Grecja

Grecja to słoneczny kraj położony na południu Europy na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Macedonią, Albanią, Bułgarią oraz Turcją. Kraj liczy sobie 11 milionów mieszkańców, którzy zasiedlają obszar 131 tysięcy kilometrów kwadratowych. Grecja od 2002 roku należy do strefy euro. Mimo panującego obecnie w kraju kryzysu, który powoduje, że jest on bardzo zadłużony, turyści nie powinni się obawiać płynności transakcji w tym bałkańskim państwie. Warto natomiast wyposażyć się w gotówkę, ponieważ w sytuacjach najbardziej dramatycznych nie działały tam bankomaty. Dla turysty, kryzys wynikający ze złej polityki gospodarczej nie jest jednak groźny dla ruchu turystycznego. Wbrew przeciwnie – Grecy potrzebują pieniędzy od odwiedzających ich osób i chętnie będą przyciągać do siebie kolejnych gości. Kraj jest też oczywiście członkiem Unii Europejskiej, więc Polacy mogą się poruszać po tym kraju tylko i wyłącznie z dowodem osobistym. Warto jednak powiedzieć, że komfort wzięcia tylko tego dokumentu należy się tylko osobom, które lecą do Grecji samolotem. Tak się bowiem składa, że tylko Grecja i Słowenia spośród bałkańskich państw należą do strefy Schengen – na granicy z innymi należy pokazywać normalnie paszport i odstać swoje w kolejce. Prawdopodobnie przyszłością Unii Europejskiej będzie przyjęcie do strefy Rumunii i Bułgarii. Wówczas będzie istniała prosta lądowa droga z Polski do Grecji z ominięciem wszelkich kontroli granicznych. Najkrótsza droga wiedzie jednak przez Serbię, która nawet nie należy do Unii Europejskiej, więc wizja zniesienia tam kontroli granicznej jest bardzo odległa.

Oprócz części lądowej, państwo położone jest na blisko 2500 wyspach, chociaż zamieszkałych jest tylko 165. Największą z nich jest Kreta, która niegdyś była kolebką kultury minojskiej, jednej z najstarszych cywilizacji na naszym kontynencie. Dzisiaj natomiast jest ważnym ośrodkiem archeologiczny, a także popularną bazą turystyczną. Ze względu na położenie, Grecja posiada prawie piętnaście tysięcy kilometrów linii brzegowej, co powoduje, że kraj ten tradycyjnie urósł do miana potęgi turystycznej ze względu na wielką liczbę kurortów, w których można dobrze wypocząć. Zaletą kraju jest również to, że wakacje spędzić można w jego obrębie aż nad czterema morzami – Morzem Śródziemnym, Egejskim, Jońskim oraz Kreteńskim. W zależności od konkretnego regionu, krajobraz ulega drobnym zmianom, ale generalnie większość kraju obfituje w tereny wyżynne i górzyste. Z tego powodu plaże położone są pod urokliwymi klifami, które nadają im niepowtarzalnego charakteru.

Jeżeli chodzi o kraje takie jak Grecja – wakacje nie muszą kojarzyć się tylko i wyłącznie z leżeniem na plaży. Państwo bowiem ma bardzo bogatą historię, która pozostawiła za sobą mnóstwo rozmaitych zabytków. Starożytni Grecy byli wszakże twórcami dzisiejszej europejskiej cywilizacji. Jako pierwsi zastosowali oni demokrację w praktyce w ustroju Aten. Wprowadzili oni do codzienności teatr, filozofię, igrzyska olimpijskie. Rozpoczęli badania naukowe właściwie w każdej dziedzinie przyrodniczej, ścisłej i humanistycznej. Cywilizacja grecka ma więc ogromne znaczenie dla losów całego świata, a liczne pamiątki po niej znajdują się na swoich miejscach do czasów dzisiejszych.

Najbardziej sławną z omawianych pamiątek jest ateński Akropol rozbudowany przez wybitnego stratega Aten, Peryklesa w IV wieku p.n.e. Czas ten uznawany jest za złoty wiek tego miasta, ponieważ było ono absolutnym greckim hegemonem. Akropol jest całym kompleksem starożytnych świątyń, z których najważniejszy jest Partenon zbudowany ku czci patronki miasta, bogini mądrości i wojny sprawiedliwej, Ateny. W Atenach znajduje się również ruina monumentalnej świątyni Zeusa, czyli najważniejszego boga w greckim panteonie. W sąsiedztwie Akropolu znajdują się Propyleje, stanowiące zdobione wejście do tej ważnej świątyni. Zwiedzając je, można sobie wyobrazić, jak przechodzono tamtędy podczas pochodów z okazji najbardziej hucznego ateńskiego święta, czyli Wielkich Dionizji na cześć kwitnącego boga wina, Dionizosa.

Innym znanym miejscem świadczącym o czasach starożytnych są Delfy, a w nich ruiny wyroczni poświęconej bogowi Apollinowi. Był on bóstwem niezwykle wszechstronnym – grał, śpiewał, pobudzał do życia, a nawet prorokował. Delficka wyrocznia prowadzona była przez kapłanki przewidujące przyszłość, do których zwracały się polis greckie, chociażby z pytaniami czy należy rozpocząć z drugim państwem wojnę i czy bogowie byliby wówczas po ich stronie. Ważnym miejscem kultowym starożytnych była również Olimpia, gdzie czczono przede wszystkim Zeusa i Herę. Tam również co cztery lata odbywały się igrzyska, jedne z czterech panhelleńskich zawodów, w których śmiałkowie z wszystkich polis rywalizowali o prestiżowy laur i dozgonny szacunek. Tradycja rozgrywania zawodów sportowych w różnych dyscyplinach według tradycji rozpoczęła się w 776 r. p.n.e. Co ciekawe w 1896 roku postanowiono ideę wznowić. W ten sposób w Atenach rozegrano pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie, które rozpalają emocje widzów na całym świecie po dziś dzień będąc w większości dyscyplin najbardziej prestiżową imprezą. W Olimpii zachowały się pozostałości po antycznych stadionach, na których rozgrywano poszczególne konkurencje.

Będąc zwolennikiem kultury antycznej i budownictwa starogreckiego warto również udać się do Epidauros, gdzie znajduje się bardzo charakterystyczny amfiteatr położony na wzgórzu w ten sposób, że słowa wypowiedziane ze sceny na dole słyszalne są nawet na samej górze. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się także świątynia Apollina w miejscowości Bassaj na Peloponezie, jedna z największych tego typu zachowanych obiektów w Grecji. Patrząc na bardziej współczesne zabytki bardzo popularny wśród turystów jest klasztor na Meteorze, w którym nadal na znacznej wysokości i odizolowaniu społecznych żyje grupa tradycyjnych prawosławnych mnichów. Turyści przybywają, aby chłonąć lokalne krajobrazy górskie i fenomen architektoniczny, aczkolwiek nie mogą przeszkadzać religijnej społeczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here