Jak bezpiecznie biwakować w lesie

Z roku na rok coraz większa liczba osób z zaciekawieniem spogląda na pomysł spędzenia nocy w lesie, nawet w samotności. Taki stan należy zawdzięczać szerokiemu gronu autorytetów zajmujących się podobną tematyką oraz powszechnej popularyzacji życia związanego z przyrodą i ekologią. Ważne jednak, żeby pierwszym krokiem podjętym w kierunku biwakowania leśnego było odpowiednie przygotowanie. W innym przypadku można narazić się na wiele nieprzyjemności czy nawet niebezpieczeństw. Dowiedz się, od czego zacząć, aby spędzić noc w lesie.

Każdy szczegół jest ważny

Co należy wziąć sobie głęboko do serca. Survival jest wymagającym sportem (bo tak należy go już klasyfikować), przez co nawet jeden błąd lub brak najmniejszego elementu wyposażenia może sporo kosztować. Dlatego należy odpowiedzieć sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jaka można napotkać pogodę / jaka jest pora roku? – Z pozoru banał, jednak bardzo istotny. To właśnie pogoda określi nam, ile i jaki rodzaj ekwipunku należy przygotować. W końcu na pewno w inny śpiwór należy wyposażyć się latem, a w inny zimą. Również buty taktyczne mogą różnić między sobą ociepleniem.
  • Na jakim terenie przyjdzie nocować? – Preferencję są oczywiście indywidualne, często również uzależnione od regionu, w którym się mieszka. Bushcraft, często określany również jako męskie hobby, z reguły jest tym atrakcyjniejszy, im dziksze miejsce biwaku. Należy jednak pamiętać, że im dalej od cywilizacji, tym więcej powinno się ze sobą zabrać.
  • Jak długo? – Najczęstszym sposobem biwakowania jest przemieszczanie się z miejsca na miejsce (rowerem lub pieszo), mało kto zostaje w tym samym obozie dłużej niż jedną noc. Jeśli jednak planuje się dłuższy survivalowy wypad, należy odpowiednio się na taki przygotować, chociażby w postaci większej ilości bielizny.

Miej to zawsze przy sobie

Tak naprawdę każdy indywidualnie dopasuje szczegółową ilość niezbędnych przedmiotów pod siebie. Jest jednak kilka z nich, które zabiera ze sobą każdy uprawiający survival, niezależnie od terenu, w jakim przyjdzie się poruszać. Są to:

  • apteczka – absolutna podstawa. Nie trzeba brać ze sobą całego szpitala, ale dobrze wyposażone apteczka potrafi zdziałać cuda;
  • nóż oraz scyzoryk/multitool – doświadczony pasjonat tego męskiego hobby za pomocą tych urządzeń umie zrobić niemal wszystko, idąc śladami popularnego MacGyvera;
  • latarka – ręczna i czołowa;
  • lina, paracord – legendarna już linka paracordowa jest wręcz symbolem survivalowców. I choć jej wytrzymałość urosła do absurdalnej legendy, potrafi wytrzymać naprawdę sporo;
  • buty taktyczne – odpowiednie do terenu;
  • taśma naprawcza;
  • namiot;

Dodatkowo, w zależności od terenu, warto mieć przy sobie: odstraszacz niedźwiedzi, gwizdek ratunkowy, kijki trekkingowe (ułatwiają chód w każdym terenie), zapałki sztormowe, termos, zestaw do szycia.

Od strony prawnej

Co ważne, do niedawna biwakowanie w lesie, tzw. na dziko było zabronione, a każdorazowe przyłapanie na powyższym przez leśnika było karane grzywną. Jednakże w związku z tym, że popularność survivalu oraz bushcraftu ogarnęła cały świat, polskie Lasy Państwowe wyszły naprzeciw amatorom tego męskiego hobby. 21 listopada br. została ogłoszona decyzja o wyznaczeniu kilkunastu obszarów na terenie całej Polski, w którym można z czystym sumieniem zorganizować sobie biwak. Należy jednak pamiętać, że program ten został uruchomiony w formie testowej i obowiązuje przez rok czasu, czyli do listopada 2020 roku – wtedy to zostanie podjęta decyzja, czy będzie on przedłużony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here