Zwiedzanie Wenecji

Wenecja to jedno z tych miejsc, które każdy chciałby zobaczyć choć raz w życiu. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dla osób, które planują wycieczkę do Włoch z przystankiem w Wenecji właśnie!
Jak dostać się do Wenecji?
Podróżowanie do Wenecji z Polski jest tania. Wystarczy wsiąść do jednego z samolotów dolatujących do tego pięknego miasta. Połączenia bezpośrednie znajdziemy z Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Nie znajdziemy natomiast połączeń do Włoch z Gdańska lub ze Szczecina – lub po prostu będą to loty z przesiadką.
Zdecydowanie warto udać się do Wenecji w trakcie lata. Upały nie są wówczas szczególnie dokuczliwe, bo miasto znajduje się na wodzie, która skutecznie obniża temperaturę i nawilża powietrze. Wiosną, kiedy świeci słońce, najprzyjemniej zwiedza się to piękne miasto.

Co zobaczyć w Wenecji?
Koniecznie udajmy się na targowisko Rialto, na którym znajdują się stragany pełne owoców morza oraz świeże ryby i mnóstwo warzyw oraz owoców. Dzielnica handlowa znajdowała się tutaj niemal od początku istnienia miasta: to właśnie tutaj też znajdowały się pierwsze banki weneckie, które w czasach świetności miasta miały w szachu niemal całą Europę.
Aby dostać się na Rialto, musimy przejść przez wielki Most Ponte di Rialto. To najstarszy duży most – został zbudowany po to, aby można było swobodnie transportować towary z Rialto do dalszych części miasta. Na moście znajdują się małe sklepiki z biżuterią.

Czy Wenecja jest zatłoczona?
Czy w Wenecji faktycznie są take tłumy, jak się potocznie sądzi? Niekoniecznie. Istnieją takie pory roku, kiedy turystów jest w zasadzie jak na lekarstwo (listopad i grudzień). Ruch rozpoczyna się w lutym, kiedy rozpoczyna się karnawał Wenecji. Do miasta ściągają wówczas miliony turystów, aby choć raz w życiu założyć maskę i móc cieszyć się atmosferą tego pięknego, niegdyś potężnego finansowo miasta.
Wenecję zwiedza się w zasadzie bez przeszkód nawet w szczycie sezonu turystycznego przypadającego na środek lata (lipiec, sierpień). Wystarczy tylko trzymać się z dala od Placu Świętego Marka oraz od mostu Ponte di Rialto. Wystarczy wyjść kilka przecznic dalej, aby spotkać mnóstwo małych zakątków, po których można błądzić bez spotykania zbyt dużej ilości turystów przez wiele godzin!

Czy w Wenecji faktycznie brzydko pachnie?
Jednym z często powtarzanych mitów na temat Wenecji jest ten mówiący, że w mieście nieprzyjemnie pachnie. Nie jest to prawda: w rzeczywistości zgniły zapach unosi się wówczas, gdy jest odpływ i wszystkie zwierzaki przyczepione do murów zaczynają gnić. Mieszkańcy Wenecji dokładnie wiedzą, kiedy nadchodzi taki okres, bo mają niesamowite wyczucie w kwestii przewidywania zmiany poziomu wody. Turyści: niekoniecznie. Warto zasięgnąć języka u miejscowych jeśli planujemy romantyczny wieczór przy nabrzeżu, podczas którego chcemy się na przykład oświadczyć. Jeśli będzie to czas odpływu, zapach może spowodować, że nie tylko nastrój będzie paskudny, ale też nic nie będziemy w stanie zjeść. Generalnie urządzając sobie Włochy – wakacje, należy sprawdzać prognozy pogody!

Tanie noclegi w Wenecji
W czasach, gdy intensywnie rozwijają się sieci hostelowe, nie ma w zasadzie problemu ze znalezieniem taniego noclegu w Wenecji. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet ceny w najtańszych hostelach będą w Wenecji akurat wyższe niż winnych miastach. Od Wenecji tańszy jest nawet Paryż czy Kopenhaga. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o codzienne żywienie się we włoskich trattoriach.
Tanie noclegi w Wenecji można znaleźć na wyspach okalających stare miasto: na przykład w Mestre. Jednak za każdym razem, kiedy będziemy chcieli zwiedzać Wenecję, będziemy musieli przedostawać się koleją lub mostem, trwa to około godzinę. Różnica w cenie noclegów tutaj nie będzie duża. Dlatego należy zastanowić się, czy warto uciekać na Giudecce lub do Mestre tylko po to, aby zaoszczędzić kilka euro dziennie. Niebagatelne jest też korzystanie z pokoju hotelowego w trakcie dnia: zwiedzanie jest wyczerpujące fizycznie i niekiedy zdarza się, że w podczas całego dnia jednak będziemy chcieli wrócić na dwie godziny do hotelu.

Zamawiając sobie nocleg w samej Wenecji musimy pamiętać, że większość zabudowań jest bardzo stara. Możemy trafić na przykład do trzynastowiecznej kamienicy! To powoduje szereg komplikacji. Od problemów z ogrzewaniem w czasie jesieni, aż po opóźnienie w dostarczanie ciepłej wody. Mogą być problemy z przebijającym prądem oraz z tym, że po prostu trudno będzie znaleźć nasz nocleg w gąszczu uliczek.

Łodzie i gondole w Wenecji: koszty biletów
Komunikacja między wyspami oraz komunikacja po Grande Canale jest możliwa przy użyciu vaporetto .Są to małe motorówki (ale nie są to gondole!). Można wykupić sobie bilet dobowy na statek i w taki sposób zwiedzać Wenecję. Przejażdżka gondolą natomiast jest możliwa z całkiem innych przystanków: są zlokalizowane na terenie całego miasta w różnych miejscach. Godzinna przejażdżka gondolą w Wenecji kosztuje około 100 euro. Co ciekawe, nie jest to opłata za osobę, a opłata za wynajęcie całej łodzi. Uważnie dobierzmy trasę: niektóre są zatłoczone i zakorkowane, przez co nie zwiedzimy za bardzo Wenecji.

Plac Świętego Marka
Co warto zwiedzić w Wenecji oprócz wspomnianego bazaru na Rialto oraz mostu Ponte di Rialto? Większość turystów chce zobaczyć legendarny Plac Świętego Marka. To właśnie tutaj w dawnych czasach przypływały wielkie statki handlowe, aby rozładować ładunki przy kamienicach zlokalizowanych przy Wielkim Kanale. Ładunki był rozładowywane przy kamienicach zlokalizowanych przy wodzie: na drugiem pietrze zawsze znajdowała się ładownia.
Plac Świętego Marka nie jest zbyt piękny, ale jednak warto tutaj przyjść, aby obejrzeć Pałac Dożow. To niesamowicie bogata świątynia, zbudowana ze wszystkiego, co udawało się złupić podczas grabieżczych wypraw Wenecjan. Przy Placu znajdują się również drogie kawiarnie. W tym najstarsza kawiarnia w Wenecji i we Włoszech oraz jedna z najstarszych w Europie, Caffe Florian. Uwaga: kawa tutaj może kosztować nawet 30 euro!
Podążając na Plac warto obejrzeć wystawy luksusowych butików, np. Bottega Venetta i inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here