Sposób na udane wakacje

Gdy zaczyna się nowy rok, wiele osób zaczyna planować wakacje. Jest to moment, kiedy jeszcze można się spokojnie porozglądać za ciekawymi możliwościami i zastanowić jak najlepiej spędzić wakacje z dziećmi. Ponieważ różne są dzieci i różni rodzice, nie ma jednej recepty na udany wypoczynek. Są osoby, które wolą spędzać urlop w domu, inne marzą o wyjeździe za granicę i leżeniu plackiem na brzegu basenu podczas gdy dziecko będzie uczestniczyło w hotelowych animacjach, a jeszcze inne lubią aktywnie spędzać czas i podróżować.
Rodzice i dzieci mają wiele oczekiwań co do wspólnego czasu, zwłaszcza, że w ciągu roku przez pracę, szkołę i zajęcia dodatkowe zazwyczaj nie ma zbyt wiele czasu na realizację wszystkich zamierzeń. Te oczekiwania, często bardzo sprzeczne, mogą zamienić wakacje z dziećmi w ruinę, ale przy odrobinie elastyczności i dobrego nastawienia, wszystkie plany i pragnienia można zmodyfikować i dostosować do potrzeb wszystkich członków rodziny.
Wiele jest możliwości spędzenia rodzinnego urlopu. Jedną z nich jest aktywny wypoczynek w domu, który jest dobrym pomysłem w sytuacji ograniczonego budżetu. Wystarczy wówczas zaplanować coś ciekawego na każdy dzień: wyprawę do lasu, do zoo, do muzeum, na starówkę, do pobliskiego miasta, na wyprawę rowerową, a nawet bez zmiany miejsca zamieszkania, można spędzić czas bardzo ciekawie.

Rozważmy jednak inne możliwości spędzenia wakacyjnego wyjazdu:

Pobyt na kwaterze
Wyjeżdżając na wakacje do pensjonatu, domku lub kwatery nad morzem czy jeziorem, zazwyczaj nie mamy limitu bagażu, który możemy zabrać. Wyjazd z dziećmi na tydzień lub dwa wymaga zabrania ubrań na każdą pogodę, zwłaszcza że nie zawsze możliwe jest wypranie rzeczy na miejscu. Dzieci potrafią ubrudzić kilka sztuk ubrań dziennie. Należy zaplanować czy posiłki będziemy przygotowywać samodzielnie czy będziemy stołować się w restauracjach i barach, aby zawczasu sprawdzić czy jest swobodny dostęp do kuchenki, lodówki czy czajnika w miejscu, w którym się zatrzymamy i przygotować potrzebne półprodukty, np. kaszki, mleko modyfikowane czy obiadki w słoiczkach.
Może się także okazać, że w pobliżu naszej lokalizacji nie ma dobrze zaopatrzonego sklepu i podczas wakacji zabraknie ulubionej kawy czy pieluch.
Wybierając hotel czy domek, należy rozejrzeć się czy w okolicy jest jakieś miejsce, gdzie będzie można spędzać czas na wypadek złej pogody. Może to być np. wspólny salon w pensjonacie. Część właścicieli dysponuje np. stołem ping-pongowym albo grą w piłkarzyki, które mogą być dobrą atrakcją w deszczowe dni. W niektórych miejscach w części wspólnej jest czajnik, w którym można zrobić sobie herbaty i półka z książkami lub grami, które można wypożyczyć by umilić sobie czas.
Dla dzieci atrakcyjne może być przebywanie na powietrzu nawet gdy pogoda nie sprzyja. Często jednak kończy się to przeziębieniem. Dobrze zabrać ze sobą apteczkę z podstawowymi lekami na wypadek gorączki lub przeziębienia, aby uniknąć jeżdżenia po nieznanej okolicy w poszukiwaniu apteki.

Wyprawa w góry
Nie ma potrzeby rezygnowania z wypraw w góry przez wzgląd na dzieci. Jeżeli uwielbiacie górskie wędrówki, prawdopodobnie chcielibyście, aby i wasza pociecha dzieliła z wami tę pasję. Wyprawa w góry z dziećmi jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim w góry z małymi dziećmi wyrusza się przy dobrej pogodzie i dobrze przygotowanym. Dzieci i dorośli muszą mieć dobre buty usztywniające kostkę, zapasowe ubrania na wypadek chłodu, zapas wody i jedzenia na czas trwania trasy. Należy pamiętać, że dziecko, które już potrafi długo samodzielnie maszerować, w górach zmęczy się znacznie szybciej. Przyda się zatem chusta lub nosidło ergonomiczne na plecy, w którym rodzic będzie mógł ponieść zmęczonego malucha. Nie zaczynajmy ambitnie. Pierwsze wyprawy mają zachęcić dzieci do wspólnej wędrówki. Dostosujmy tempo do młodszych dzieci, róbmy częste postoje, opowiadajmy dzieciom o przyrodzie, razem wypatrujmy ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Wędrowanie po górach jest trudne, ale bardzo satysfakcjonujące i dzieci na pewno wkrótce będą czerpać radość z osiągania nowych szczytów.

Wyjazd pod namiot
Niektórzy są zdania, że nie powinno się jeździć z małymi dziećmi pod namiot. Inni nie widzą innego sposobu na udany urlop. Prawdą jest, że wyprawa pod namiot z reguły jest dosyć korzystną finansowo opcją, w dodatku daje dużo wolności. Namiot można rozbić w wielu miejscach w Polsce a także za granicą. Często nie jest konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Wyjazd pod namiot z dziećmi generuje kilka problemów. Po pierwsze namiot jest niewielki i niezbyt przyjemny podczas deszczowych dni. Wiele pól namiotowych ma jednak rodzaj murowanej świetlicy, w której można spędzić część deszczowej pogody. Często jest tam dostęp do prądu oraz łazienek. Drugim problemem są posiłki, które trzeba przygotowywać na kuchence gazowej lub elektrycznej. Często obiady osób spędzających wakacje pod namiotem ograniczają się do dań jednogarnkowych opartych na makaronie, kaszach i ryżu. Mimo wszystko ma to swój urok.
Problemem pól namiotowych jest duże zagęszczenie ludzi, którzy nie przestrzegają ciszy nocnej, a dzień spędzają na piciu piwa na leżaku. Można jednak szukać pól skierowanych bardziej do rodzin, na których tego rodzaju widok jest znacznie rzadszy. Wśród osób wypoczywających na polu namiotowym, często zawiązują się przyjaźnie na lata.

Wyjazd na obóz zorganizowany
Ciekawą propozycją dla rodzin, które chcą wyjechać na wakacje z dziećmi są obozy organizowane przez kluby sportowe. Często starsze dzieci są uczestnikami zajęć sportowych, np. piłki nożnej, judo, szermierki czy karate, a klub organizuje wakacyjne obozy, na które można się wybrać całą rodziną. Plusem takiego wyjazdu jest dobra organizacja czasu. Uczestnicy mają zaproponowane zajęcia sportowe, skierowane do konkretnych osób – np. uczestników zajęć, rodziców czy młodszego rodzeństwa. Jest także czas na wspólne ogniska, gry plenerowe czy dzień na wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem okolicy. Takie pobyty zazwyczaj są dosyć tanie, a dodatkowo nie trzeba martwić się przygotowywaniem posiłków. Nikomu nie przeszkadzają też dzieci, bo na wyjeździe jest z reguły wiele rodzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here