Wczasy w Bułgarii

Wakacje nad Morzem Czarnym to doskonała propozycja dla każdego, kto chce spędzić wakacje w sposób ekonomiczny. Bułgaria – wczasy cieszyła się zainteresowaniem Polaków w czasach komunistycznych, gdy wczasy w tym zakątku Europy były traktowane jako symbol prestiżu oraz wysokiej pozycji społecznej. Przez wiele kolejnych lat, po upadku systemu komunistycznego Bułgaria przez kilkanaście lat uchodziła za kierunek niepopularny. Baza turystyczna w Bułgarii w tamtym czasie podupadła, dlatego nie była w stanie zaoferować konkurencyjne warunki odpoczynku. W ostatnich latach jednak Bułgaria zainwestowała pokaźne środki w infrastrukturę turystyczną, dzięki czemu kraj ten ponownie stał się miejscem stałego wypoczynku dla urlopowiczów z Polski.
Na chwilę obecną Bułgaria ma nam do zaoferowania kilka ciekawych kurortów turystycznych otwartych o każdej porze roku. Jednym z popularniejszych miejsc wypoczynków jest Primorsko. Znajduje się on w południowo-wschodniej części kraju. Piękne i czyste plaże w obliczu doskonałej pogody zapewnią nam relaks przez wiele godzin. Jeśli już nie będziemy mieć ochoty na wylegiwanie się na plaży, dobrze będzie udać się do kilku pobliskich miejscowości. W jednej z nich, dokładniej w Begelik Tasch znajduje się kamienny krąg, który swoim wyglądem przypomina słynny Stonehenge. Bułgarskie święte głazy zostały wybudowane prawdopodobnie w XIV wieku przed naszą erą. Głazy tworzą okrąg o średnicy 56 metrów. Przed wiekami odbywały się tutaj rytuały ku czci lokalnych bóstw. Nieopodal Primorska znajduje się rezerwat – Ropotamo. Jest on urokliwie położony, wzdłuż ujścia rzeki o tej samej nazwie. Rezerwat swoim wyglądem przypomina klimat oraz warunki panujące w samej Amazonii. Tereny te porośnięte są gęstymi lasami, które są domem dla wielu gatunków roślin oraz dzikich zwierząt. Specjalnie dla turystów organizowane są rejsy, w czasie których można podziwiać pięknego tego zakątka w całej rozciągłości. Bujne linie oraz wiekowe żółwie to jedne z atrakcji czekających po drodze.
Innym rekomendowanym dla turystów miejscem dla wypoczynku jest kurort Sozopol. Jest to najstarsze miasto na całym wybrzeżu Morza Czarnego. Pierwsze ślady obecności człowieka są datowane na okres epoki brązu. Od 1970 roku obszar ten jest objęty ochroną z ramienia UNESCO. Będąc w tym mieście koniecznie należy udać się do starego miasta. Tamtejsza starówka uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Bułgarii. Najbardziej charakterystyczną budowlą, która czeka na nas w Sozopolu jest tzw. południowy mur. Jego zadaniem w przeszłości było oddzielenie miasta od morza. Obecnie jest to doskonałe miejsce widokowe, z którego można podziwiać fale rozbijające się o sam mur. Miejsce to jest oblegane przez turystów za dnia, dlatego korzystniej jest udać się do niego w godzinach porannych. Wtedy można liczyć na chwilę prywatności i swobodne poruszanie się po całej długości muru. Niezwykle interesującą budową jest Cerkiew Bogurodzicy. Została ona wybudowana w XVII wieku. Konstrukcja tego budynku od razu rzuci się nam w oczy i zachwyci nas swoim niewyobrażalnym pięknem. Charakterystyczną jego cechą jest to, że został on wbudowany w ziemię. Ponad poziom ziemi wystaje w tym przypadku jedynie dach oraz wejście główne. Takie rozwiązania architektoniczne nie mogą dziwić, ponieważ są one typowe dla tamtego okresu w dziejach. Nieopodal Sezopolu czeka na nas niewielka wyspa św. Jana. Dlaczego miejsce te jest tak interesujące? Jest ono znane przede wszystkim z powodu pięknego rezerwatu. Stał się on domem dla wielu gatunków rzadkich ptaków, również tych zagrożonych wyginięciem. Tłem dla rezerwatu jest zabytkowa latarnia morska, której data powstania szacowana jest na XIX wiek. Do najważniejszych atrakcji tego miejsca należy uznać jednak bezapelacyjnie ruiny X-wiecznego klasztoru św. Jana. Są one znane na cały świat z powodu odnalezienia w nich szczątek relikwii należących do św. Jana Chrzciciela.
W Sezopolu czeka na nas też zamek Ravadinovo. To imponująca budowla utrzymana w stylu starożytnych twierdz. Ich dostępność sprawia, że turyści bardzo chętnie odwiedzają je podczas swoich letnich wyjazdów. To doskonały sposób, odskocznia od spędzania wolnego czasu na basenami lub na plaży. W zamku tym mieści się piękny ogród. Obok na turystów czeka też niewielkie zoo. Do dyspozycji zwiedzających udostępniono też wnętrze tego zamku. Eksponaty nie należą do wartościowych, dlatego dzieci bez problemów mogą ich dotykać.
Najpopularniejszym kurortem w Bułgarii jest bezapelacyjnie Słoneczny Brzeg. Tutaj nie ma mowy o nudzie. Praktycznie przez cały czas otwarte są tutaj kawiarnie, nocne kluby, czynne są również inne usługi. Jest to miejsce, które często wybierane jest przez młodych Polaków na wypad w towarzystwie kolegów. Słoneczny Brzeg posiada bezpośrednie połączenie z miastem Nesebyr. Miasto roi się od zabytków, dlatego zostało wpisane na listę UNESCO. Znajdziemy w nim charakterystyczne budynki o niepowtarzalnej architekturze oraz zabytkowe cerkwie. Na miłośników architektury czeka muzeum, w którym znajduje się wiele eksponatów z okolic miasta. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że w mieście przez cały rok funkcjonuje lodowisko. Jeżdżąc na łyżwach można jednocześnie podziwiać widok na Morze Czarne. Takiej atrakcji próżno szukać w innych kurortach. Jeśli do Słonecznego Brzegu wybieramy się razem z dziećmi, atrakcją godną uwagi jest akwapark. W nim spędzić można nawet kilka godzin. Czeka tam na nas moc atrakcji.
Wczasy w Bułgarii to doskonały pomysł na letni wypoczynek po przystępnej cenie. Większość kurortów ma do zaproponowania apartamenty po cenach niższych niż Polscy hotelarze. Koszty wyżywienia również są zdecydowanie niższe. Wczasy to Bułgarii można wykupić niemal w każdym biurze podróży. Na miejsce można dotrzeć zarówno autokarem jak i samolotem. Polskie tanie linie lotnicze wychodzą na przeciwko oczekiwaniu klientów i dlatego oferują im połączenia z największych polskich portów lotniczych. Do Burgas lub Sofii można dostać się już za kilkadziesiąt złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here