Tajlandia kraj niesamowitości

Jeśli nie jesteś fanem wakacji w stylu all inclusive, lubisz smacznie zjeść, chcesz zobaczyć niesamowite miejsca i przeżyć jedne z najlepszych wakacji w swoim życiu to Tajlandia zdecydowanie powinna być kierunkiem twoich kolejnych wakacji.
Są różne style organizowania wyjazdów jedni lubią przygotować cały wyjazd co do minuty już w domu inni wolą organizować sobie urlop już po przyjeździe na miejsce. Bez różnicy, którym typem podróżnika jesteś Tajlandia zmieni wszystkie twoje zrobione wcześniej plany kilka razy w ciągu dnia. Dlaczego? Oni po porostu tak żyją. Na ulicy zaczepi Cię Taj bo zauważy jak przechodząc przez ulicę rozglądasz się w złą dla nich stronę (przyzwyczajenie się do ruchu lewostronnego na początku bywa trudne) a za chwilę jesteś już u znajomego swojego Taja, który dzwoni do kilku swoich znajomych, którzy za chwilę organizują Ci całe popołudnie. Sytuacja wygląda podobnie jeśli udasz się do Tajlandzkiego biura podróży, pracownicy zadbają, żeby zabrać Cię z miejsca noclegu i żeby odwieźć Cię tam gdzie potrzebujesz, tylko trzeba pamiętać, żeby się targować, bo inaczej bardzo przepłacisz.
Tajlandia to kraj, w którym zdecydowanie jest co zwiedzać od lekko dzikiej północy, gdzie spotkać można kobiety z plemienia Padaung, które noszą metalowe obręcze na szyi, przez co ich szyje wydłużają się do nienaturalnych długości. Przez środkową część Tajlandii gdzie wycieczka do Bangkoku jest absolutną koniecznością. Co prawda Bangkok to miasto przepełnione mieszkańcami i turystami jednak jego klimat i budowle są niepowtarzalne i zdecydowanie można tu liczyć na imprezę rodem z jednej z amerykańskich produkcji. Jadąc na południe kraju na ulicy można spotkać spacerujące słonie, a na ulicy znaleźć przeznaczony specjalnie dla tych zwierząt pas, no cóż co kraj to inny ruch uliczny. Jeśli lubisz kontakt z naturą to obowiązkowa wycieczką są też wodospady Erewań, gdzie widoki są niezapomniane a w samych wodospadach można pływać, niestety w każdym z nich pływają ryby, które nie dość, że nie uciekają od człowieka to wręcz przeciwnie przypływają i go podgryzają. Jednak po chwili można, a nawet trzeba się do tego przyzwyczaić bo wysokie temperatury w Tajlandii zmuszają do chłodzenia się w dostępnym źródle wody.
Fani kina również znajdą wycieczki dla siebie. Bo to właśnie w Tajlandii jest słynny most na rzece Kwai, również w Tajlandii można popłynąć na wyspy Jamesa Bonda, a także na wyspę, na której kręcony był film „Niebiańska plaża” z Leonardem DiCaprio. Jeśli nawet nie jesteś fanem filmów to te dwie wyspy są warte zobaczenia ze względu na niesamowite widoki, bo obok przejrzystej lazurowej wody i prawie białego piasku nie można przejść obojętnie. W sąsiedztwie tych dwóch atrakcji turystycznych znajduję się wyspa małp, która również robi niesamowite wrażenie, jednak ze względu na bezpieczeństwo zwierząt wejście na tę wyspę nie zawsze jest możliwe. Podczas płynięcia do tych wszystkich atrakcji obowiązkowa jest przerwa na snorkeling wtedy mamy okazję zobaczyć piękną rafę.
Bardzo ważnym punktem programu każdych wczasów jest przerwa na jedzenie. Tajlandia słynie z jednej z najlepszych kuchni świata, która zdecydowanie na to miano zasłużyła. Co prawda wszystkie ich potrawy są pikantne i nawet prośba o nieostre jedzenie kończy się tym, że potrawa którą dostaniemy jest po prostu trochę mniej paląca niż oryginalna wersja. Podobno jedzenie dla turystów i tak jest dużo delikatniejsze niż dla Tajlandczyków. Trzeba jednak przyzwyczaić się do myśli, że standardy wyznaczone przez europejskie restauracje w Tajlandii nie mają zastosowania bo niezliczoną ilość razy widziałam jak talerze dla klientów zmywane były po prostu w wodzie z deszczówki. Można tu też spróbować jedzenia, które lekko odstrasza od siebie, zapachem lub wyglądem ale tak właściwie to smakuje dobrze. Pierwszą obowiązkową pozycją w takim menu jest durian czyli owoc, którego zapach czuć z bardzo daleka i niestety nie jest to przyjemna woń, ale kiedy się go skosztuje okazuje się, że smakuje bardzo dobrze. Innym przykładem niecodziennego dla Europejczyka jedzenia są prażone robaki, do których trzeba się na początku przełamać, żeby w ogóle wziąć do ręki, ale w smaku przypominają zwykłe chipsy. Dla osób, które chcą nauczyć się gotować w Tajlandii można znaleźć pełno szkół gotowania.
Przemierzając Tajlandię natkniemy się na ogromną ilość posągów Buddy znajdziemy tu posąg Leżącego Buddy, Stojącego Buddy, Medytującego Buddy, Szmaragdowego Buddy i wiele, wiele innych. Najwyższy z nich Złoty Budda ma trzy metry wysokości i waży ponad pięć ton, a znajduję się w Bangkoku. Wiąże się to z niezwykłą religijnością mieszkańców Tajlandii. Innym przykładem tego, że religia jest bardzo ważnym aspektem w życiu Tajlandczyków są domki dla duchów, które stoją przed większością budynków, dodatkowo zawsze znajdują się w nich dary dla duchów w postaci jedzenia, picia, a nawet alkoholu. Tajowie wierzą, że bez takich instalacji duchy będą ich nawiedzać bo nie znajdą własnego miejsca.
Jednak wczasy w Tajlandii to nie tylko zwiedzanie, bo gdzie jak nie w Tajlandii powinno się skorzystać z uroków tajskiego masażu? Bywa on bardzo bolesny i chyba najprzyjemniejszą jego częścią jest wyjście, ale za to po takim masażu nie boli już nic. Oprócz typowego tajskiego masażu można też skorzystać z masażu gorącymi kamieniami, masażu stóp, masażu twarzy, masażu olejkiem koksowym, z którego najgorszym momentem jest właśnie wyjście. Dla potrzebujących znajdzie się również masaż na oparzenia słoneczne, podczas którego wmasowany zostanie krem z aloesem uśmierzający ból związany ze zbyt długim przebywaniem na słońcu.
Jedynym minusem wczasów w Tajlandii są ogromne karaluchy i małe jaszczurki, które można spotkać wszędzie.
Wyjazd do Tajlandii to zdecydowanie opcja na podróż dla osób, które nie lubią całych swoich wakacji spędzać nad hotelowym basenem, ale za to kochają poznawać różnorodność świata i zwiedzać miejsca tak piękne, że przeglądając po powrocie album zatytułowany „Tajlandia – wczasy” pierwszą myślą będzie ponowne kupienie biletów lotniczych do Tajlandii ale tym razem już w jedną stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here