Cudze chwalicie, swego nie znacie

Co pierwsze przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o spędzeniu wakacji w Polsce? Pewnie najpierw pojawia się myśl o polskim morzu lub górach. Nic dziwnego, w końcu to nieśmiertelne klasyki i miejsca zdecydowanie warte odwiedzenia. Wycieczki po Polsce nie ograniczają się jednak tylko do Tatr lub Bałtyku. Nasz kraj oferuje całe bogactwo oferty turystycznej. Można przebierać w destynacjach w zależności od pory roku, naszego budżetu lub celu podróży. Niektórzy decydują się na krótkie weekendowe wypady za miasto, inni eksplorują przyrodę podczas dłuższych wczasów. W zależności od tego jakie czynniki bierzemy pod uwagę podczas wyboru konkretnej wycieczki po Polsce, mamy przed sobą mnóstwo wariantów.
I tak, począwszy od rodzaju transportu: czy mamy do dyspozycji własne auto czy też będziemy korzystać z publicznej komunikacji; poprzez środki finansowe i czas, którym dysponujemy aż do sposobu organizacji wypoczynku: tu możemy brać po uwagę własne rozeznanie w temacie lub zdać się na biuro podróży. Poznajmy zatem garść inspiracji na ciekawe wycieczki po Polsce.
Zacznijmy nietypowo, bo od Śląska. Czy Katowice i cała aglomeracja kojarzą się komuś z miejscem nadającym się na ciekawą wycieczkę? A tymczasem region ma bardzo wiele do zaoferowania. To nie tylko same kopalnie, ale także miejsca pełne nieskazitelnej przyrody, historii i tętniące życie kulturalne.
Punktem obowiązkowym byłaby tu kultowa już Industriada, czyli czerwcowa impreza skupiająca się wokół Szlaku Zabytków Techniki. Przez kilka dni czeka na chętnych mnóstwo atrakcji w tak nietypowych miejscach jak huta, walcownia czy kopalnia. Jest to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy i zdecydowanie warto dać mu szansę. Podziemny spływ łodziami wzdłuż korytarzy Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to przeżycia, których nie zapomnisz. Obowiązkowym punktem programu będzie też wizyta w historycznej dzielnicy Katowic – Nikiszowcu, który zachwyci starymi urokliwymi kamienicami z czerwonej cegły i nietypowym układem ulic. Nie jesteś fanem techniki? Nic straconego! Zajrzyj do nowej siedziby Muzeum Śląskiego, które mieści przeróżne instalacje artystyczne, wystawy a sam budynek jest perełką nowoczesnej architektury. Jeśli z kolei wycieczki po Polsce oznaczają dla Ciebie odwiedzanie miejsc historycznych to tutaj także Śląskie Cię nie zawiedzie. Odwiedź Ogrodzieniec, Mirów lub Bobolice – to tylko kilka z szerokiej oferty zamków wchodzących w skład Szlaku Orlich Gniazd. A może zachwyci Cię Pszczyna i Zamek Książąt Pszczyńskich? Na koniec pamiętaj, że Śląsk to także przepyszna regionalna kuchnia (rolady i kluski rozpływające się w ustach), świetne imprezy plenerowe (koniecznie zajrzyj do Parku Śląskiego), koncerty (tutaj prym wiedzie kultowy „Spodek” w Katowicach), imprezy sportowe (Stadion Śląski) i wiele wiele innych. Nie zwlekaj, Śląsk nie zawiedzie twoich oczekiwań.
Teraz czas na zmianę krajobrazu, obrót o 180 stopni i zupełnie inny typ wycieczki po Polsce. Jeśli natura to twój żywioł i nade wszystko cenisz sobie ciszę i spokój, to nie zastanawiaj się dłużej tylko ruszaj na Roztocze! Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze tego obszaru, utworzono tu Roztoczański Park Narodowy a także ochroną zostały objęte dalsze tereny tworząc malownicze rezerwaty i parki krajobrazowe. Jeśli swoje wycieczki po Polsce lubisz zaczynać w miastach, koniecznie zajrzyj do Zamościa, który nazywany jest bramą do Roztocza. Za sprawą unikalnej architektury mówi się o nim także „perła renesansu” lub „miasto arkad”. Zamość założony już w 1580 kryje za sobą bogatą historię. Prawdziwa gratka dla wielbicieli natury to spływy kajakowe po Roztoczu. Nawet dla początkujących będzie to odpowiednia forma spędzenia czasu ze względu na ukształtowanie terenu i łagodny prąd rzeczny. Największą popularnością cieszą się tutaj rzeka Wieprz oraz Tanew. Ta druga oferuje również jedne z ciekawszych atrakcji Roztocza tzw. „szumy na Tanwi”. Są to malownicze kaskady, które powstały w wyniku specyficznej budowy tektonicznej terenu. Biorąc pod uwagę trasę naszej wycieczki po Polsce, koniecznie trzeba wpisać ten punkt na listę. Kto z nas nie zna słynnego wersu z wiersza Brzechwy „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”? To urokliwe miasteczko leżące na Roztoczu korzysta ze swej popularności i rozwija się turystycznie.
Jeśli nadal mało Ci ciekawostek to co powiesz na Zwierzyniec – małe miasteczko liczące zaledwie 3,5 tysiąca mieszkańców szczyci się faktem posiadania prawie 70 różnych pomników. Jest to rekord na skalę krajową, gdyż według wyliczeń jeden pomnik przypada na 50 mieszkańców. Są wśród nich takie unikaty jak pomnik leśników czy szarańczy.
Z malowniczego Roztocza już tylko krok do Lublina z piękna Starówką i malowniczo położonym Zamkiem. Średniowieczny układ urbanistyczny i spacer po urokliwych uliczkach pozwolą poznać bogatą historię Lublina. Autentyczna zabudowa, której początki sięgają już XIII wieku zachowała się aż w 70 procentach. Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej oraz Donżonem to obowiązkowy punkt programu. Powstał z inicjatywy Staszica w XIX wieku i przez prawie 130 lat pełnił funkcję więzienia.
Unikatowy zabytek to Lubelska Trasa Podziemna, licząca sobie prawie 300 m długości. Przebiega ona pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta i powstała w wyniku połączenia wielu piwnic. Jej historia sięga początku XVI wieku, czyli czasów, kiedy Lublin przeżywał swoją największa świetność.
W przypadku, gdy wycieczki po Polsce oznaczają dla Ciebie też cenną lekcję historii, nie możesz pominąć Muzeum na Majdanku.
Podsumowując, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby zwiedzić naprawdę ciekawe i nietuzinkowe miejsca. Polska kryje w sobie wiele zaskakujących zakątków. Niejednokrotnie są to miejsca położone na wyciągnięcie ręki, a które omijamy, bo wydają nam się mało atrakcyjne. A więc następnym razem, gdy masz w planach krótki wakacyjny weekend a może dłuższe wakacje, zostaw paszport w domu! Wycieczki po Polsce będą niezapomnianą przygodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here