiej historii. Wszystko to sprawia, że Polska jest krajem atrakcyjnym turystycznie, zwłaszcza dla naszych sąsiadów z zachodu.
Jednak naszym największym skarbem są Mazury, a właściwie Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Wiele osób uważa je za serce Polski. Zielone, dzikie, pełne dumy. Takie właśnie są położone blisko siebie trzy z pośród dziesięciu największych jezior w Polsce: Śniardwy, Mamry oraz Niegocin.
Jezioro Śniardwy ma więcej niż 113 km kwadratowych. Przez miejscowych nazywane jest „małym Bałtykiem”, gdyż jest tak szerokie, że w niektórych miejscach nie widać przeciwległego brzegu. Tutaj także występuje fala, która czasem jest większa niż na Bałtyku.
Obszar ten jest najbardziej znanym w Polsce, jednak jeziora występują w wielu regionach Polski, nie tylko na Mazurach, ale np. na Pomorzu czy w Wielkopolsce. Naturalnym jest zatem, że wielu Polaków i gości zza granicy wybierze wakacje nad jeziorem jako sposób spędzenia urlopu.
Wypoczynek nad jeziorem nie musi być ograniczony do miesiąców wakacyjnych. Także zimą, jesienią i na wiosnę pobyt nad jeziorem ma swoje uroki. Oczywiście w wakacje nic nie działa tak odprężająco jak zanurzenie ciała w chłodnej, niebieskiej wodzie.
Wypoczynek nad jeziorem może przybierać różne formy. W pobliżu jezior zazwyczaj rozwija się sieć atrakcji turystycznych. Powstaje cała infrastruktura: hotele i pensjonaty, ośrodki z domkami wypoczynkowymi, domki prywatne, kwatery przy gospodarzach, gospodarstwa agroturystyczne czy pola namiotowe, a także restauracje, zajazdy, bary, lodziarnie i smażalnie ryb. Dodatkowo można odwiedzić lokalny park rozrywki, przejść trasę w parku linowym, pojeździć konno lub wypożyczyć kajak. Taka sieć atrakcji sprawia, że każdy rodzaj turystów znajdzie tu coś dla siebie.
Osoby, które cenią sobie spokój, powinny wystrzegać się ośrodków z domkami wypoczynkowymi. Są to miejsca gdzie przebywa na raz wiele osób, zazwyczaj z dziećmi i zwierzętami. W identycznych domkach mieszkają rodziny, które większość czasu spędzają nad brzegiem jeziora na plaży przynależącej do ośrodka, grając w siatkówkę plażową, następnie grillują przed domkiem i siedzą do późnych godzin wieczornych sącząc piwo i śmiejąc się głośno. Każdy dzień kończy głośne nawoływanie dzieci przez ich matki, w świetle gasnącego dnia.
Na polach namiotowych zatrzymuje się natomiast dużo młodzieży i studentów, którzy puszczają muzykę z komórek i samochodowych głośników. Ich towarzystwo także bywa męczące i nie sprzyja wypoczynkowi. Dodatkowo podczas weekendów na polach namiotowych robi się ciaśniej, gdyż przybywają weekendowi urlopowicze.
Ceny hoteli i pensjonatów w popularnych miejscach wypoczynkowych, są raczej wysokie. Kilkudniowy pobyt w takim miejscu dla rodziny porównywalny jest z ceną wyjazdu za granicę. Jadąc na wakacje nad jeziorem z dziećmi, warto rozważyć wynajęcie całego domu od prywatnej osoby. Wielu właścicieli udostępnia swoje domy wakacyjne pod wynajem. Niektóre z nich są tak duże, że możliwy jest wyjazd np. w dwie rodziny, co znacznie obniża koszty. Plusem jest dostęp do kuchni i własny ogród, do którego bezpiecznie można puścić dzieci.
Dobrym pomysłem dla rodziny jest wyjazd do agroturystyki. Wiele z takich gospodarstw posiada swój sad, ogród, własne wyroby np. mleko czy ser oraz własne zwierzęta, które są wielką atrakcją dla dzieci. Po podwórzu chodzą kury, na pastwisku pasą się koń i krowa czy koza. Niektóre miejsca za drobną opłatą wypożyczają rowery, na których można objechać okolicę lub organizują warsztaty lub lekcje tematyczne, np. o pszczelarstwie czy wyrobie sera.
Wakacje nad jeziorem nie muszą oznaczać wyłącznie opalania się nad wodą czy grillowania. W większości miejsc są dobrze oznaczone szlaki turystyczne, które można pokonywać pieszo lub rowerami. Lasy obfitują w jagody, jeżyny i dzikie maliny, a jesienią pełne są grzybów. Spacerując wśród pól i lasów, można dojrzeć kapliczki i kościółki, doświadczyć prawdziwej polskiej wsi z kurami gdaczącymi na poboczach wąskich dróg, zobaczyć krowy pasące się na tle niebieskiego nieba i żółtych łanów zbóż.
Jeziora to także raj dla wędkarzy, którzy z pewnością znajdą idealne miejsce na łowienie z brzegu, pomostu lub łódki. Sylwetki zastygłych w bezruchu ludzi, którzy cierpliwie wpatrują się w unoszący się na wodzie spławik, to stały widok na jaki możemy się natknąć.
Także osoby, które interesują się ornitologią, wiedzą, że jeziora i otaczajace je lasy to doskonałe miejsca do obserwacji ptaków. Warmia i Mazury to obszar gdzie występuje wiele interesujących gatunków ptaków, często nigdzie indziej niewystępujących: np. płaskonosy, perkozy, łyski, mewy śmieszki, kormorany, czaple czy żurawie, a nawet niezwykle rzadkie czarne bociany. Wiele jest tak także ptaków drapieżnych, jak kanie czarne, orliki krzykliwe, bieliki, myszołowy czy rozmaite gatunki sów.
Wiele miast z nastawieniem turystycznym odpowiedzialne podchodzi do tematu kąpieli. Większe jeziora posiadają plażę miejską strzeżoną przez ratownika. Zazwyczaj nieopodal znajduje się wypożyczania sprzętu wodnego, gdzie na dowód osobisty wypożyczyć można kajak, łódkę lub rowerek wodny. Niektóre większe wypożyczalnie oferują także niewielkie jachty lub motorówki, a także np. sprzęt do windsurfingu.
Niektóre jeziora Polskie są słynne z doskonałych warunków do uprawiania letnich sportów wodnych. Wspomniana już Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, wraz ze swoją nieformalną stolicą – Giżyckiem, to obszar na który składa się ponad czterdzieści jezior. Są połączone kanałami, które umożliwiają żeglowanie po nich i pływanie po nich np. w kajaku. Można spędzić wiele dni żeglując po nich w jachtach i na kajakach, wciąż odkrywając nowe trasy i rejony. Można latami wracać w te same miejsca, bez ryzyka, że dopadnie nas znużenie.
Wypoczynek nad jeziorem może być bardzo wartościowy i aktywny, warto więc wziąć go pod uwagę, planując wakacyjny urlop.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here