Urlop bez urlopu, czyli jak poznać świat bez wolnego dnia w pracy

Ze statystyk wynika, że Polacy coraz chętniej podróżują. Latamy samolotami, jeździmy autokarami i własnymi samochodami – każdy sposób jest dobry na to, żeby poznać bliżej trochę świata (lub Polski). Niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na regularne branie dni wolnych i poświęcanie ich na podróże. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się krótkie formy urlopowania – wycieczki jednodniowe lub weekendowe a także wyjazdy wykorzystujące święta ustawowo wolne od pracy. Jak i dokąd podróżować, aby nie wykorzystać urlopu?

Podstawowym pomysłem, wykorzystywanym przez podróżników-pracowników, jest wyjeżdżanie w tzw. przedłużone weekendy, czyli takie weekendy, obok których wypadają święta wolne od pracy. Od lat królowała w tym zakresie majówka, ale coraz częściej wykorzystujemy także inne święta, np. Trzech Króli, 15 sierpnia czy Boże Ciało (które co prawda zawsze wypada w czwartek, więc konieczne jest wzięcie w piątek urlopu, ale dzięki temu możemy wyjechać na cztery dni, wykorzystując tylko jeden dzień wolnego).

W większości przypadków taki przedłużony weekend to zbyt krótki okres, by planować międzykontynentalne wojaże. Dysponując jednak trzema czy czterema dniami wolnymi, możemy zorganizować krótki urlop praktycznie wszędzie w Europie. Wiele miast doskonale nadaje się do spędzenia w nich kilku dni, podczas których możemy je całkiem nieźle wiedzić i poznać. Do najczęściej wybieranych kierunków należą Paryż, Barcelona, Rzym czy Mediolan.

W tak krótkim okresie nie da się oczywiście zorganizować pełnowartościowego urlopu – wypoczynku, są jednak osoby, które nawet takie dni wykorzystują na to, by powygrzewać się chwilę na plaży na ciepłym piasku. W takim przypadku dobrze jest wybrać bliski kierunek, aby nie spędzić dużej części urlopu w samolocie. Wybierzmy w takim wypadku Włochy czy Chorwację – loty tam są stosunkowo krótkie i częste, dzięki czemu możemy optymalnie wykorzystać czas na odpoczynek.

Oczywiście aby wyjechać (czy wylecieć) z domu nie musimy zawsze czekać, aż w poniedziałek czy piątek wypadnie jakieś święto. Biorąc pod uwagę coraz bardziej rozbudowaną siatkę połączeń lotniczych, dostępnych z polskich lotnisk, spokojnie możemy zaplanować sobie krótki wyjazd w niemal każdy weekend. Wystarczy znaleźć lot, który zabierze nas z Polski w piątek po południu/wieczorem lub w sobotę wcześnie rano, a następnie wyszukać lot powrotny w niedzielę po południu/wieczorem. W ten sposób – zakładając, że wybierzemy bliski kierunek, gdzie lot będzie trwał krótko – możemy niemal cały weekend spędzić w jakimś urokliwym mieście we Wloszech, Hiszpanii, Chorwacji czy Gruzjii.

W każdym z powyższych przypadków koszty podróży, poza ceną biletów lotniczych, podnoszą także ceny noclegów, które w niektórych miejscach – zwłaszcza w najpopularniejszych turystycznie miastach Europy jak Paryż czy Barcelona – są bardzo wysokie. Niektórzy tzw. niskobudżetowi turyści preferują więc tzw. jednodniówki – czyli wyjazdy, w ramach których nie ma nawet jednego noclegu. Wylatujemy wcześnie rano i wracamy późno wieczorem. Taki sposób podróżowania umożliwia siatka połączeń, zwłaszcza tanich przewoźników lotniczych – bardzo często oferują oni połączenia właśnie w godzinach wczesnorannych lub późnowieczornych.

W przypadku takiego wyjazdu należy wziąć pod uwagę pewną istotną kwestię – lotniska, na które latają tanie linie lotnicze, często nie są głównymi lotniskami w danym mieście. Oznacza to, że lecąc teoretycznie do Paryża, w rzeczywistości lądujemy w miejscowości znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów od niego, a przejazd do miasta zajmuje sporo czasu i kosztuje czasem więcej niż bilet lotniczy. Sprawdźmy to przed wylotem. Są jednak przypadki, gdzie taka organizacja lotów nie jest problemem, a może być wręcz zaletą – tak jest np. w przypadku lotniska Mediolan-Bergamo. Lecąc teoretycznie do Mediolanu, w rzeczywistości lądujemy w pobliskim miasteczku Bergamo – które, jak twierdzi wielu, jest od Mediolanu nawet piękniejsze. Jest też na tyle nieduże, że można spędzić w nim jeden dzień i całkiem nieźle je w tym czasie zwiedzić. Nie jest to jednak sytuacja częsta i przed każdym wyjazdem warto sprawdzić, jak rzeczywiście wygląda kwestia lądowania.

Wydaje się, że dla niedoświadczonego podróżnika wszystkie te kwestie są nie do przejścia. Jak znaleźć loty we właściwej dacie, w dobrej cenie i w ciekawe miejsce? Samodzielne przeszukiwanie stron poszczególnych przewoźników wydaje się zajęciem bez końca, na szczęście istnieją strony i portale, których pracownicy zajmują się wyszukiwaniem ciekawych propozycji podróżniczych i podpowiadają czytelnikom atrakcyjne oferty.

Jeśli przeraża nas trochę samodzielne latanie za granicę, nie znamy języka albo boimy się latać – nic straconego. Trzeba przecież pamiętać, że także w Polsce jest mnóstwo pięknych miejsc, które warto odwiedzić i które oferują piekne widoki i mnóstwo atrakcji.

Planując jednodniowy wypad, warto rozejrzeć się trochę po swojej okolicy. Bardzo często nie mamy nawet świadomości, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajdują się ciekawe i warte objrzenia miejsca. Być może jest to jakiś park narodowy czy krajobrazowy, skansen albo średniowieczny zamek. Na takie wycieczki jednodniowe łatwo wybrać się całą rodziną. Jeśli przy okazji zorganizujemy np. piknik na polanie w lesie, na pewno będzie to bardzo przyjemny i rodzinny dzień.

Na dłusze wyjazdy warto natomiast wybrać się do bardziej oddalonych miejsc. Jeśli nie byliście jeszcze w Krakowie, Wrocławiu, Toruniu czy Lublinie – odwiedźcie te (lub inne) miasta. Wiele z nich skrywa niezwykle ciekawe zabytki sztuki i architektury, oferuje też mnóstwo interesujących miejsc rozrywki dla dorosłych i dla dzieci. Wielu z nas nawet nie podejrzewa, jakie skarby kryją się pod naszymi nosami, w polskich miastach i miasteczkach.

Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierzemy – czy podróżujemy po kraju czy po Europie, samolotem, samochodem czy pociągiem – podróżujmy. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze wymaga to mnóstwa czasu i pieniędzy. Nawet niewielkie i niskobudżetowe podróże ubogacają i pozwalają poznać świat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here