Co można zobaczyć w Turcji?

Wiele osób na hasło „wakacje – turcja” widzi od razu piaszczyste plaże, morze i leżaki. Oczywiście jest to skojarzenie dobre. Przecież Riwiera Turecka słynie z kurortów i pięknych plaż. Ale Turcja to nie tylko bierny wypoczynek nad morzem.

Co warto zobaczyć w Turcji?

Kraj będący jednym z największych w regionie ma do zaoferowania turystom naprawdę wiele, ciekawych i różnorodnych atrakcji.
Riwiera turecka jest jedną z najbardziej oczywistych, ten region położony w południowo-zachodniej Turcji, ciągnie się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego. Obejmuje obszar od prowincji Antalya do prowincji Muğla. Znajdują się tu tak znane miasta jak: Alanya, Antalya, Belek, Bodrum, Çeşme, Fethiye, Kaş, Kemer, Kuşadası, Marmaris, Side. Wypoczynek w tych ośrodkach turystycznych oferowany jest praktycznie przez każde biuro podróży. Szerokie, piaszczyste plaże, ciepła, przejrzysta woda to wszystko znajdziemy w tym regionie Turcji.
Z racji swojego umiejscawiania te miasta, mogą być świetną bazą wypadową dla wycieczek na Rodos, do Efezu czy do Pamukale.

Kapadocja
Ta nazwa chyba każdemu już obiła się o uszy. Chociaż wycieczka do Kapadocji zajmuje praktycznie cały dzień, wielu turystów spędzających wakacje na Riwierze Tureckiej decyduje się na nią, ponieważ to właśnie w Kapadocji realizowane są słynne loty balonem.
Położona w centralnej części Anatolii, znana jest przede wszystkim ze swojego księżycowego krajobrazu. Przepiękne, nigdzie indziej niespotykane skalne domy i kościoły wykute w tufowych skałach tworzą niesamowite skalne miasto.
Możliwość zobaczenia tego niezwykłego krajobrazu z lotu ptaka, jest naprawdę warta wykorzystania.

Istambuł
Istambuł dawna stolica imperium osmańskiego, to prawdziwa skarbnica osobliwości. Miasto nie jest zbyt popularne wśród polskich turystów ze względu na dużą odległość od Riwiery tureckiej. A to wielka strata. Jednak uczciwie trzeba przyznać, że na zwiedzanie Istambułu jeden czy dwa dni to praktycznie nic. W tak krótkim czasie nie da się zobaczyć praktycznie nic z tego wyjątkowego miasta.
Metropolia położona jest na dwóch kontynentach. Część europejska w tym stary- historyczny Istambuł, połączona jest z częścią azjatycką za pomocą trzech mostów. Jedno z połączeń oferuje też podwodne metro, które poprowadzone jest 62 metry pod wodą.

Będąc w starej części miasta koniecznie trzeba zobaczyć Hagia Sofię czyli muzeum, które pierwotnie było kościołem, później meczetem a dziś jest jednym z najbardziej znanych zabytków świata. Chociaż Hagia Sofia jest piękna i monumentalna, to o uwagę turystów konkuruje z nią Błękitny Meczet a właściwie Meczet Sułtana Ahmeda. Jest to najpiękniejszy przykład sztuki islamskiej. Jasny, przestrzenny, otoczony całym kompleksem ogrodów. Wykonany z białego marmuru a wzdłuż ścian biegną galerie, które zdobi 21 tysięcy płytek fajansowych, to właśnie od ich błękitnego koloru meczet wziął swoją nazwę.
Chociaż te atrakcje położone są bardzo blisko siebie, to przemieszczenie się pomiędzy nimi oraz czas potrzebny na zwiedzenie ich dokładnie to już cały dzień.
Bardzo popularną atrakcją w mieście jest Wieża Leandra czyli po turecku Kız Kulesi, dosł. Wieża Panny. Jest to latarnia morska położona na malutkiej wysepce na cieśninie Bosfor. Umieszczona jest na skałach, na otwartym morzu, około 200 m od brzegu, w dzielnicy Salacak, w Üsküdar, dzięki temu położeniu pobyt tam robi niesamowite wrażenie. Zajmuje powierzchnię 1250 metrów kwadratowych i obecnie znajduje się w niej stacja kontroli ruchu na Bosforze oraz kawiarnia i restauracja dla turystów.
W Istambule warto zobaczyć również siedziby sułtanów, najważniejsze i najpiękniejsze z nich to: Pałac Topkapı (Topkapı Sarayı). Jest to najważniejszy budynek historyczny. Był centrum administracyjnym imperium osmańskiego przez 400 lat.
Kolejny to Pałac Dolmabahçe (Dolmabahçe Saray), wybudowany na rozkaz Abdulmecida I przez Ormianina Karabeta Balyana. Te miejsca są niezwykle ważne dla historii Turcji ale też bardzo piękne, pełne osmańskich ornamentów i zdobień- ogląda się je z przyjemnością.
Z miejsc wartych zobaczenia w Stambule warto wymienić też Wielki Bazar zwany też Kryty Bazar, coś dla Europejczyków niespotykanego. Zajmuje on powierzchnię 30 hektarów, ma 61 ulic z około 3500 sklepikami. Wejść można przez 22 bramy, w środku są restauracje i kawiarnie, dwa meczety i cztery fontanny. Można kupić tu złoto, przyprawy i pamiątki.
Piękne sklepy jubilerskie gdzie ilość biżuterii przyprawia o zawrót głowy sąsiadują z uliczkami gdzie sprzedawcy owoców i przypraw układają swoje towary w przepiękne piramidy aby wyeksponować ich piękno. Nie wiadomo wręcz co bardziej zachwyca: wspaniałą biżuteria czy dary natury. Warto zobaczyć to miejsce nawet gdy nie chcemy nic kupić.
Innym bardzo popularnym miejscem nie tylko wśród turystów ale też miejscowych jest Pierre Loti Tepesi, to wzgórze na które możemy wejść na przykład ścieżką od strony meczetu Eyup, mijając stary cmentarz. Z tego miejsca rozciąga się wspaniała panorama na miasto, warto usiąść w tamtejszej kawiarni i wypić tradycyjną, turecką herbatę w malutkiej, tulipanowej szklaneczce.
Büyük Çamlica – Wielkie Sosnowe Wzgórze, czyli najwyższe (261 m n.p.m.) wzniesienia miasta, to wspaniały punkt widokowy w azjatyckiej części miasta. Przy dobrej pogodzie widać nie tylko Stambuł i okolice ale też cieśninę Bosfor – aż po odległe o około 30 km Morze Czarne, przy naprawdę idealnej pogodzie, latem można zaobserwować jak Morze Śródziemne miesza się z Morzem Czarnym- które rzeczywiście jest czarne, a różnica w odcieniu wody robi naprawdę wielkie wrażenie.
Wzgórze jest też warte zobaczenia wieczorem, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc w mieście z którego widać dokładnie, wszystkie trzy mosty- dodatkowo ich piękne oświetlenie w nocy, daje piękny efekt.

Oczywiście są to tylko nieliczne atrakcje Stambułu i samej Turcji. Będąc na wakacjach w tym kraju, trzeba koniecznie zjeść jeden z siedmiu słynnych kebabów przyrządzanych całkiem inaczej niż w Europie, spróbować lokalnej herbaty, iść na hammam itp. Kraj ten ma naprawdę bardzo bogatą kulturę i wiele interesujących miejsc nie tylko plaże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here