Kto z nas nie lubi odpoczywać? Powygrzewać się w promieniach słońca. Budować zamki z piasku. Jeździć na nartach. Żeglować na Mazurach. Wybrać się na spływ kajakowy. Zdobyć kolejny szczyt. Odkryć historię jakiegoś miasta. Czasami naprawdę ciężko się zdecydować. Czasu na odpoczynek mamy niewiele, a możliwości jest tak dużo.
Na początku warto się zastanowić co lubimy robić, co nas relaksuje, co sprawia, że zapominamy o obowiązkach domowych. Dużo zależy od tego, w jaki sposób lubimy odpoczywać oraz w jakiś sposób pracujemy na co dzień. Jeśli nasza praca to głównie siedzenie przed komputerem może warto, wtedy rozważyć wakacje, które zmotywują nas do wysiłku fizycznego (oczywiście, jeśli ten będzie nam sprawiał przyjemność), jeśli natomiast na co dzień nasza praca polega na przenoszeniu ciężarów to może warto skupić się na relaksie oraz regeneracji. Nie zapominajmy o naszych własnych preferencjach czy lubimy wypoczynek aktywny czy też pasywny.
Kiedy tylko za oknem robi się szaro i buro marzymy o dawce słońca, żeby móc gdzieś uciec i naładować baterie. Natomiast kiedy za oknem zaczyna prószyć śnieg biegniemy na strych lub do piwnicy, aby odkurzyć sprzęt narciarski. Biura podróży kuszą nas różnymi ofertami – first minute, last minute, pakiet rodzinny, wycieczki objazdowe, łączone, kierunki egzotyczne. Tyle opcji, wszystko tak bardzo kusi, ale niestety zazwyczaj ogranicza nas i czas i budżet. Dlatego warto bardzo rozważnie podejść do kwestii planowania wypoczynku. Musimy jednak pamiętać, aby dobrze zaplanować wakacje od samego początku, żeby tak się stało warto rozpocząć planowanie od określenia budżetu.
Jak określić wakacyjny budżet?
Jest na to wiele sposobów. Niektórzy odkładają przez cały rok. Pewna kwota co miesiąc, jakiś procent przelany na konto oszczędnościowe. Inni biorą kredyt, aby później spłacać go przez kolejny rok. Tutaj warunki często są narzucane przez bank i nie mamy już takiej swobody zaplanowania budżetu, a po prostu bardziej musimy dostosować swój miesięczny budżet tak, aby zawrzeć w nim kwotę, którą musimy spłacać. Nie ważne, którą opcję wybierzemy warto wcześniej rozeznać się jakie wsparcie możemy otrzymać ze strony pracodawcy. Kiedyś wydawało się to być dużo bardziej popularne – współfinansowanie wczasów przez pracodawcę, tzw. wczasy pod gruszą, tak samo jak wyjeżdżanie nad polskie morze, w góry czy na Mazury. Teraz dużo częściej Polacy decydują się na wyjazdy zagraniczne, tzw. wakacje pod palmami. Firmy często oferują swoim pracownikom różne systemy motywacyjne, znajdują się w ich ofercie dofinansowania odpoczynku dla swoich pracowników, bony wakacyjne.
Jak otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki?
Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy, nie zawsze mogą zostać objęci takim dofinansowaniem dlatego już wcześniej warto zrobić rozeznanie jakich formalności trzeba dopełnić, kiedy złożyć wniosek o urlop i w jaki sposób się rozliczyć. Nie wszystkie firmy mają budżet przeznaczony na dofinansowania wakacji. Środki na takie dofinansowania są rezerwowane w specjalnym funduszu, jest to Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, który muszą zakładać firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników. W przypadku jednostek samorządowych oraz zakładów budżetowych taki fundusz jest tworzony bez względu na ilość pracowników.
Na wysokość dofinansowania ma wpływ przede wszystkim sytuacja rodzinna i materialna. Często firmy nie mają określonej jednej, odgórnej kwoty dofinansowania na wczasy pod gruszą tylko kwota ta jest wyliczana na podstawie określonych czynników i indywidualnie w każdej sytuacji. Dlatego ważną kwestią jest podanie ilości członków rodziny oraz wysokość ich zarobków. Z kolei czynniki, które zazwyczaj nie mają wpływu na to, jakie dofinansowanie otrzymam to staż pracy, nasze kwalifikacje czy też zajmowane stanowisko. Zazwyczaj działa tu zasada, że najbiedniejsi dostają najwyższe kwoty dofinansowania, aby wyrównać ich szanse na odpoczynek. Ważna jest też długość odpoczynku, na który się wybieramy. Bardzo często okres, który podlega dofinansowaniu na wakacje to urlop trwający przynajmniej 14 dni. Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, że musimy wykorzystać 14 di urlopu. Chodzi o 14 dni wolnego pod rząd. W takich sytuacjach warto brać urlop w okolicy świąt, bo to pozwoli nam zachować kilka dodatkowych dni urlopowych na inny czas.
Szczegółowe zasady przydzielania dofinansowania na wczasy zakładowe powinny znajdować się w zakładowym regulaminie określającym wszystkie wytyczne oraz warunki, które należy spełnić, aby skorzystać ze środków z tego budżetu.
O czym jeszcze pamiętać?
Warto pamiętać, że dobrym zwyczajem jest się podzielić swoimi wspomnieniami z koleżankami i kolegami z pracy wysyłając im kartkę z pozdrowieniami. Wiele firm ma specjalne miejsce na tablicy czy też ścianie, gdzie zawiesza się takie kartki z wakacji. Jest to też bardzo dobry sposób do nawiązywania nowych znajomości oraz podtrzymywania obecnych i budowania przyjaznej atmosfery, ponieważ zawsze zapewnia to tematy do rozmowy. Można podzielić się swoimi przeżyciami, zebrać polecenia na wakacje na kolejny urlop.
Wybierając się na wakacje, kiedy już zaplanujemy budżet i określimy kierunek naszej wycieczki warto zadbać o listę najpotrzebniejszych artykułów. W dzisiejszych czasach wiele rzeczy możemy kupić na miejscu, ale często ekwipunek wakacyjny nie jest nam potrzebny w dwóch egzemplarzach. Tutaj również warto wymienić się doświadczeniami z innymi osobami, które mogą nam podpowiedzieć co się u nich sprawdziło, a co bezsensu zabierało miejsce w wakacyjnej torbie, zwłaszcza jeśli mamy ograniczony bagaż. Warto też zostawić trochę miejsca na upominki z miejsca, w którym będziemy odpoczywać. Dobrym pomysłem są lokalne produkty, które pozwolą nam trochę dłużej cieszyć się klimatem wakacji, kiedy już wrócimy do domu z podróży. Dodatkowo lokalne produkty pozwalają lepiej poznać klimat miejsca, które akurat odwiedzamy, a dodatkowo lokalni sprzedawcy mogą polecić wyjątkowe miejsca, które nie są tak bardzo znane i oblegane przez turystów.