Turcja kraj wielu możliwości.

Turcja jest jednym z bardziej popularnych kierunków urlopowych już od wielu lat, jednak wiele osób widzi w niej tylko piaszczyste plaże, morze i leżaki. Oczywiście nie w tym nic złego, przecież Riwiera Turecka słynie z kurortów i pięknych plaż. Ale hasło wczasy Turcja to nie tylko leżenie i opalanie ale też przepiękne zabytki, niezwykłe widoki i dużo atrakcji.

Co warto zobaczyć w Turcji?

Turcja jest jednym z największych krajów w regionie i warto wykorzystać w pełni jej atrakcje a ma ich naprawdę dużo.

Pierwsza z nich to Riwiera turecka, jest ona jedną z najbardziej oczywistych i najbardziej znaną atrakcją dla polickich turystów. Ten region położony w południowo-zachodniej Turcji, ciągnie się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego, swoim obszarem obejmuje teren od prowincji Antalya do prowincji Muğla.
To tu znajdują się, tak znane miasta jak: Alanya, Antalya, Belek, Bodrum, Çeşme, Fethiye, Kaş, Kemer, Kuşadası, Marmaris, Side. Piękne,szerokie, piaszczyste plaże; ciepła, przejrzysta woda to wszystko i wiele więcej, znajdziemy w tym regionie Turcji.
Ten region jest też świetną bazą wypadową dla wycieczek na Rodos, do Efezu czy do Pamukale.

Kapadocja
Coraz bardziej popularna i bardzo chętnie odwiedzana, ponieważ to właśnie w Kapadocji realizowane są słynne loty balonem.
Kapadocja położona jest w centralnej części Anatolii. Znana jest przede wszystkim ze swojego księżycowego krajobrazu, wykorzystanego w filmie E.T.. Znajdują się tam, przepiękne, nigdzie indziej niespotykane skalne domy i kościoły wykute w tufowych skałach. Cały kompleks tworzy niesamowite skalne miasto.
Ten niezwykły, niespotykany nigdzie indziej, księżycowy krajobraz oglądany w dodatku z kosza balonu, zapewni niesamowite wspomnienia na wiele lat.

Istambuł
Istambuł, perła imperium czyli dawna stolica imperium osmańskiego, to prawdziwy raj dla turystów.
Chociaż miasto nie jest jeszcze zbyt popularne wśród polskich turystów a to, ze względu na dużą odległość od Riwiery tureckiej to jednak warto poświecić czas i uwagę aby je zobaczyć chociaż pobieżnie. Ogromna metropolia, łącząca w sobie nowoczesność z drapaczami chmur oraz historię z przepięknymi mozaikowymi domami, meczetami i bazarami, to coś niespotykanego w Europie. Mnogość ludzi, zabytków, kultur mieszających się nad Bosforem może przyprawić o zawrót głowy.

Istambuł co fenomenalne, położony jest na dwóch kontynentach.
Część europejska, w tym stary- historyczny Istambuł to część najczęściej zwiedzana i wybierana przez turystów, połączona jest z częścią azjatycką za pomocą trzech mostów. Jedno z połączeń oferuje też podwodne metro, tunel znajduje się 62 metry pod wodą co sprawia, że jest to najgłębiej poprowadzony tunel.

Najbardziej znanym zabytkiem starego miasta jest oczywiście Hagia Sofia czyli muzeum, które pierwotnie było kościołem, później meczetem a dziś jest jednym z najbardziej znanych zabytków świata i co roku odwiedzane jest przez miliony turystów z całego świata. Chociaż Hagia Piękna i monumentalna. Tuż obok znajduje się Błękitny Meczet a właściwie Meczet Sułtana Ahmeda, jest to najpiękniejszy przykład sztuki islamskiej zachowany do dziś w stanie praktycznie idealnym. Jasny, przestrzenny, otoczony całym kompleksem ogrodów robi ogromne wrażenie, wykonany z białego marmuru, wykończony błękitnymi płytkami fajansowymi.

Inną popularną atrakcją jest Wieża Leandra czyli po turecku Kız Kulesi, dosł. Wieża Panny. Pierowotnie była to latarnia morska położona na malutkiej wysepce na cieśninie Bosfor, dziś mieści się tu punkt kontroli ruchu na Bosforze oraz restauracja i kawiarnia dla turystów. Położona jest na skałach, na otwartym morzu. Znajduje się około 200 m od brzegu, w dzielnicy Salacak, w Üsküdar. Zajmuje powierzchnię 1250 metrów kwadratowych.
Warte zobaczenia są również siedziby sułtanów, najważniejsze i najpiękniejsze z nich to: Pałac Topkapı oraz Pałac Dolmabahçe.
Koniecznie trzeba zobaczyć też Wielki Bazar zwany też Krytym Bazarem, zajmuje on powierzchnię 30 hektarów, ma 61 ulic z około 3500 sklepikami, 22 bramy, w środku są restauracje i kawiarnie, dwa meczety i cztery fontanny.
Olśniewają sklepy jubilerskie pełne złota i fantazyjnych ozdób, ale też kramiki z przyprawami i owocami. Codziennie starannie układane towary mają zachęcić klientów do kupna. Precyzja z jaką sprzedawcy układają piramidy z owoców czy skomplikowane wzory z przypraw wręcz odbiera mowę. Warto tam iść chociażby dla samych wrażeń zmysłowych.
Mniej popularnym wśród turystów ale bardzo lubianym przez miejscowych jest punkt widokowy Pierre Loti Tepesi, to wzgórze na które możemy wejść na przykład ścieżką od strony meczetu Eyup, mijając stary cmentarz i podziwiać po drodze panoramę miasta. Warto usiąść w tamtejszej kawiarni i wypić tradycyjną, turecką herbatę w malutkiej, tulipanowej szklaneczce.
Büyük Çamlica – Wielkie Sosnowe Wzgórze, czyli najwyższe (261 m n.p.m.) wzniesienia miasta,to jedno z najpiękniejszych miejsc i zarazem punkt widokowy w azjatyckiej części miasta. Piękny park krajobrazowy z którego przy dobrej pogodzie widać nie tylko Stambuł i okolice ale też cieśninę Bosfor – aż po odległe o około 30 km Morze Czarne. A przy naprawdę idealnej pogodzie, latem można zaobserwować jak Morze Śródziemne miesza się z Morzem Czarnym.

To nie są wszystkie miejsca warte zobaczenia, zarówno Istambuł jak i sama Turcja mają do zaoferowania wiele więcej i tak naprawdę potrzeba naprawdę dużo czasu, aby w pełni poznać jej piękno. Warto natomiast oderwać się od leżaka i wspaniałej, ciepłej, morskiej wody aby zacząć zwiedzać ten kraj, o bardzo bogatej kulturze, kuchni i wielu zabytkach.
Świetnym pomysłem są wycieczki statkiem, oferowane zarówno w Istambule jak i wielu innych miejscach, dzięki nim w miarę szybko można zobaczyć naprawdę wiele miejsc a sama trasa minie bardzo przyjemnie. Warte podkreślenie jest też to, że przy odrobinie szczęścia płynąc promom po Bosforze można spotkać ławicę delfinów, które przyzwyczajone do widoku ludzi wcale nie uciekają. Wrażenia po takiej wycieczce z pewnością będą niezapomniane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here