serce
fot. Pixabay.com

Zawał jest stanem bardzo groźnym dla życia i zdrowia pacjenta. W przypadku prawidłowej reakcji, jest jednak spora szansa na przeżycie oraz powrót do sprawności. Jak dbać o siebie po zawale?

 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/zawal-serca-leczenie/

 

Ponowny zawał – jak reagować?

Wystąpienie zawału niestety niesie ryzyko nawrotu. Serce może być już osłabione w związku z czym trzeba zachować jeszcze większą ostrożność oraz wdrożyć działani profilaktyczne. Konieczne jest posiadanie nitrogliceryny które zażywamy w momencie pojawienia się ostrego bólu w klatce piersiowej. Jeśli ból nie ustępuje, konieczny jest szybki kontakt z lekarzem lub wezwanie pomocy medycznej. Powinniśmy zadbać również o swój stan zdrowia; istnieje kilka metod wspomagających ochronę przed zawałem. Jedną z metod jest operacyjne oczyszczenie tętnic czy założenie by-passów Obie operacje są dosyć inwazyjne, stosowane u osób które z jakichś powodów nie mogą zażywać środków farmakologicznych lub są one nieskuteczne.

 

Leczenie tuż po zawale

Po zawale chory zwykle pozostaje w szpitalu przez conajmniej 2 dni podczas których jest pod obserwacją oraz wykonywane są wszelkie badania i wprowadzane odpowiednie leki. Konieczna jest też zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu życia, rezygnacja z używek oraz ewentualnie zrzucenie dodatkowych kilogramów.

 

Przeczytaj też: http://www.czas-wakacji.pl/nadcisnienie-tetnicze/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here