otyłość
fot. pexels.com

Otyłość to efekt niektórych chorób, ale również problem cywilizacyjny, który dotyka wiele osób. To wynik braku dbałości o aktywność fizyczną, ale również o zdrowe nawyki żywieniowe. W USA co druga osoba jest otyła poprzez zbyt powszechny dostęp do śmieciowego jedzenia. Co warto wiedzieć o otyłości? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/otylosc-rosnacy-swiatowy-problem/

Otyłość

Wg danych WHO – Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie z problemem nadwagi boryka się prawie 1,6 miliarda ludzi, a 522 miliony dotyka otyłość. Liczba ta oczywiście wzrasta, wbrew szerzeniu wiedzy o zdrowym odżywianiu.

Źródłem otyłości jest dodatni bilans energetyczny, w którym dostarczamy swojemu organizmowi znacznie większą ilość kalorii niż powinniśmy w stosunku do wydatkowanej energii. Efektem tych działań jest odkładająca się tkanka tłuszczowa.

Problem ten wcale nie dotyczy tylko osób dorosłych, ale również dzieci poniżej 5 roku życia! Zaawansowany nadmiar tkanki tłuszczowej niesie za sobą całe mnóstwo niekorzystnych zmian w organizmie, które mogą przyczynić się do rozwoju takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca, a także choroby przewodu pokarmowego. Otyłość również może zakończyć się śmiercią.

Otyłość u dzieci

Przyczyn otyłości dziecięcej może być wiele – jedzenie w biegu, poza domem, brak regularnych posiłków, a także unikanie aktywności fizycznej. Rodzice również bardzo często wychodzą z założenia, iż lepiej przekarmić dziecko, aniżeli sprawić by poznało ono uczucie głodu. Opiekunowie również bardzie niechętnie wysyłają dzieci na zajęcia sportowe, ze strachu, że narażają je na niebezpieczeństwo i urazy.

W ten sposób wyrządza się dziecku krzywdę. Otyłość w wieku dziecięcym również predysponuje do występowania otyłości w wieku dorosłym, a co za tym idzie, również do chorób, które wynikają z nadmiernej masy ciała.

Obecnie nadal panuje powszechne przeświadczenie, iż nie ma co martwić się o nadmierną ilość kilogramów naszego dziecka, gdyż wyrośnie z tego. Niestety jest to bardzo mylne spostrzeżenie i dziecku należy wpajać zdrowe nawyki żywieniowe od pierwszych lat życia.

Przeczytaj też: http://www.czas-wakacji.pl/mleko-w-diecie-czy-mozna-je-spozywac/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here