Zwiedzanie Gruzji: krótki przewodnik

Gruzja to jeden z niewielu krajów, których mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do Polaków. W kraju tym panuje pozytywny stereotyp Polaka – nasi rodacy chętne są zapraszani przez miejscowych do wspólnego stołu, aby się napić. Dzięki temu, można swobodnie poznawać kulturę tego kraju. Chociażby dlatego warto udać się do Gruzji na wakacje.

Ile kosztuje wycieczka do Gruzji?
Wycieczka do Gruzji jest tania jak barszcz. Ceny są niższe niż w Polsce, a sam przelot, mimo znacznej odległości dzielącej nasze kraje, nie bezcześci naszego portfela. Za lot samolotem w jedną stronę zapłacimy nie więcej niż 150 zł poza sezonem. Za noclegi w trzygwiazdkowym hotelu zapłacimy mniej niż w Polsce: po około 40 lub 50 zł w przeliczeniu.

Z czego słynie Gruzja?
Gruzja ma do zaoferowania wspaniale góry (zarówno w zimie, jak i w lecie), a także dobrą kuchnię, słynne na całe świat wino oraz monastyry. Warto też zobaczyć miasta w Gruzji – wiele nas tam zaskoczy. Szczególnie Tbilisi, które jest stolicą Gruzji i które słynie z pięknej, kameralnej, niskiej zabudowy. Architektura drewniana, która znajduje się w niektórych dzielnicach tego miasta jest niesamowita.
Udając się do Gruzji, koniecznie zaplanujmy swój urlop tak, aby zobaczyć słynne miasta skalne, twierdzę Alawerdi, a także małe miasteczko Signaghi, które położone jest u stóp góry Kazbek.

Zwiedzanie Gruzji: Tbilisi
Tbilisi to niezwykle stare miasto. Jednocześnie, może nas zaskoczyć nowoczesnym podejściem do życia przejawianym przez mieszkańców. Miasto znajduje się wśród wielkich wzgórz. Zwiedzanie Tbilisi nie powinno mieć zawsze ściśle określonego planu. Miasto zwiedza się dobrze lawirując po krętych, wąskich uliczkach. Uliczki są brukowane, a kamienice je okalające: kolorowe. Liczne drewniane zdobienia na balustradach sprawiają, że jest to bardzo klimatyczne miasto. Warto udać się na stare miasto w Tbilisi. Znajduje się tutaj sporo dziedzińców, które są gęsto porośnięte przez winorośle. Warto zajrzeć do jednej z licznych herbaciarni, w której możemy posmakować soczystej, czarnej jak heban herbaty z przyprawami. Jest to miasto, w którym znajduje się sporo synagog.

Zwiedzanie Tbilisi w Gruzji: co zobaczyć?
Zwiedzanie stolicy Gruzji powinno być zwieńczone wycieczką na Zamek Narikala, do którego można udać się kolejką linową. Jest to starożytne twierdza, z którego rozpościera się piękny widok na miasto.
Jak dojechać do Tbilisi?
Gruzja to kraj, w którym prawie każde większe miasto ma bardzo wygodne połączenie z Tbilisi. Aby dostać się do stolicy kraju, można wybrać autobus, minibus, albo pociąg lub nawet autostop. Gruzja to doskonałe miejsce dla autostopowiczów. Mieszkańcy zatrzymują się chętnie i nie chcą pieniędzy za odbycie przejazdu.

Gruzja – wakacje za niewielkie pieniądze
Gruzja to kraj, w którym każdy turysta będzie zachwycony naturą. Jest to niewielki powierzchniowo kraj, jednak bogaty w atrakcje turystyczne. W środku lata znajdziemy tam ośnieżone stoki i jednocześnie wielkie pustynie, przypominające afrykańskie sawanny. Podróżowanie autem po tym kraju niestety przyniesie nam same zniszczenia: nie warto zabierać do tego kraju swojego nowego samochodu o delikatnym zawieszeniu. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie samochód terenowy, który można wypożyczyć za niewielkie pieniądze już na miejscu, w Gruzji. Planując zwiedzanie Gruzji koniecznie weźmy pod uwagę informacje o tym, jaki jest stan dróg na danym terenie: pozwoli to nam na realne rozplanowanie wycieczki.

Swanetia
Swanetia to jedno z tych miejsc, do których turyści jadą już na samym początku swojego zwiedzania Gruzji. Jest to miasteczko położone w górach. Słynie z wież obronnych, położonych malowniczo wśród naprawdę wysokich gór. Mimo że jest to mała mieścina, znajduje się tutaj sporo barów, restauracji oraz małych hotelików. Są to tak zwane pensjonaty, prowadzone w takim stylu, w jakim w Polsce uprawia się turystykę. Szczególne ładnie jest tutaj zimą, gdy można oglądać ośnieżone szczyty gr. Niestety jednak, nie ma tutaj wyciągów narciarskich.

Gruzja: odwiedzamy wioski w górach
Szczególnie ciekawy może być dla nas kontakt z mieszkańcami tej wioski, jak i innych wiosek położonych w rejonie. Są to szczególni Gruzini: bardzo wybuchowi, waleczni, łatwo z nimi zadrzeć. Piją dużo, są temperamentni, ale też niezwykle gościnni na pierwszy rzut oka. Niektóre wioski w górach w Gruzji są całkowicie odcięte od świata na czas zimy. Dlatego, aby się do nich dostać, należy planować podróż po roztopach śniegowych, które następują w Gruzji wtedy, kiedy są też w Polsce.

Marszrutką po Gruzji
Podróżowanie po kraju jest ułatwione ze względu na to, że wsiadając do autobusu możemy być pewni, że będziemy mogli wysiąść po drodze gdziekolwiek nam się zamarzy. Nie ma czegoś takiego jak sztywny rozkład jazdy. Nie ma też szczególnie restrykcyjnych przepisów odnoszących się do zatrzymywania się w miejscach niedozwolonych. Warto mieć to na uwadze również będąc kierowcą w Gruzji: drogi często zwężają się niepostrzeżenie, a ruch całkowicie zwalnia. Stwarza to ryzyko występowania wypadków wśród turystów, którzy nie są wprawieni w jeżdżenie w Gruzji.

Punktem obowiązkowym dla osób urządzających sobie wycieczki do Gruzji jest odwiedzenie klasztoru Cminda Sameba, który znajduje się blisko miasteczka Stepancminda. Jest to miejsce zwane Kazbegi. Można tam dojechać konno lub podejść pieszo – w każdym z tych przypadków jest to dość długa wyprawa. Aby udać się do tego miejsca konno, musimy wydać około 150 zł.

Będąc w Gruzji, koniecznie udajmy się też na Przełęcz Krzyżową, do regionu Khevi. Znajduje się tam Dolina Truso, która przez wielu uznawana jest za raj na ziemi. Znajdują się tam małe osady pasterskie, w których wypada się zwierzynę w sezonie letnim. Niestety jednak, od czasów rozpoczęcia działań wojennych na terenie Gruzji nie jest to bezpieczny region. Znajdują się tutaj wojska i nie można dostać się dalej na wschód ani na północ.

Z Gruzji do Azerbejdżanu
Będąc w Gruzji, warto urządzić sobie wycieczkę do sąsiedniego kraju i odwiedzić na przykład Baku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here