Islandia: zwiedzanie wyspy

Islandia: podstawowe informacje dla turystów
Islandia znajduje się w oddaleniu o kilka godzin lotem samolotem z Warszawy. Jest przepięknym rajem do zwiedzania dla wszystkich tych osób, które cenią sobie podglądanie dzikiej przyrody. Jednocześnie, jest to bardzo drogi kraj: nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy tak drogich noclegów oraz cen jedzenia. Z drugiej strony turyści odwiedzający ten kraj powinni zdać sobie sprawę z tego, że jest to jeden z najbardziej bezpiecznych krajów w Europie: można podróżować samodzielnie po nieznanych rejonach na wyspie i nic nam się nie stanie przez długie miesiące. Mieszkańcy Islandii nie zamykają swoich domów, nie obawiają się o kieszonkowców i nie respektują znanej w Europie zasady, że samotna kobieta nie powinna wracać w pojedynkę w nocy z imprezy.

Jak poruszać się po Islandii?
Islandia to kraj, po którym nie można poruszać się pociągiem, bo zwyczajnie nie ma linii kolejowych. Jeśli nie wypożyczymy sobie auta z wypożyczalni, będziemy zdani na autobusy. Można dostać się autobusem niemal w każdej turystycznie ciekawe miejsce. Autobusy na Islandii zatrzymują się nie tylko na przystankach przy trasie, ale również na stacjach benzynowych, które pełnią funkcje jednocześnie sklepu, restauracji dla miejscowych, jak przystanku autobusowego. Ceny za bilety autobusowe na Islandii są dość wysokie. Za przejazd między stolicą wyspy – Reykjavikiem, a Akureyri zapłacimy około 200 zł za osobę (za bilet bez zniżek studenckich).

Rowerem po Islandii
Dla osób, które wyruszają na Islandię rowerem przydatne będą informacje o opłatach związanych z poruszaniem się z rowerem środkami komunikacji zbiorowej. Otóż nie jest tak źle: podróż samolotem na Islandię oznacza, że zapłacimy około 150 zł dodatkowo za rower w bagażu. Jeżdżąc autobusami po wyspie i zabierając ze sobą rower, nie będziemy musieli dopłacać do biletów autobusowych.

Autobusy na Islandii: rozkład jazdy
Informacji o rozkładach jazdy szukajmy na stronach internetowych. Ze względu na to, że na Islandii mówi się po angielsku, nie ma problemu z uzyskaniem jakichkolwiek informacji w internecie właśnie w języku angielskim.

Informacji o rozkładach jazdy szukajmy na stronach internetowych. Ze względu na to, że na Islandii mówi się po angielsku, nie ma problemu z uzyskaniem jakichkolwiek informacji właśnie w języku angielskim.

Pogoda na Islandii
Osoby emigrujące do pracy na Islandii często narzekają na to, że pogoda jest depresyjna. Deszcz pada niemal bez przerwy. Zdarza się, że kierunek jego padania jest poziomy. Nie jest to dobra atmosfera do zwiedzania, jednak jeśli posiadamy dobre ubrania turystyczne, nic nam nie będzie straszne.
Ciekawostką jest fakt, w jaki sposób obchodzi się lato na Islandii: latem można je spotkać na horyzoncie przez cały dzień. Zachodzi dopiero około północy. Będzie to sprzyjać naszemu przestawieniu się. Turyści często właśnie przez to światło świecące przez okna pokoi hotelowych aż do północy narzekają na zmęczenie.

Najcieplej jest na północy wyspy. Charakterystyczne dla Islandii jest to, że w ciągu jednego dnia można być świadkiem niemal wszystkich pór roku. Wyjeżdżając na wycieczki do Islandii więc warto mieć ze sobą wszelkiego rodzaju ubrania.

Jak przygotować się do biwakowania na Islandii?
Turystom najbardziej jednak daje się we znaki wiatr. Na wyspie wieje niesamowicie i trzeba zabrać ze sobą ubrania, które będą chroniły nie tylko przed wilgocią, ale także przed silnym wiatrem. Jeśli jedziemy na wakacje na Islandię z zamysłem, że będziemy spać w namiocie, konieczne jest zabranie takiego sprzętu, który osadzi nam ten namiot mocno w podłożu. Wiatry wiejące na Islandii porywają namioty, unieruchamiają samochody na drodze, zatrzymują ruch, zrywają linie wysokiego napięcia Nie ma z tym żartów. Dodatkowo, kierunek wiatru zmienia się czasami w jednej chwili o 180 stopni. Co więcej, nie da się przewidzieć, kiedy zawieje mocniej. Czasami jest tak, że wieczorem możemy rozbijać namiot przy całkowitej ciszy. W nocy natomiast może obudzić nas takie hulanie wiatrów, które nie da usnąć aż do rana.

Ceny na Islandii
Islandia to kraj, w których odległości pomiędzy poszczególnymi miastami są duże. Podróżowanie po tym kraju może być więc niewygodne dla osób, które chcą na wakacjach wyluzować i nie dbać o logistykę. W tym kraju trzeba zawsze brać pod uwagę to, czy będziemy w stanie dojechać na tej ilości paliwa, którą mamy w baku do następnej miejscowości.
Dodatkowo, trzeba brać pod uwagę to, gdzie jest taniej. Planując podróżowanie po Islandii dostosowujmy się do tego, gdzie są tańsze sklepy. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, wówczas trzeba trzymać się kupowania w sklepach typu Bonus. Są to sklepy, w których jedzenie może być o połowę tańsze niż gdziekolwiek indziej. Jeśli jednak zdarzy nam się nie mieć jedzenia ani picia, wówczas możemy posiłkować się strumieniami. Na terenie wyspy woda jest wszędzie zdatna do picia. Można na niej ugotować jedzenie, jeśli potrafimy rozpalić ognisko na silnym wietrze.

Dlaczego Islandia jest tak atrakcyjna turystycznie? Przede wszystkim Islandia wycieczki jest ciekawa ze względu na przyrodę: mamy tutaj wulkany, gejzery, góry, jeziora i niesamowite zjawiska atmosferyczne, takie jak zorze. Można tutaj też zobaczyć czarne plażę oraz niezliczone pustkowia. Nie każdy lubi takie klimaty: na pewno Islandia – wycieczki nie są dla osób, które lubią ciepłe klimaty resortów na południu Europy.

Noclegi na Islandii
Noclegi na Islandii są drogie. W miastach niema zbyt wiele hoteli. Najtaniej i najciekawiej będzie, gdy wynajmiemy sobie nocleg przez Airb’n’b. Jest to serwis, który umożliwia wynajmowanie miejsca noclegowego przez prywatną osobę. Nocleg jest w jego własnym mieszkaniu. Właściciel niekoniecznie musi mieszkać w takim mieszkaniu. Przeszukując bazę, można natknąć się na prawdziwe perełki! Osoby podróżujące budżetowo niestety nie znajdą na Islandii hosteli ani hoteli kapsułkowych.

Jak płacić na Islandii?
Waluta, jaka obowiązuje na terenie kraju to korona islandzka. Można kupić ją w kantorze internetowym i płacić kartą przypisaną do konta walutowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here