Rzym - Miasto Otwarte

Za oknem szarobura, polska zima. Zapewne niejednemu czytającemu ten tekst marzą się dalekie, ciepłe kraje. A może by tak pojechać do Rzymu?

Wycieczka do Rzymu wydaje się być całkiem niezłym pomysłem. Na pewno niejedno biuro turystyczne w naszym kraju oferuje taką opcję – może nawet za niewielką cenę. A tym, dla których cena nie gra roli – radzę nie zastanawiać się dłużej. Wieczne Miasto bowiem – jak się mawia o stolicy pięknej Italii – to miasto bogate w zabytki, historię i niepowtarzalny klimat. Tak bliski zresztą sercom wielu Polaków. Tak, zdecydowanie. Wycieczka do Rzymu to fenomenalny pomysł. Lista przepięknych i wartych uwagi zabytków, z którą zapoznacie się poniżej, tylko utwierdzi was w tym przekonaniu. Zapraszam więc do dalszej lektury.

Pomińmy szczegóły dotyczące przejazdu – lub przelotu na miejsce. Przejdźmy się po mieście otwartym. Panie i panowie – oto wirtualna wycieczka do Rzymu. Popuśćcie więc wodze fantazji i przejdźmy się razem po stolicy Włoch. Będę waszym przewodnikiem.

Aby dobrze i z iście starożytną fantazją rozpocząć naszą wycieczkę, wybierzemy się najpierw do Koloseum. Jest to bez wątpienia najpopularniejszy zabytek Rzymu – można go bez wątpienia nazwać symbolem Wiecznego Miasta. Czy wiecie, że pierwsze fundamenty pod budowlę stanęły już w roku siedemdziesiątym naszej ery? Zawdzięczają to Rzymianie – a także i my – cesarzowi Wespazjanowi. Obiekt ten z początku służył jako amfiteatr. Nie wystawiano tu jednak sztuk teatralnych, ale inne, bardziej krwawe widowiska. Nie ma chyba nikogo, kto by nie kojarzył Koloseum – czy też Amfiteatru Flawiuszów – z walkami gladiatorów. No własnie. Dziś już tego – na szczęście – nie zobaczymy, ale od dwa tysiące dwunastego roku trwają prace, mające przywrócić zabytkowi pierwotny, starożytny wygląd. Chyba sami przyznacie, że brzmi to ciekawie. Zwłaszcza, że kwota przeznaczona na ten cel oscylowała w okolicach dwudziestu pięciu milionów euro.

Idziemy dalej, proszę wycieczki. Aleją Via dei Fori Imperiali, prosto spod Koloseum aż na Plac Wenecki. Znajduje się tu kolejny, warty uwagi zabytek. Jest nim ogromny, marmurowy Ołtarz Ojczyzny. Imponująca ta budowla została wzniesiona tuż po zjednoczeniu Włoch na pamiątkę tego wydarzenia. Dodatkowo znajduje się w nim także Grób Nieznanego Żołnierza – brzmi znajomo, czyż nie? Od frontu budowli znajduje się także bardzo piękny pomnik Wiktora Emanuela II – pierwszego króla zjednoczonych Włoch.

Idąc dalej, na Kapitol, miniemy przepiękny Piazza del Campidoglio. Warto się tu zatrzymać, gdyż plac ten – zaprojektowany zresztą przez samego Michała Anioła – pełen jest ciekawych zabytków. Pomnik Marka Aureliusza, rzeźba przedstawiająca Wilczycę Kapitolińską – karmicielkę legendarnych założycieli Rzymu Romulusa i Remusa oraz miejsce magiczne – Forum Romanum. Tak. Jedno z najważniejszych miejsc naszej cywilizacji – i zarazem serce jej śródziemnomorskiego odłamu. Można tu niemal poczuć klimat starożytnego Rzymu, przechadzając się pomiędzy ruinami.

Piazza del Campidoglio to nie jedyny plac w Rzymie, warty odwiedzin. Są jeszcze inne, takie jak Piazza Navona, Campo de’ Fiori, Piazza Farnese czy Piazza di Spagna, żeby wymienić te najpopularniejsze i najpiękniejsze. Warto tu wspomnieć o Via Condotti. To ulica butików i salonów mody, wiodąca do Placu Hiszpańskiego od strony Tybru. Przy tej ulicy spotykali się wybitni poeci dziewiętnastego i dwudziestego wieku, w tym Polacy – jak Czesław Miłosz.

Rzym to także Piazza del Popolo oraz taras widokowy Pincio w parku Villa Borghese, z którego widać panoramę miasta z wszystkimi niemal zabytkami.

W ścisłym centrum miasta znajdują się dwa zabytki, będące niejako znakami firmowymi Rzymu. Pierwszy z nich – Panteon – to jeden z najlepiej zachowanych obiektów z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie znajduje się w nim kościół rzymskokatolicki. Około sześciuset metrów dalej znajduje się słynna fontanna di Trevi, będąca najsłynniejszą barokową fontanną w Rzymie.

Oczywiście, zwiedzając Rzym nie można pominąć Watykanu. Jego zwiedzanie najlepiej zacząć od Bazyliki Świętego Piotra oraz grobu papieża Jana Pawła II w Kaplicy Świętego Sebastiana. Inne ważne obiekty Watykanu to groby Świętego Piotra i papieży w Grotach Watykańskich, Kaplica Sykstyńska ze słynnymi freskami Botticellego, Michała Anioła i Perugino oraz ogrody papieskie. Niedaleko Watykanu znajduje się także dość mroczny Zamek Świętego Anioła – czy też Mauzoleum Hadriana, czyli miejsce pochówku cesarza Hadriana.

Warto również zobaczyć jeden z najpiękniejszych kościołów Rzymu – Santa Maria in Cosmedin. Na jednej ze ścian bazyliki można znaleźć antyczną rzeźbę, z którą wiąże się legenda – „Usta Prawdy” miały ponoć pozbawiać dłoni wszystkich brzydkich kłamczuszków. Niedaleko kościoła znajduje się synagoga, przypominając o pokojowym współistnieniu chrześcijan i Żydów w Wiecznym Mieście.

Ponoć wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… A w szczególności zaś Via Appia Antica – najstarsza droga świata. To w Rzymie jej początek został wyznaczony przez Appiusza Klaudiusza – stąd też jej nazwa. Było to trzysta lat przed naszą erą. Droga wiedzie niemal przez cały Półwysep Apeniński, kończąc się dopiero na obcasie włoskiego buta. Wiedzie także pośród antycznych ruin i grobowców, powstałych na jej poboczach w czasach, gdy w Rzymie nie można było chować zmarłych w granicach miasta. Ach, gdyby tak na spokojnie pójść tą drogą… Prosto, przed siebie, na południe. Tam, gdzie szumią iskrzące fale Morza Śródziemnego…

A to tylko niektóre spośród licznego i bogatego grona atrakcji oferowanych przez jedną z najpiękniejszych stolic na świecie. Liczę na to, że każdy, kto zada sobie trud by tam pojechać, odkryje to miasto dla siebie i w mig je pokocha. Bo tam zawsze chce się wracać. I zawsze można odkryć coś dla siebie. Coś nowego, coś, czego jeszcze się nie widziało. Rzym to historia, zabytki, ale także wiara, szczególnie ta nasza, rzymskokatolicka, której manifestację widać na każdym kroku. Rzym to także kino, szczególnie spod znaku niezapomnianego Federico Felliniego. Rzym – Miasto Otwarte. I dla wszystkich. Polecam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here