Wczasy na Islandii: ciekawostki

Islandia to duża wyspa, która znajduje się około 4 godziny lotem samolotem z Warszawy. Jest to wyspa, do której można tanio dolecieć (bilety za ok. 600 zł w obie strony), jednak już nie tanio zwiedzić. Jednak turyści, którzy wykupili sobie wycieczkę na Islandię zawsze są zadowoleni. Wyspa jest niesamowita, szczególnie wówczas, gdy ktoś lubi zwiedzanie miejsc bogatych w dobre krajobrazy. Nie ma tam metropolii, nie zaobserwujemy też szczególnie miejscowego folkloru. Zdecydowanie warto udać się na Islandię, jeśli jesteśmy piechurami, jeśli w kraju lubimy na przykład piesze wycieczki po Bieszczadach.

Jak zorganizować wyprawę na Islandię?
Islandię można zwiedzać na własną rękę lub z biurem podróży. Islandia – wycieczki w biurach podróży mogą kosztować 7 tysięcy zł za osobę (za pobyt przez tydzień na wyspie). W zależności od tego, jak zaplanujemy sobie wycieczki fakultatywne na wyspie, koszt ten może wzrosnąć o kolejne dwa tysiące złotych.

Krajobrazy na Islandii
Islandia to wyspa pochodzenia wulkanicznego, co determinuje jej krajobraz. Znajdują się tutaj nadal czynne wulkany, o czym mogliśmy przekonać się kilka lat temu, gdy wybuch jednego z takich czynnych wulkanów sparaliżował ruch lotniczy na terenie całej Europy. Na Islandii znajdziemy też sporo piaszczystych plaż, jednak pogoda przez większość roku nie pozwala na to, aby swobodnie korzystać z kąpieli. Jest po prostu zbyt wietrznie i zbyt zimno.

Jak zorganizować zwiedzanie Islandii?
Aby zwiedzać Islandię, wygodnie jest po prostu wypożyczyć samochód na miejscu. Zdecydowanie nie opłaca się płynąć promem na Islandię z autem: koszty takiej wycieczki będą absurdalnie wysokie. Promem transportuje się na Islandię wyłącznie niektóre towary, a to powoduje, że ich cena jest również bardzo wysoka. Zdecydowanie najlepiej jest skorzystać z jednej z wypożyczalni aut znajdujących się na wyspie. Zwiedzanie Islandii warto zorganizować sobie poprzez poruszanie się głównej drogi prowadzającej wokół wyspy. Aby zwiedzić dokładnie wszystko, można co jakiś czas odbijać z drogi wgłąb wyspy. Islandia – wycieczka zorganizowana w ten sposób będzie najbardziej efektywnym sposobem na zwiedzanie wyspy.

Islandia samochodem
Zwiedzanie w ten sposób jest o tyle łatwe, że przy drodze znajdują się drogowskazy, które same nas informują, że warto akurat w tym miejscu skręcić, aby zobaczyć coś ciekawego .
Inną opcją na zorganizowanie sobie zwiedzania Islandii jest przejażdżka przez sam środek wyspy. Tutaj jednak trzeba już dysponować porządnym autem. Niektóre drogi w tej części wyspy są oczywiście zamknięte poza sezonem. Wszystkie male miasteczka, które spotkamy po drodze są na tyle niewielkie i na tyle niewiele się tam dzieje, że niekoniecznie należy planować pobytu dłuższego niż pół dnia w każdym z nich. Więcej czasu warto zarezerwować sobie natomiast na zwiedzanie stolicy wyspy.
Islandia – wycieczka jest o tyle dobra, że na wyspie do około północy świeci słońce w czasie lata. Zdecydowanie wydłuża to długość dnia, a co za tym idzie efektywność samej wycieczki. Nie trzeba szybko uciekać z niektórych miejsc w strachu, że później będzie zbyt ciemno, aby rozbijać namiot.

Podróżując autem przez Islandię natkniemy się na sporą ilość drewnianych mostów. Mosty te są jednokierunkowe: zawsze zatrzymajmy się przed przejazdem, aby sprawdzić, czy po drugiej stronie ktoś oczekuje na przejazd. Mosty na Islandii dla niektórych są przerażające, bo są wąskie. Wprawny kierowca jednak bez problemu poradzi sobie z ich przemierzaniem.
Osoby, które chcą zwiedzić Islandię za pomocą wynajętego samochodu powinny przed wylotem z Polski upewnić się, że zarezerwowały sobie odpowiedni moment. Liczenie na to, że w szczycie sezonu znajdziemy dobry samochód w wypożyczalni jest złe: Islandia to popularny kierunek na urządzanie sobie wycieczek.

Co zabrać ze sobą z Polski na wycieczkę na Islandię?
Zabierzmy ubrania, które nosimy przez cały rok: od kurtek deszczowych, poprzez ciepłe wiatrówki i kurtki, które chronią przed zimną zimą w Polsce. Warto zabrać stroje kąpielowe, aby wykąpać się w źródłach termalnych, które na Islandii znajdują się w każdej części wyspy. Nie trzeba zabierać ze sobą przejściówek do gniazdek elektrycznych: wejścia do kontaktów są takie same jak w Polsce.

Czy udając się na wycieczkę na Islandię trzeba mieć ze sobą korony islandzkie?
Odpowiedź brzmi: warto je mieć, ale nie jest to konieczne. Wszędzie można zapłacić w euro. Inną sprawą jest oczywiście to, czy przelicznik walut jest opłacalny w takiej konfiguracji. Często przewalutowanie, którego dokonuje nasz polski bank jest na niekorzystnych dla nas zasadach i lepiej jednak przed wyjazdem wypłacić sobie nieco koron wyciągając je z kantoru internetowego.

Czy Islandia jest bezpieczna?
Podróżowanie po Islandii należy do jednych z najbezpieczniejszych. Bez problemu można nocować na terenie Islandii w namiocie. Nie ma też problemów z imprezowaniem do późna: Islandczycy nie szukają zaczepki zwłaszcza wśród turystów. Nie należy obawiać się o kradzież. Mieszkańcy zostawiają swój dobytek w niezamykanych na noc domach. Telefon zostawiony na stoliku w knajpie w momencie, gdy właściciel udaje się do toalety? To również nic zdrożnego.

Regionalne potrawy Islandii
Islandia to kraj, który jest ubogi w roślinność, większość jedzenia jest importowana. Niewiele jest też knajp, w których można zjeść coś pochodzącego z tego regionu świata. Jednak jeśli dobrze poszukamy lub jeśli będziemy mieli szczęście do dobrych gospodarzy w pensjonacie, w którym się zatrzymamy, będziemy mogli spróbować Skyru, czyli miejscowego sera. Islandczycy go uwielbiają. Podstawowym posiłkiem dnia na Islandii jest śniadanie. Zostaniemy podczas śniadania poczęstowani serkiem, wędlinami, a także jajkami czy wędlinami. Można tutaj też być zaskoczonym, jak chętnie jada się tradycyjne naleśniki!
Na Islandii jada się sporo ryb. Są znaczeni tańsze niż owoce i warzywa. Turyści urządzający sobie wycieczki po Islandii często narzekają na niesamowita ilość fast foodów, które można tutaj spotkać na każdym kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here