Praca jako przewodnik turystyczny z pewnością jest pracą wymagającą, ale również niezwykle ciekawą. Tak jak na każdym stanowisku istnieją plusy i minusy wynikające w pracy w takiej profesji. Dzisiaj jednak skupimy się nieco na samej formie pracy. Jakie obowiązki zawodowe wynikają z pracy jako przewodnik turystyczny oraz jaki rodzaj pracy wybrać? Może nie każdy wie, ale w ramach takiego zawodu możemy podjąć się różnych specjalności. Nie ma jednak co przedłużać. Zaczynamy!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-przewodnika-turystycznego-przewodnik-turystyczny-i-jego-zadania-w-pracy/
Jaki typ specjalizacji w przewodnika wybrać?
Do wyboru mamy tak naprawdę cztery główne specjalizacje. Wyróżniają się one nie tylko miejscem, w którym taka osoba będzie pracować, ale również charakterem pracy. Do tego typu specjalizacji zaliczamy:
Przewodnika miejskiego – oprowadza turystów na terenie danego miasta, pokazuje zwiedzającym ciekawe zabytki, punkty widokowe czy inne ciekawe i godne uwagi miejsca.
Przewodnika terenowego – specjalizuje się on w danym powiecie czy w województwie. Oprowadza turystów po najciekawszych obiektach rozsianych po większym terenie. Jego charakterystycznymi miejscami, które będzie odwiedzał wraz z turystami będą skanseny, groty, puszcze i tak dalej.
Przewodnika górskiego – specjalizuje się on w oprowadzaniu i opowiadaniu ciekawostek lub historii, które związane są z terenem górskim. Będzie on również odpowiedzialny za wskazywanie bezpiecznych tras w nie zawsze spokojnej okolicy.
Przewodnika muzealnego – będzie on specem od obiektów muzealnych, w w których jest zatrudniony. Zna On historię wszystkich eksponatów oraz potrafi ciekawie o nich opowiedzieć. Taka osoba znajdzie pracę w typowych muzeach ale również w zamkach, kościołach, kaplicach, kopalniach, a także skansenach.
Jakie obowiązki zawodowe wynikają z pracy przewodnika turystycznego?
Do zadań osoby na takiej stanowisku będzie należało głównie oprowadzanie turystów po atrakcyjnych trasach wycieczek. Musi nie tylko oprowadzić ich po takim miejscu, ale również ciekawie o nim opowiedzieć. Płacąc za wycieczkę, turyści oczekują od przewodnika dobrze dobranej trasy do wieku oraz kondycji fizycznej. Na głowie takiej osoby spoczywać będzie ogłaszanie postojów oraz dobranie odpowiednich miejsc w dobrej kolejności. Musi być to osoba solidnie przygotowana od strony merytorycznej. Przewodnik turystyczny musi szczegółowo znać kontekst historyczny, kulturowy oraz społeczny obiektów, o których opowiada. Nie wystarczy wykuć tutaj historii na blachę. Turyści z ciekawości mogą zadać pytanie, a zadaniem przewodnika będzie udzielenie na nie odpowiedzi, a nie tylko klepanie formułek. W pewnym stopniu przewodnik turystyczny zobowiązany jest do dbania o bezpieczeństwo turystów.