Wczasy w Chorwacji wciąż popularne

Chorwacja, odkąd tylko powstała jako niepodległe państwo po rozpadzie Jugosławii i po zakończeniu działań wojennych z Serbią, niemal od razu urzekła rzesze Polaków jako miejsce idealne do wyjazdów wakacyjnych na południe Europy. Jest co najmniej kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim Chorwacja to piękne morze, umiarkowane ceny i relatywnie krótka podróż, bez problemu możliwa także samochodem. Czy jednak Chorwacja jest nadal tak popularna jak jeszcze 10-15 lat temu? Raczej tak.

Do Chorwacji jesteśmy w stanie dojechać samochodem w zasadzie w ciągu jednego dnia. Taka podróż na półwysep Istria z centralnej Polski nie powinna nam zająć dłużej z 15-20 godzin. Z południowej części kraju jeszcze krócej. Tak więc na upragnione wczasy w Chorwacji możemy udać się własnym środkiem lokomocji o dowolnie przez nas wybranej porze i nie powinno to zająć nam więcej niż dobę. Koszty takiej podróży na pewno też będą niższe niż np. przelot samolotem. To jest jedna z głównych przewag tego kraju, czyli egzotyka i gwarantowana pogoda dostępne szybko, łatwo i tanio. Do Chorwacji dotrzemy bowiem szybciej niż do bardzo popularnej dotychczas Grecji czy do Włoch. A pogoda i morze to samo, a do tego ceny niższe. Czego chcieć więcej?

Jednak nie ma róży bez kolców, więc i są pewne minusy wynikające z obrania takiej destynacji. Malkontenci mogą na przykład narzekać na nieco niższy standard usług świadczonych w chorwackich hotelach czy na polach kempingowych. Ponadto chorwackie plaże są przeważnie kamieniste, co również wielu osobom się nie podoba. Aby w pełni wygodnie i bezpiecznie korzystać z uroków plażowania w tym kraju należy bowiem mieć ze sobą specjalne dodatkowe obuwie, ułatwiające chodzenie po plaży i po dnie morza.
Bardzo często spotyka się także betonowe plaże, na których do morza schodzi się po specjalnych drabinkach.
Kolejnym minusem, jaki mogą wskazywać przeciwnicy wyjazdów do Chorwacji jest możliwość spotkania relatywnie dużej ilości Polaków, co naszym krajanom często się nie podoba.
No i na koniec wymieniania potencjalnych minusów spędzania urlopu w Chorwacji należy dodać, że pełnię piękna i egzotyki tego kraju doświadczyć można dopiero daleko na południowych krańcach tego kraju. Różnice pomiędzy północną częścią a południową, gdzie leży słynny, piękny Dubrownik, są dość wyraźne. A żeby dotrzeć do południowych krańców Chorwacji to trzeba jednak już trochę czasu poświęcić na podróż.
Jednak wszystkie wymienione powyżej ujemne aspekty podróży do Republiki Chorwacji wydają się być wskazywane nieco na siłę. Ich skala i waga w porównaniu z zaletami wyjazdu do Chorwacji wydaje się mizerna. Wczasy w Chorwacji to przecież nadal setki urokliwych wysp otoczonych lazurową wodą, kilometry wspaniałych plaż na wybrzeżu dalmatyńskim i wiele pięknych kurortów nadmorskich. Wczasy w Chorwacji to także możliwość skosztowania rozmaitych lokalnych i śródziemnomorskich potraw, do których należą takie specjały jak pleskavica, sardele, rakija czy kalmary z grilla.

Jeśli ktoś z jakiś względów nie lubi, nie chce lub nie może podróżować samochodem, to bez problemu może dostać się do Chorwacji samolotem. Najpopularniejsze lotnisko znajduje się w Zagrzebiu, a czas lotu z Warszawy to niewiele ponad półtorej godziny.

Wczasy w Chorwacji to dla wielu Polaków często jedyna możliwość na spędzenie urlopu w południowej części Europy. Koszt samej podróży jak również koszt noclegów i wyżywienia na terenie tego kraju są wyraźnie niższe niż w sąsiedniej Gracji czy we Włoszech, Ponadto Chorwacja od 1 lipca 2013 roku jest członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu do wjazdu na teren państwa wystarczy dowód osobisty. Jest to kolejne ułatwienie i zachęta do tego, aby wybrać się na wakacje do tego pięknego kraju.

Teraz parę słów o pogodzie panującej w Chorwacji, ponieważ jest to jeden z głównych turystycznych atutów tego kraju. Ogólnie można stwierdzić, że warunki klimatyczne w Chorwacji są dość zróżnicowane. Pogoda zdeterminowana jest bowiem stosunkowo urozmaiconym ukształtowaniem terenu, ale efektem tego zróżnicowania jest długi sezon wakacyjny, który na chorwackim wybrzeżu trwa od kwietnia aż do września, Tak długi okres umożliwia odwiedzenie tego kraju również w okresie, w którym w Polsce nie ma wakacji, czyli w kwietniu, maju, czerwcu lub wrześniu. Taki termin będzie jednak dogodny tylko dla osób, które nie muszą brać urlopu wakacyjnego w czasie letniej przerwy w szkołach. Ale za to jeśli już wybierzemy się do Chorwacji poza szczytem sezonu, to możemy liczyć na jeszcze niższe ceny – często niższe nad naszym polskim Bałtykiem.
Średnie letnie temperatury w czasie dnia w Chorwacji wahają się od 25 do nawet 40 stopni Celsjusza. To naprawdę wymarzona temperatura do wakacyjnego wypoczynku nad morzem. A jeśli dodamy do tego fakt, że prawie wszystkie letnie dni są słoneczne, to będziemy już bardzo blisko zrozumienia wakacyjnego fenomenu Chorwacji.
Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że niektóre hotele i ośrodki wczasowe w Chorwacji, w ramach promocji i dodatkowej zachęty mającej nakłonić klientów do wykupienia właśnie ich oferty gwarantują zwrot kosztów pobytu za każdy pochmurny dzień! Prawda, że brzmi zachęcająco?

Wszystkie wymienione powyżej zalety Chorwacji sprawiają, że Polacy bardzo często wybierają właśnie wczasy w Chorwacji zamiast wyjazdu nad polskie morze do Sopotu, Jastrzębiej Góry, Władysławowa czy Kołobrzegu. Koszt wakacji nad polskim morzem niestety jest porównywalny z wyjazdem na przykład na półwysep Istria, gdzie czeka na nas cieplejsze morze i gwarantowana, słoneczna pogoda. Nie mówiąc już spędzeniu urlopu w dużo droższej Francji, Hiszpanii czy Włoszech. Dlatego nie ma co się dziwić niesłabnącej popularności wczasów w Chorwacji i należy przypuszczać, że ten trend – przynajmniej w ciągu najbliższych lat – będzie się utrzymywał. Realnym zagrożeniem dla Chorwacji może być jedynie rosnąca ostatnio popularność wyjazdów do Albanii, ale z racji większej odległości oraz usług na niższym poziomie, jak również niezbyt korzystnych skojarzeń, jakie często mają z tym krajem Polacy, Albania nie będzie miała istotnego wpływu na osłabienie popularności, jaką cieszą się wczasy w Chorwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here