Wycieczka do Włoch: Wenecja

Zobaczenie Wenecji znajduje się zawsze wysoko na liście podróżniczych marzeń przeciętnego człowieka. Najbardziej romantyczne miasto świata zachwyca swoją architekturą i atmosferą. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie: co zobaczyć w Wenecji, jakie atrakcje są w mieście oraz w jaki sposób je zwiedzać, aby być zadowolonym?

Czy wycieczka do Wenecji jest droga?
Wycieczka zagraniczna do Wenecji nie musi być droga. Dojazd samochodem z Polski zajmuje cały dzień. Po drodze będziemy mieli piękne widoki w górach. Wycieczka zagraniczna do Włoch samolotem z Polski to koszt zakupu biletu lotniczego – do Wenecji możemy polecieć za dosłownie kilka euro z kilku lotnisk na południu Polski oraz z Warszawy.

Przejażdżka gondolą w Wenecji: cena
Będąc w Wenecji skorzystajmy koniecznie z możliwości przejażdżki gondolą. Koszt wynajęcia takiej łodzi wraz z gondolierem, który będzie ubrany w zabytkowe ubranie wynosi około 100 euro za godzinę.

Łodzie i gondole w Wenecji
Wenecja to miasto, które nie miało żadnego mostu łączącego wyspę z lądem aż do połowy dziewiętnastego wieku. O ile dziś turyści mogą dojechać do Wenecji koleją, tak jeszcze kiedyś cale życie na wyspie opierało się na korzystaniu z łodzi. Łodziami przywożono meble do urządzania mieszkań łodzią też trzeba było transportować się na ląd, aby podróżować po świecie. Koniecznie też łodzią dowożono towary, aby móc je dalej rozprowadzać po mieście. Z tego powodu w przeszłości wszyscy potrafili wiosłować. Obecnie już zawód gondoliera nie jest tak powszechny w tym mieście. Jest trudno dostępny dla osób, które nie mają znajomości. Aby zostać gondolierem w tym mieście, trzeba zresztą zapłacić dużą łapówkę. Przeciętni mieszkańcy również często nie mają własnych łódek. Nie ze względu na brak pieniędzy, ale ze względu na brak miejsca do zaparkowania takiej łodzi!

Okolice Ponte di Rialto
Dzielnica, w której znajduje się wielki most Wenecji to najstarsza część miasta. To właśnie tutaj od początku istnienia osady handlowano: jedwabiem, złotem, korzeniami. Przybywali tutaj kupcy z całego świata, aby kupić to, co właśnie przywieziono na statkach weneckich z basenu morza Śródziemnego. To właśnie tutaj znajdował się pierwszy w Europie tak duży bank, który mógł w czasach głębokiego średniowiecza dokonywać transferu pieniędzy do Azji w czasie jednego tygodnia!

Targ Ryby Pescheria i najstarszy pałac przy Canale Grande
To właśnie tutaj znajduje się sławny na cały świat targ rybny, na którym do dziś można kupić ciekawe okazy. Targ wygląda niesamowicie na zdjęciach – zachęcamy do jego odwiedzenia. To właśnie tutaj rozwijały działalność pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe w Europie (statki musiały być ubezpieczane wraz ze swoimi towarami). Naprzeciwko targowiska znajduje się najstarszy i jednocześnie najbogatszy pałac. Pochodzi aż z XIII wieku. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to najstarszy pałac znajdujący się przy Canale Grande. Należał do słynnego rodu weneckiego Da Mosto. To do tego rodu należał odkrywca, który jako pierwszy dopłynął do Wysp Zielonego Przylądka!

Pierwszy biurowiec w Europie
Okolice Targu Rybnego w Wenecji oraz okolice sławnego mostu to też miejsce, w którym powstał jeden z pierwszych biurowców Europie. Nigdy wcześniej, w zadnym innym europejskim mieście nie istniała potrzeba budowania obiektu tylko po to, aby wszystkie jego pomieszczenia był biurami. Wszelkie przedsiębiorstwa znajdowały się w prywatnych domach.

Gdzie spać w Wenecji?
Wenecja jest drogim miastem i z tego powodu wielu turystów ucieka w poszukiwaniu tańszych noclegów na sąsiadujące wyspy lub na ląd. Na przykład do Mestre. Warto jednak wydać nieco więcej i skorzystać z tanich noclegów na wyspie, bo ma to swój klimat. Nocleg w trzynastowiecznej kamienicy to atrakcja sama w sobie, mimo że oczywiście ma swoje minusy (wilgoć, problem z ogrzewaniem, niesprawne gniazdka elektryczne i słaby dostęp z łodzi).

Życie nocne w Wenecji
Szukając dobrego miejsca na nocleg w Wenecji nie patrzmy na to, gdzie znajdują się ogniska życia nocnego, bo to w Wenecji jest praktycznie nieodczuwalne. Wieczorami bary i knajpki są pełne jedynie w okolicach niektórych placów. Na pewno nie ma sytuacji polegającej na tym, że poszczególne uliczki są gwarne, czy głośno po 21:00. Miasto wieczorami staje się ciche. Również ze względu na to, że Wenecja jest wyłączona z ruchu ulicznego. To ostatnie pozwala jej mieszkańcom przede wszystkim odpocząć. Wieczorami też wyjeżdżają z miasta turyści, którzy przybywają tutaj tylko na jednodniowe zwiedzanie miasta. Wieczór jest więc doskonałym czasem na spokojne zwiedzanie miasta: szczególnie Placu Świętego Marka, który wygląda ciekawiej wieczorem niż w trakcie gwarnego popołudnia.

Wenecja z trójką dzieci: czy to dobry pomysł?
Wybierając się na zagraniczne wycieczki właśnie do Wenecji powinniśmy wziąć pod uwagę specyfikę wyspy. Aby dostać się do wielu hoteli, trzeba po prostu prowadzić ze sobą walizki przez dwa kilometry. To dość duży dystans dla rodzin z małymi dziećmi. Przeniesienie czterech walizkę i trójki dzieci oraz wózków dla dzieci to naprawdę duży problem. Nie da się go rozwiązać, bo na wyspie nie ma taksówek, a łódki nie dopłyną wszędzie. Dlatego Wenecja jest dobrym miejscem dla osób jak najbardziej mobilnych. Ze względu na to, że życie w mieście wymaga wysiłku fizycznego, starsi ludzie chętnie opuszczają Wenecję i zamieszkują coraz liczniej domy swoich dzieci na lądzie.

Vaporetto
Komunikacja wodna w mieście nie spełnia wszystkich potrzeb: vaporetto możemy przemieszczać się jedynie po wielkim kanale. Jednorazowa podróż kosztuje 7 euro. Można kupić bilet dobowy, który kosztuje 12 euro. Miejscowi oczywiście płacą mniej – 7 euro to cena dla turysty, który jeździ vaporetto jedynie w celach turystycznych. Można kupić kartę miejscowego, jeśli ma się meldunek na terenie Wenecji. Podróżowanie po kanałach gondolami kosztuje około 100 euro za kurs. To ostatnie jest traktowane bardziej jako atrakcja turystyczna: nie ma czegoś takiego jak przejażdżki gondolami w celach transportowania dostawy do sklepu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here