Malta: atrakcje, ceny, noclegi, autobusy

Malta to niesamowicie popularna wyspa. Znajduje się między Sycylią a Afryką. Na Malcie jest gorąco już od marca, dlatego jeśli chcemy podładować sobie akumulatory po przebyciu długiej polskiej zimy, warto udać się właśnie w marcu na Maltę. O tej porze roku nie zapłacimy tam kroci za wakacje.

Jak dostać się na Maltę?
Aby dostać się na Maltę, należy po prostu zamówić sobie lot samolotem. Dojeżdżanie tutaj drogą lądową do wybrzeży najbliższych miast i łapanie samolotów na wyspę nie jest opłacalne ani finansowo, ani czasowo. Aby dostać się na Maltę własnym samochodem, trzeba przebyć z Polski aż 2500 km. Ceny promów na Maltę są bardzo wysokie, a połączenia nie są dogodne, bo promy odpływają bardzo rzadko.
Na Maltę można dostać się tanimi liniami lotniczymi oraz tradycyjnie: polskim Lotem. W drugim przypadku wylatujemy z Warszawy. W przypadku tanich linii lotniczych natomiast: można wylecieć ze Śląska, z Poznania i z Wrocławia oraz z Krakowa. Tanie linie lotnicze nie pozwalają w cenie biletu zabrać dużego bagażu – jedynie podręczny. Jednakże podręczny bagaż samolotowy w tanich liniach lotniczych to mała walizka, o wysokości 55 cm. Oznacza to, że swobodnie można zabrać tle rzeczy, ile będziemy potrzebować przez cały tydzień.

Promem na Maltę
Alternatywą jest popłynięcie promem z Sycylii na Maltę. Cena biletu to 120 euro za osobę w jedną stroną. Jest to droga opcja, ale w zamian mamy możliwość nie tylko zobaczenia dwóch wysp, ale także rejs po morzu, który sam w sobie jest atrakcją.

Lotnisko na Malcie
Na Malcie znajduje się tylko jedno lotnisko: jest oddalone około 5 km od Vallety. Na lotnisko można dostać się autobusem i taksówką. Autobusy odchodzące z lotniska mają swój końcowy przystanek w stolicy wyspy. Ze stolicy wyspy można dostać się do każdego miejsca na wyspie.

Malta – wycieczki autobusem po wyspie
Podróżowanie autobusem po Malcie należy do atrakcji samych w sobie: wszystko przez wehikuły, które poruszają się po wyspie. Są to naprawdę starodawne sprzęty. Nie dość, że wyglądają na stare, to jeszcze technicznie jest z nimi naprawdę słabo. Są w opłakanym stanie. Nie należy jednak się obawiać: wypadków komunikacyjnych na wyspie jest bardzo mało.

Komunikacja zbiorowa na Malcie: jak poruszać się po wyspie?
Na Malcie w szczycie sezonu kursują autobusy nocne. Ceny biletów na jazdę autobusem pomiędzy największym miejscowościami nie jest duży: niecałe 5 zł. Jeśli nastawiamy się na dłuższy pobyt, można wykupić bilet tygodniowy na komunikację zbiorową na wyspie – wówczas zapłacimy jedynie 21 euro.
Warto korzystać z komunikacji zbiorowej, aby zwiedzać Maltę, bo jazda samochodem z wypożyczalni nie jest tutaj przyjemnością. Styl jazdy Maltańczyków jest południowy (gwałtowny i z dala od przestrzegania przepisów ruchu drogowego). Dodatkowo, trudno jest znaleźć wolne miejsca do parkowania.

Zwiedzanie Malty autobusem
Kupując bilet tygodniowy musimy nastawić się na to, że jazda autobusem po wyspie trwa dość długo. Wszystko przez to, że autobusy krążą po wyspie, zatrzymują się w małych wioskach. Dla wielu turystów jest to zresztą jeden ze sposobów poznawania wyspy. Problem zaczyna się wówczas, gdy kończą się wakacje, a my zaczynamy na przykład na Malcie pracować i spieszymy się do pracy!

Ceny na Malcie
Malta to stosunkowo tania wyspa. Być może nie jest tam tak tanio jak na Ukrainie, czy w niektórych rejonach Portugalii. Nadal jednak jest to jedno z najtańszych miejsc do odwiedzenia przez turystów, którzy chcą zobaczyć piękne miejsca posiadając ograniczony budżet. Pokój wynajmiemy już za 50 zł za osobę i będzie to miejsce w hotelu trzygwiazdkowym.

Tanie noclegi na Malcie
Oprócz hoteli, na Malcie można znaleźć tanie noclegi w prywatnych kwaterach. Mieszkańcy Malty udostępniają dobrej jakości miejsca noclegowe dla turystów we własnych domach. Na wyspie znajdują się nawet akademiki, gdzie można znaleźć jeszcze tańsze noclegi. Na wyspie zlokalizowane są również trzy pola campingowe, na których mamy nie tylko miejsca na namioty, ale także domki letniskowe.

Malta we wrześniu
Ze względu na pogodę, Maltę można zwiedzać nie tylko w czasie najbardziej gorących miesięcy letnich, ale także we wrześniu. Woda jest jeszcze nagrzana i kąpiele w morzu oraz plażowanie są jeszcze jak najbardziej dostępne. Tak jest nawet aż do końca października. Warto udać się wtedy na tę piękną wyspę, bo można się jeszcze opalić i naładować pozytywnie baterie przed nadchodzącą długą polską zimą. Poza tym, wtedy właśnie panują na Malcie niskie ceny.

Co zjeść na Malcie?
Kuchnia na Malcie jest typowo śródziemnomorska. W większości knajp można zjeść dania ze świeżych ryb oraz z owoców morza. Warto z tego korzystać, bo ceny są niskie, a jednocześnie mamy pewność, że będą to naprawdę świeże, najlepszej jakości produkty.

Kuchnia brytyjska i maltańska na Malcie
Poza daniami pochodzącymi z basenu Morza Śródziemnego, trzeba spodziewać się też mnóstwo miejsc z daniami brytyjskimi. Króluje tutaj oczywiście fish and chips. Poza tym oczywiście znajdziemy tutaj sporo pizzerii oraz dań typu spaghetti – wpływy włoskie są również widoczne. Jeśli jednak szukamy dań, które są charakterystyczne dla Malty, to spróbujmy Ross il – Forn. Jest to ryż, który zapieka się z serem, wszystko posypuje intensywnie szafranem. Smak wyśmienity. Dodatkowo, można zjeść zupę rybną lub makaron zapiekany z sosem bolońskim, jajkami, a także z groszkiem i bekonem.

Jakie pamiątki przywieźć z Malty?
Jeśli chcemy przywieźć znajomym jakieś pamiątki z Malty, koniecznie kupmy biżuterię lub wyroby z mosiądzu. Malta słynie też z ciekawych naczyń ceramicznych, ręcznie robionych. Można tutaj też kupić dobre wino czerwone lub serwetki zrobione z koronki. Na Malcie jest wiele targowisk, które można odwiedzać do południa niemal codziennie. Są kolorowe i ładnie wychodzą tam zdjęcia. Pełne są świeżych ryb i owoców morza oraz tanich przypraw. Pamiętajmy, że jeśli chcemy przywieźć z Malty alkohole i tytoń, to obowiązują nas limity. Nie można na przykład przewieźć więcej niż 200 sztuk cygar jednorazowo w walizce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here