Piękna i dzika Sardynia - egzotyczne widoki w samym sercu Europy

Wakacje spędzone na Sardynii mogą być świetnym pomysłem na urlop. Piękne widoki, malownicze plaże i ciepła woda to gwarancja niezapomnianych wakacji, które zapadną w pamięć każdemu turyście. Sardynia pozwala na przeniesienie się w czasie – na wyspie można odczuć całkiem inną atmosferę, zwolnić codzienne tempo i rozsmakować się we włoskich przysmakach. Dodatkowym plusem jest to, że Sardynia leży całkiem niedaleko granic Polski, dlatego na wyspę można dostać się już po około 2,5 godzinach komfortowego lotu.

Sardynia – wakacje marzeń
Sardynia jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, która pod względem kulturowym i administracyjnym należy do Włoch. Wysepka jest skalista, posiada wiele cypli, głębokie zatoki oraz szereg niewielkich wysepek, zlokalizowanych wzdłuż jej wybrzeży. Pod względem wielkości, Sardynia jest drugą wyspą na Morzu Śródziemnym, zaraz po Sycylii. Sardyńczycy mogą poszczycić się piękna i bogatą historią, której świadectwem są liczne zabytki będące pozostałościami cywilizacji norskiej, których zachowało się ponad 7 tysięcy. Sardynia przyciąga tysiące turystów poprzez swój piękny folklor, bogactwo lokalnych produktów czy fascynujące obrzędy. Osoby szukające wypoczynku wśród pięknych krajobrazów przyciągają natomiast dzikie plaże i biały, drobny piasek oblewany przez krystaliczne wody Morza Śródziemnego. Sardynia już od pewnego czasu stała się synonimem luksusowych wakacji – nie dziwi więc, że wyspa jest chętnie wybierana na urlop przez światowych celebrytów. Już choćby kilkudniowy pobyt na Sardynii może okazać się spełnieniem wakacyjnych marzeń.

Piękne i malownicze krajobrazy wyspy
Sardynia oferuje bardzo zróżnicowaną ofertę, która z pewnością zadowoli każdego turystę. Najbardziej rozbudowaną infrastrukturą turystyczną może pochwalić się północna część wyspy, gdzie znajduje się Costa Smerald, czyli słynne Szmaragdowe Wybrzeże. Nazwę zawdzięcza pięknej, turkusowej barwie morza i jego krystalicznie czystej wodzie. Okolica ta obfituje wręcz w luksusowe kurorty wypoczynkowe – uważa się je nawet za jedno z najdroższych miejsc na wypoczynek w Europie. Nie jest to jednak jedyna część wyspy warta uwagi. Sardynia może poszczycić się nieregularną linią brzegową, pełną skalistych wybrzeży i kryjących się między nimi pięknych plaż. Wiele z nich posiada łagodne zejście do morza, dzięki czemu świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi, szukającymi odpoczynku z dala od zgiełku. Słynnym sardyńskim kurortem jest Porto Cervo z ogromnym portem jachtowym, nad którym góruje niewielki kościółek Stella Maris. Chyba najbardziej znanym miastem, którego nie można pominąć jest Alghero, które było przez dziesiątki lat własnością Hiszpanów. Dzięki temu styl i zabudowa miasta uzyskała niepowtarzalny charakter, nie dziwi więc, że bywa nazywane małą Barceloną. Miasto otaczają również skarby naturalnej przyrody. W odległości około 20 kilometrów znajduje się słynna Grota Neptuna leżąca na cyplu Capo Caccia. Jaskinia wygląda tak, jakby została wykuta w skale ze złota, a w jej wnętrzu można podziwiać słone jezioro długie na 120 metrów. Pasjonaci pięknych widoków nie mogą także pominąć miejsca nazywanego Zatoką Orosei – jest to miejsce, w którym morze styka się z górami, tworząc piękne plaże, do których bardzo często można się dostać jedynie od strony morza. Za najpiękniejszą plażę tego miejsca uznawana jest Cala Mariolu, której widoki i czystość wody przez wielu porównywane są do rajskich Seszeli.

Baza noclegowa
Każdy turysta bez problemu znajdzie bazę noclegową na Sardynii, odpowiednią dla siebie. Dla osób z pełnym portfelem polecane jest Szmaragdowe Wybrzeże wraz z licznymi hotelami o wysokim standardzie – warto jednak rezerwować noclegi odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem głównego sezonu turystycznego. Ciekawym kurortem przystosowanym do przyjmowania turystów jest również Baja Sardinia, leżąca niedaleko pięknej zatoki Arzachena. Można znaleźć tu liczne sklepy, restauracje czy Aquapark. Urokliwym miasteczkiem jest również Santa Teresa di Gallura, wyróżniająca się nie tylko pięknymi plażami, ale również bliskością promów na Korsykę, którą warto zwiedzić przy okazji pobytu na Sardynii. Dla osób poszukujących ciszy i ucieczki od zgiełku, polecanym miejscem na wypoczynek może okazać się niewielkie miasteczko San Teodoro lub mała wioska Cala Gonone. Można znaleźć tu bary i restauracje, jednak po zmroku łatwo tu o spokój i ciszę. Do tego turyści zachwyceni są klifowymi wybrzeżami, w które obfituje ta okolica. Warto dodać, że wiele biur podróży organizuje wycieczki na Sardynię – można skorzystać z opcji All Inclusive wraz z przelotem w obie strony, co naprawdę się opłaca i oszczędza poszukiwań noclegów na własną rękę.

Jakie wycieczki fakultatywne są warte uwagi?
Sardynia – wakacje marzeń mogą być na wyciągnięcie ręki, jednak podczas pobytu w tak malowniczym miejscu nie można pominąć niektórych atrakcji. Z ofert wycieczek fakultatywnych można korzystać poprzez lokalne biura podróży, jak i kupując je w ofercie razem ze zorganizowanymi wczasami. Są dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i podziwiania uroków wyspy. Dla osób chcących podziwiać piękno przyrody, obowiązkowym punktem okazują się wycieczki na Costa Smeralda czy do Zatoki Orosei. Niedaleko wybrzeża Sardynii położona jest także malownicze Wyspy archipelagu La Maddalena, które składają się na Park Narodowy. Na miejscu można podziwiać lazurowe wybrzeże z białym piaskiem, egzotyczną roślinność czy skaliste wybrzeże. Dobrym pomysłem jest również rejs lub przeprawa promem na Korsykę – francuską wyspę o włoskim charakterze, gdzie można podziwiać piękno natury, jak i zwiedzać malownicze miasteczka, przepełnione historią. Dla osób poszukujących typowo włoskich wiosek, polecane jest zwiedzanie Castelsardo oraz Barbagii, gdzie można podziwiać malutkie włoskie domy oraz kosztować specjałów lokalnej kuchni. Wizyta w tych wszystkich miejscach z pewnością okaże się niezapomnianym przeżyciem, do którego będziemy wracać myślami. Piękna wyspa czeka na odkrycie – szczególnie że gwarantuje widoki jak z egzotycznych plaż, znajdując się jednak w samym sercu Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here