Wakacje z dziećmi w górach

Jadąc z dziećmi na wakacje w góry musimy w pierwszej kolejności dokonać wyboru miejsca w którym będziemy chcieli spędzić urlop. Kryterium wyboru może być cena pobytu, odległość od miejsca zamieszkania, znajomość miejscowości i gór, warunki noclegu, czy nasze preferencje na spędzanie wolnego czasu. Inaczej jest jeżeli potrzebujemy dla naszych dzieci placu zabaw, lodziarni, kina, zatoczonego deptaka, a inaczej, jeżeli kluczowa przy wyborze miejsca na urlop jest odpowiednia ilość przestrzeni wokół domu, cisza, spokój i możliwości kontaktu z dziką przyrodą. Jeśli już zdecydujemy się jechać w góry aby poszukać kontaktu z przyrodą, to warto wybrać jakieś miejsce w górach takich jak Beskid Niski. Piękne krajobrazy, dzika przyroda i niewielka ilość turystów powodują, że możliwości wypoczynku i organizacji pieszych wycieczek jest wiele. Trzeba jedynie wszystko dobrze zaplanować, aby dostosować możliwości naszych dzieci do warunków na szlaku, odpowiednio zmotywować je do wędrówki.

Co zrobić aby urlop w górach był udany

Jednym z ważnych kryteriów udanego urlopu w górach jest wspólne planowanie. Jeżeli narzucimy swoją wolę całej rodzinie, zmusimy do realizacji naszego planu, to możemy spotkać się z oporem, niechęcią i nici ze wspólnego radosnego przebywania. Będzie terror i zmuszanie, a przecież nie o to chodzi. Lepiej jest wspólnie planować, gdyż w takich warunkach ogromne znacznie ma nastawienie. Jeżeli wspólnie ustalicie, że jutro idziemy na dłuższą wycieczkę, ale pojutrze robimy dzień relaksu nad wodą, to łatwiej będzie to wszystkim zaakceptować i trudniej będzie się dzieciom z tego wycofać. Przygotujcie się więc wspólnie do wakacji, przeanalizujcie mapę, przygotujcie trasy.

Atrakcje w górach

Wspólne planowanie to jedno, ale atrakcje i różnorodność to drugie. Jeżeli planujemy pobyt w górach, to trzeba zadbać o to, aby w czasie urlopu odwiedzać ciekawe miejsca, aby plan był różnorodny, dostosowany do wieku i potrzeb dzieci. Wprawdzie wędrówka szlakiem po górach dla dziecka jest monotonna, ale warto ją uwzględniać w czasie wakacji, gdyż trudności hartują i kształtują. Bez trudności nie ma satysfakcji.

Planując wycieczki pamiętajcie, że dorosłym w zupełności wystarczy świeże powietrze, widok zazielenionych drzew lub szum górskiego potoku, by się zrelaksować. Dzieci mają zupełnie inaczej zogniskowany obiektyw i dlatego w tym samym miejscu zwrócą uwagę na biedronkę, salamandrę, z radością przejdą przez potok mocząc buty, przez który wszyscy przeskoczyli, ale nie dostrzegą zapierającej dech w piersiach panoramy Tatr, która na Tobie zrobiła ogromne wrażenie.

Dzieci dobrze znoszą górskie wycieczki jeżeli się nie nudzą, dlatego dobrze jest gdy wyruszamy większa grupą, gdy po drodze zaplanujemy jakieś zabawy, gdy w odpowiednim miejscu i czasie zorganizujemy piknik lub odpoczynek. Każda wycieczka którą planujemy musi mieć cel. Celem może być wejście na najbardziej stromą górę, na najwyższą, a może na taką, na której zbójnicy harcowali itd. Celem może być zbieranie pamiątkowych pieczątek, gromadzenie punktów do odznak turystycznych GOT, zdobywanie odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, przemierzanie kolejnych kilometrów i pokonywanie kolejnych przewyższeń. Dla mniejszych dzieci cele muszą być bardziej realistyczne, więc warto zaproponować zbieranie szyszek, kamyków, czy układanie z patyków strzałek którędy idziemy, abyśmy wiedzieli jak wrócić. Jeżeli włączycie do Waszego planu zabawy w rozpoznawanie roślin, tropienie zwierząt na trasie lub słodyczy na postoju (tak tak, tropienie słodyczy na postoju), to wszystko powinno się udać wyśmienicie i Wasz aktywny urlop będzie udany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here