Malediwy - raj na ziemi

Malediwy – brzmi egzotycznie, prawda? A któż z nas nie pragnie dodać nieco egzotyki do swojego życia? Kto nie pragnąłby zamiast czytać ten tekst korzystać w uroków tego ziemskiego raju? Tysiące wysp, ciepłe słońce, krystalicznie czysta woda, biały, miękki piasek i cisza, która pozwala usłyszeć własne myśli . Brzmi jak bajka? A jednak takie miejsce istnieje na Ziemi i każdy może się na nie wybrać.

Malediwy to spory archipelag wysp położony na Oceanie Indyjskim, około 500 kilometrów na południowy zachód od Indii. Archipelag liczy prawie 1200 wysp z których zamieszkałych jest niespełna dwieście. Jest to kraj muzułmański, niepodległa republika, której stolicą jest Male. Przemysł Malediwów opiera się głównie na turystyce. Nic dziwnego, skoro położone na środku oceanu wyspy oferują widoki niczym z pocztówek.

Jednym z największych atutów Malediwów jest ich struktura geograficzna. Fakt, że mamy do czynienia z mnóstwem małych wysepek oznacza, że możemy pozwolić sobie na większą prywatność i intymność naszych wakacji. Często bowiem jedna wyspa = jeden ośrodek wypoczynkowy. Hotele w tym miejscu wyglądają nieco inaczej, niż te, do których przyzwyczajeni są wycieczkowicze. Standardowym produktem Malediwów oferowanym wczasowiczom są domki na wodzie. Rodzice z małymi dziećmi chętniej zarezerwują bungalowy przy plaży, apartamenty lub wille. Niektóre z nich oferują baseny lub łazienki na świeżym powietrzu. Największą atrakcją są jednak wspomniane wyżej domki na wodzie. Z reguły dają one możliwość skakania do wody z prywatnego tarasu, co daje niezapomniane wrażenia. Trzeba nadmienić, że większość wysp w Malediwach znajduje się w prywatnych rękach, nic więcej dziwnego, że ceny wakacji w tym cudnym miejscu nie należą do najniższych. Warto jednak choć raz w życiu zobaczyć Malediwy i przekonać się, czy słusznie nazywane są rajem na ziemi.

Malediwy to istna gratka dla fanów nurkowania. Uchodzą za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, gdzie można poddać się urokom podziwiania podwodnego świata. Nic dziwnego, lazurowo czysta woda, miliony gatunków ryb, płazów, gadów i bezkręgowców, a także piękne rafy koralowe z bezpieczną, spokojną, czystą wodą to coś, co zachwyci wszystkich ceniących sobie taki sposób spędzania wolnego czasu. Gratką jest możliwość podwodnego zwiedzania wraków zatopionych statków. Malediwy to także idealne miejsce do uprawiania innych sportów wodnych – usatysfakcjonowani wizytą na wyspach będą też entuzjaści żeglowania, wędkarstwa, kitesurfingu, jazdy na nartach wodnych czy innych pokrewnych sportów.

Choć na Malediwach sezon turystyczny trwa właściwie cały rok, planując swój wymarzony urlop wiedzieć należy, że najcieplejsze miesiące to luty, marzec i kwiecień. Z kolei od maja do września panuje pora monsunowa, co wiąże się z możliwością występowania nasilonych opadów deszczu. Temperatury niezmiennie wynoszą jednak średnio od 25 do 30 stopni, można więc powiedzieć, że lato w tym miejscu trwa wiecznie. Decydując się na wyjazd do tego urokliwego miejsca warto wcześniej poczytać o obowiązujących w tym kraju zasadach i tradycjach. W związku w tym, że jest to kraj muzułmański, turystów obowiązuje określony ubiór, szczególnie przy zwiedzaniu meczetów. Zaleca się też, by stroje kąpielowe nosić jedynie na przyhotelowych plażach. Chrześcijańscy turyści mogą praktykować swoją religię jedynie w zamieszkałych przed nich willach. W dziewiątym miesiącu kalendarzowym – ramadanie, nie można spożywać alkoholu.

Wycieczkę na Malediwy możemy zorganizować wspólnie z biurem podróży, lub sami. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, plusy i minusy. Wpisując w wyszukiwarce „Malediwy – wakacje” znajdziemy mnóstwo ofert znakomitych hoteli i całych pobytów wakacyjnych, którymi kuszą nas właściciele biur podróży. Oferta jest naprawdę szeroka i każdy poszukujący wytchnienia podróżnik znajdzie dla siebie odpowiednią opcję. Nie brakuje jednak i takich, którzy wakacje na Malediwach organizują na własną rękę. W takim wypadku również z pomocą przyjdzie nam internet. Oczywiste, że w większości przypadków korzystniej finansowo opłaci się samodzielnie zorganizować wyjazd. Nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zorganizować przelot – znaleźć odpowiednie połączenia, zabookować bilety, zarezerwować interesujący nas pokój w hotelu i wybrać opcję żywieniową, zatroszczyć się o przelot hydroplanem do właściwej wyspy, opłacić wszystkie podatki, opłaty środowiskowe i ubezpieczenia – brzmi łatwo? Niestety nie jest to tak proste, jak by się mogło wydawać, choć decydujących się na tę opcję wyjazdu wciąż nie brakuje.

Bez względu na to, w jaki sposób zaplanujemy wakacje na Malediwach, warto się do nich odpowiednio przygotować. Wybierając pobyt na większych wyspach, mamy niepowtarzalną okazję poznać kulturę ich mieszkańców i zdobyć nowe znajomości. Dobrze jest więc choć na pewien czas opuścić hotelowe pokoje. Nie rozczaruje nas także piękno przyrody. Przemierzając rajskie wyspy możemy natknąć się na wspaniałe drzewa chlebowe, drzewa cytrusowe oraz kokosowe palmy. Woda pełna jest wspaniałych, morskich stworzeń. Entuzjaści nurkowania spotkać tu mogą płaszczki, żółwie, murenty, delfiny, a nawet rekiny. Fauna i flora to bez wątpienia największe atuty wysp, nie sposób jednak nie wspomnieć o architektonicznych walorach wysp. Wymienić tu należy przede wszystkim Meczet Piątkowy z siedemnastego wieku, znajdujący się w stolicy Malediwów, Male. Wspomnieć należy, że ta efektowna budowla posiada złotą kopułę i ściany zbudowane z niebieskiego koralu – z pewnością wprawi w zachwyt każdego turystę. Nieopodal znajduje się także Pałac Sułtanów, w którym siedzibę ma swój rząd oraz Muzeum Narodowe, posiadające w swych zbiorach wszelkie przedmioty związane z historią wysp, z których najstarsze mają po około tysiąc lat!

O Malediwach można pisać dużo, ale warto po prostu je zobaczyć. Widoki, jakie nam ofiarują, na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Czy to wszystko nie brzmi zachęcająco? Jeśli tak, pozostaje pakować się i ruszać na podbój wysp. Wszak Malediwy – wakacje, najlepsze pod słońcem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here