Spędzanie wakacji nad wodą

Mając przed sobą perspektywę wolnych dni, wynikających z wakacji, ferii lub urlopu, warto zaplanować wyjazd do miejsca atrakcyjnego turystycznie. Pozwoli to spędzić wolny czas w aktywny sposób, być może pozwiedzać i poznać nowe osoby. Jedną z popularnych destynacji na wakacje lub wczasy są obszary położone nad jeziorami. Można zdecydować się na wycieczkę na obszarze Polski lub odwiedzić wybrane miejsce w innym kraju, słynącym z malowniczych jezior.

Podstawowe aktywności nad jeziorem
Wypad nad jezioro to bardzo uniwersalny pomysł na przyjemne spędzenie wakacji całą rodziną bądź w grupie znajomych. Z uwagi na specyfikę, teren pozwala bardzo różnorodnie zagospodarować czas wolny. Jednym z najbardziej odpowiednich zajęć, jakie umożliwiają wczasy nad jeziorem, są kąpiele. Im cieplejsza woda, tym będą przyjemniejsze, jednak w sezonie letnim podczas upału niższa temperatura wody jest jak najbardziej mile widziana. Oczywiście trzeba uważać na tzw. szok termiczny. Kąpiele w niektórych jeziorach mogą być uskuteczniane wyłącznie w specjalnie oznaczonych miejscach, inne są bezpieczne niemalże na całej powierzchni z powodu niewielkiej głębokości. Inną rozrywką jest żeglarstwo. Pływanie żaglówką to jeden z najbardziej popularnych sportów na regionach znanych z dużej ilości jezior – na przykład na Mazurach. Można to robić w celach turystycznych, albo też zdobyć patent sternika, żeby następnie pływać własną bądź wypożyczoną żaglówką np. w celach zarobkowych.

Inną popularną atrakcją jest oczywiście plażowanie. Jeśli jezioro otacza choćby pasmo plaży, można tam wypoczywać i opalać się – w lecie piękną opaleniznę zyskuje się tak samo szybko jak np. nad morzem. Nadjeziorne plaże są czyste i piękne oraz bardzo klimatyczne, choć nie ma tam muszelek ani bursztynu. Warto dbać o to, by nie śmiecić podczas pobytu, jak niestety wciąż robi wielu turystów.

Jeziora położone w okolicy pełnej zabytków lub obiektów rozrywkowych pozwolą spędzić wczasy bardziej różnorodnie. Zwiedzać można podczas lepszej i gorszej pogody. Wszelkie obiekty takie jak muzea, skanseny czy galerie są dostępne dla pojedynczych turystów lub grup i gwarantują, poza wrażeniami estetycznymi i kulturalnymi, także schronienie przed deszczem czy wiatrem. Warto tak planować wypoczynek, by wszelkie okresy załamań pogody poświęcić na zwiedzanie. W pogodne dni trzeba plażować i pływać, bo jest to wtedy najprzyjemniejsze.

Wyjazd nad jezioro można powiązać też z innymi aktywnościami, na przykład siatkówką plażową, bieganiem, ćwiczeniami typu aerobik czy szybkimi spacerami. Każdy znajdzie dla siebie coś miłego. Różnorodność możliwych zajęć pozwala spędzić udane wczasy nad jeziorem osobom w różnym wieku i z różnymi problemami zdrowotnymi, bez ryzyka, że wrócą do domu niezadowolone.

Kiedy jechać?
Najlepszą porą na wczasy nad jeziorem jest oczywiście lato. Trzeba jednak trafić na pogodę, ponieważ gdy jest ciepło, tereny te oferują o wiele więcej atrakcji. Niektórzy turyści nie mają tyle szczęścia i czasami muszą radzić sobie z deszczem i burzami. W takim przypadku niemożliwe jest np. leżakowanie na plaży, ryzykowne staje się też pływanie i żeglowanie. Wyjazd nad jeziora musi być więc poprzedzony sprawdzeniem długoterminowej prognozy pogody. W razie jakiejkolwiek niepewności rozsądniej będzie przełożyć wypoczynek. Dokuczliwe komary, niższa temperatura i możliwość przemoczenia nóg czy nawet rozchorowania się nie są absolutnie czynnikami przemawiającymi za podjęciem decyzji o wycieczce nad jezioro.

Są miłośnicy wiosennego czy jesiennego wypoczynku w tych obszarach – jeziora bywają bardzo piękne o każdej porze roku, ale zimą ilość aktywności dostępnych dla turystów drastycznie spada. Wiosna czy jesień bywają bardzo kapryśne, jeśli chodzi o pogodę, ale oferują piękne widoki i brak dokuczliwych upałów, które są częste latem. Istnieją specjalne propozycje dla turystów oferowane przez biura podróży, które uwzględniają zwolenników tych właśnie pór roku. Jest to między innymi doskonała opcja dla osób, które nie mają wolnego w lecie, a mimo wszystko chcą gdzieś wyjechać i odpocząć.

Dla dzieci czy niekoniecznie
Bardzo często nad jezioro zabierane są dzieci. Owszem, okolica jest dla nich pełna niesamowitych atrakcji, dlatego jak najbardziej warto zdecydować się na wspólny, rodzinny wypoczynek. Wybierając się na takie wczasy z dziećmi trzeba jednak uważać, by ani na chwilę nie zostawiać ich bez opieki. Nawet płytkie wody jezior są bardzo niebezpieczne dla dzieci, bo nietrudno o wypadek. Woda bywa zdradliwa i niekiedy stanowi zagrożenie nawet dla tych, którzy umieją pływać i czują się doskonale podczas takiej aktywności. Małym turystom zapewnić trzeba pieczę przez cały czas, najlepiej planując wszelkie sposoby spędzania wolnego czasu wspólnie. Dzieci są bardzo aktywne i ruchliwe, więc będą cieszyły się z możliwości uprawiania sportów czy też zwiedzania. Jeśli rodzice zdecydują się na plażowanie, nie mogą zasypiać i liczyć na to, że dzieci nie oddalą się. Dla starszych pociech nad jeziorami często przewiduje się specjalne atrakcje, na przykład wieczory filmowe, koncerty czy różne imprezy, dyskoteki lub potańcówki.

Istnieje możliwość wyboru specjalnego planu wczasów, korzystając z oferty np. biura podróży – są to wczasy z dokładnie ustalonym wachlarzem aktywności, więc niektórzy mogą poczuć się zbyt ograniczani, ale jednocześnie będą mogli bardziej aktywnie spędzić czas. Innym rodzajem podobnej oferty są wyjazdy dla grup wiekowych organizowane na przykład przez szkoły czy hufce harcerskie. Miejscem docelowym często bywają jeziora, bo oferują obiecujący klimat przygody i kuszą mnóstwem atrakcji. Na taki wyjazd puścić można starsze dziecko. Będzie miało cały czas opiekę, a jednocześnie nauczy się samodzielności i spędzi miło wakacje w gronie rówieśników. Jest to forma nieco przypominająca tzw. kolonie letnie. Na miejscu na młodych turystów czeka wygodne zakwaterowanie i wyżywienie. Ich codzienny harmonogram jest również zaplanowany, więc na takim wyjeździe nie ma czasu na nudę czy też lenistwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here