Wycieczka do Czarnobyla

Jak dostać się do Czarnobyla?
Z Polski można polecieć do Kijowa – na przykład z Warszawy, za pośrednictwem tanich linii lotniczych. Z Warszawy odjeżdżają też tanie busy do Kijowa: warto skorzystać z promocji i zamówić bilet na kilka miesięcy wcześniej. Będąc w Kijowie, można wykupić tanią wycieczkę fakultatywną do Prypeci lub pojechać na miejsce pociągiem. Wykopując wycieczkę zorganizowaną zapłacimy za usługi przewodnika oraz za dojazd busem pod samo wejście do tego wielkiego skansenu. Najtańsze wycieczki fakultatywne do Prypeci kosztują 80 dolarów amerykańskich. Na Ukrainie popularne jest płacenie w tej walucie bardziej niż płacenie w euro.
Wycieczki do Czarnobyla warto rezerwować z wyprzedzeniem: im szybciej kupimy miejsce na takiej wycieczce, tym finalnie będzie taniej. Szukając oferty upewnijmy się, w jakim języku mówi przewodnik: wiele ofert jest nastawionych na zwiedzanie przez anglojęzycznych gości. Jeśli na miejscu okazuje się, że znajduje się tam kilkoro Polaków, warto zebrać się w grupę i kupić bilet grupowy.

Czy warto jechać do Czarnobyla?
Niektórzy obawiają się wycieczki do Czarnobyla ze względu na możliwość zostania napromieniowanym. Jednak fakty mówią nam jasno – wysokość promieniowania na terenie Prypeci jest znikoma. Zdecydowanie większe wskaźniki notuje się codziennie na przykład w San Francisco i w wielu innych amerykańskich miastach. Znacznie więcej promieniowania że wchłaniamy podczas zwykłego lotu z Warszawy do Grecji na wakacje niż podczas kilkugodzinnego zwiedzania Czarnobyla.

Istnieją pewne punkty na mapie Czarnobyla, które nadal odnotowują wysoki współczynnik promieniowania, jednak w takie miejsca turyści nigdy nie są wyprowadzani. Nawet dostanie się w te rejony nie jest jednoznaczne z byciem napromieniowanym. Należałoby jeszcze wytarzać się w ściółce znajdującej się na podłożu w takich miejscach. Szczególnie napromieniowany jest na przykład las okalający elektrownię atomową: tam w zasadzie nikt już nie podchodzi. Jeśli chcemy odłączyć się od grupy i sprawdzić, jak to jest w tym lesie, to ostrzegamy. Promieniowania nie czujemy. Odczujemy objawy po kilkudziesięciu latach, gdy zaczniemy chorować po prostu na raka, nie pamiętając już w zasadzie gdzie byliśmy w młodości.

Dlaczego Czarnobyl jest tka atrakcyjny turystycznie?
Przewodnicy obserwują, że ludzie przyjeżdżają tutaj, aby poczuć dreszczyk emocji, a nie aby dowiedzieć się, co się wtedy zdarzyło. Ci, którzy pamiętają tamte czasy czasami przyjeżdżają, aby na żywo zobaczyć rozmiar miasta. Przypominamy – cale miasto zostało nagle opuszczone. Dziś jest to wielki, opuszczony skansen. Niektórzy twierdzą wręcz, że jeden wielki cyrk urządzony na miejscu tragedii.

Jak wybrać wycieczkę fakultatywną do Czarnobyla?
O ile ilość ofert wycieczek do Czarnobyla może przysporzyć nam bólu głowy, to po bliższym przejrzeniu kilku z nich dojdziemy do wniosku, że w zasadzie wszystkie te oferty mają w programie prawie to samo. Różnić się mogą atrakcyjnością samego przewodnika, czyli tego, czy jest zaangażowany w przedstawianie nam miasta, czy raczej jest na kacu i chce odrobić swoją dniówkę.

Która wycieczka do Prypeci jest najlepsza?
Dodatkowo, poszczególne wycieczki różnią się miejscami, do których udają się ze swoimi turystami w samym Czarnobylu. Jedne biura turystyczne organizują wycieczki do wiosek okalających reaktor, a inne do samej Prypeci. Jeszcze inne pozwalają na wejście do samego reaktora. Promieniowanie przy samym reaktorze nie jest szczególnie wysokie. Zdecydowanie wyższe jest we wspomnianym lesie.

Czarnobyl: wycieczka indywidualna vs grupowa
Wyjazd w grupie do Czarnobyla oznacza zwiedzanie wymarłego miasta w grupie około 7-10 osobowej. Jeśli zamówimy sobie droższą wycieczkę indywidualną, jej program będzie dopasowywany pod nas. Jeśli będziemy chcieli zwiedzić jakieś miejsce dokładniej, wówczas przewodnik pozwoli nam na to i jeśli będzie w stanie, przedstawi nam dokładniejsze informacje o zakamarkach, które odwiedzamy. Nie warto decydować się na zwiedzanie indywidualnie bez przewodnika ze względu na to, że możemy natknąć się na obszary o wysokim promieniowaniu. Przewodnicy mają większe doświadczenie ze zwiedzania tych miejsc i będą mogli nas w porę przed takimi obszarami ostrzec.

Jednodniowa wycieczka do Czarnobyla z Kijowa
Czy jednodniowa wycieczka do zwiedzania elektrowni atomowej w Czarnobylu jest dobrym pomysłem? Czy lepiej wybrać opcję dwudniowego zwiedzania Czarnobyla? Odpowiedź jest prosta: wybierając wycieczkę 1-dniową musimy wstawać już o wschodzie słońca i ruszać z Kijowa, aby spędzić kilka godzin w samochodzie albo w autobusie. Drogi na Ukrainie są okropne – możemy być pewni, że nieźle nas na trasie wytrzęsie, co spotęguje nasze zmęczenie.

Jak wyglądają jednodniowe wycieczki do Czarnobyla?
Kolejnych kilka godzin spędzimy na odprawie. Trzeba mieć przy sobie paszport, a oczekujemy na to, aż przewodnik odbije na naszych formularzach pieczątkę. W efekcie, jesteśmy gotowi do zwiedzania dopiero po południu. Po kilku godzinach zwiedzania jest już noc, a nas czeka jeszcze kilkugodzinne przedzieranie się przez Ukrainę z powrotem do Kijowa. Następnie, trzeba w obrębie Kijowa dotrzeć do hotelu. Oznacza to często, że wyjeżdżając nad ranem, pojawiamy się w hotelu z powrotem około 1:00 w nocy. Zdecydowanie nie warto tak się forsować, chyba że lubimy na wakacjach się trochę pomęczyć. Jeśli jednak ma to być relaksujący wyjazd, zdecydowanie poleca się wykupować dwudniowe wycieczki na zwiedzanie Czarnobyla.

Jak wygląda dwudniowa wycieczka do Czarnobyla?
Jest to wycieczka z noclegiem na miejscu. Spokojnie: nie trzeba spać w namiotach przy samej elektrowni. W Czarnobylu znajdują się dwa hotele. Można zjeść tam obiad, ale niekoniecznie napić się wieczorem alkoholu. Alkohol jest na miejscu sprzedawany jedynie do ósmej wieczorem. Warto zamówić sobie tą opcję wycieczki do Czarnobyla ze względu na ciszę, jaka panuje rano na terenie miasteczka – wszystko dlatego, że jednodniowe wycieczki z Kijowa jeszcze nie zdążyły dojechać i jest mniej zwiedzających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here