Dlaczego warto wyjechać na wakacje do Chorwacji?

Wprawdzie do wakacji trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy, ale warto wcześniej je zaplanować i dobrze przemyśleć. Szukając najbardziej odpowiedniego miejsca na odpoczynek dla siebie i swojej rodziny, na pewno natkniemy się na oferty wakacyjne w Chorwacji. Natychmiast pojawia się pytanie, czy warto tam pojechać, a jeżeli tak, to dlaczego?

Kierunek – Chorwacja

Trzeba wiedzieć, że Chorwacja już od wielu lat znajduje się w czołówce krajów wybieranych przez Polaków na wakacyjny wyjazd. Wpływ na taki wybór mają liczne atrakcje, które wabią spragnionych odpoczynku urlopowiczów.
Jedną z największych atrakcji tego kraju jest gwarantowana piękna pogoda i krystalicznie czyste, ciepłe morze. Klimat nie jest tu jednorodny. Na wybrzeżu i wyspach, gdzie najczęściej wypoczywają turyści, dominuje klimat śródziemnomorski, a więc gorące lata i łagodne zimy. Natomiast im dalej w głąb kontynentu, klimat przechodzi w umiarkowany czyli podobny do naszego. Zaś w okolicach gór Dynarskich klimat jest typowo górski: latem ciepło, ale z częstymi opadami deszczu zaś zimą śnieg i niższa temperatura.

Chorwacja – wakacje – kiedy wyjechać?

Najlepszy okres na wakacyjny wypoczynek na chorwackim wybrzeżu to czas od czerwca do września. Niektórzy wyjeżdżają nawet w maju, bo temperatury już wtedy zaczynają przekraczać 25 stopni, ciepła jest również woda w morzu. Stali bywalcy twierdzą, że dla rodzin z dziećmi najlepszym miesiącem na wakacje w Chorwacji jest czerwiec, kiedy temperatury nie są jeszcze bardzo upalne, a może jest cieplutkie i nagrzane, stanowiąc raj dla najmłodszych. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień, dopiero we wrześniu upały odpuszczają, choć nadal jest ciepło. We wrześniu woda nadal zachęca do kąpieli, gdyż jest bardzo ciepła, a na piaszczystych i skalistych plażach jest już mniej tłoczno. Zarówno wrzesień, jak i maj, a nawet początek października to najlepszy okres wyjazdu dla turystów nastawionych na zwiedzanie. Temperatura powietrza jest jeszcze przyjemna, a słoneczna pogoda pozwala ze spokojem obejrzeć wszystkie atrakcje.

Chorwacja – wakacje, a koszty

Koszty urlopu są bardzo ważną kwestia dla większości Polaków. Większości z nas bowiem nie stać na drogie wakacje. Dlatego niektórzy obawiają się, że wyjazd do tak odległego kraju, jakim jest Chorwacja, będzie kosztował zbyt wiele. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Koszt spędzenia dwóch tygodni w Chorwacji jest bowiem porównywalny z tak samo długim pobytem nad polskim morzem. Oczywiście wiąże się to również z wybranym noclegiem. Ale przecież nikt nie wyjeżdża na wakacje do Chorwacji, aby spędzać je w drogim hotelu. Natomiast wakacyjne kwatery nie są tam drogie. Można także korzystać z kempingów, wtedy będzie jeszcze taniej.
Jeżeli chodzi o dojazd do tego kraju, można polecieć samolotem, ale na pewno taniej będzie wybrać się samochodem. Wtedy trzeba obrać trasę, która może być różna w zależności od miejsca w Polsce, z którego wyruszamy. Aby nie błądzić, warto zaopatrzyć się w aktualną mapę samochodową Chorwacji i skorzystać z satelitarnej nawigacji GPS.

Odpoczynek nad chorwackich plażach

Większość osób wyjeżdżających na wakacje do Chorwacji, pragnie wypoczywać nad ciepłym Adriatykiem. Właśnie dla jego pięknej, turkusowej barwy i tropikalnego otoczenia, wybrało ten kraj na urlop. Kto już raz odwiedził Chorwację, będzie do niej wracał co rok, doceniając dobrodziejstwa odpoczynku nad morzem. Trzeba wiedzieć, że ze względu na duże zasolenie, nie trzeba nawet posiadać wybitnych umiejętności pływackich, aby popluskać się w morzu, woda bowiem gwarantuje łatwe utrzymanie się na jej powierzchni. Pamiętać jednak trzeba, aby wchodzić do wody w gumowych butach, ponieważ w morzu u wybrzeży Chorwacji żyją jeżowce. Nadepnięcie na nie bosą stopą, może zepsuć cały pobyt w tym pięknym miejscu.
Jeżeli chodzi o plaże, na pewno nie będzie kłopotu ze znalezieniem wolnego miejsca. Ciągną się one bowiem wzdłuż całego wybrzeża. W większości są to plaże kamieniste, ale znaleźć można także piaszczyste. Aby więc poleżeć na plaży, warto mieć leżak czy materac albo chociaż grubszą matę.

Sporty wodne w Chorwacji

Jedną z głównych atrakcji w tym kraju są różnorodne sporty wodne. Chorwacja, ze względu na klimat, wspaniale nadaje się do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i wielu innych sportów wodnych. Dla turystów stworzono tu mnóstwo ośrodków z takimi rozrywkami, jak jazda na bananie, pasjonujące fly fish czy parasailing. Co ważne, jest tu wiele szkół windsurfingu, gdzie nie tylko można wynająć potrzebny sprzęt, ale także instruktora, który nauczy chętnych podstaw tego sportu.
Oczywiście, poza sportami wodnymi, w Chorwacji można robić wiele innych rzeczy, na przykład jeździć na rowerze po specjalnie przygotowanych szlakach albo latać na paralotni. Można także po prostu spacerować delektując się pięknem przyrody.

Co można zwiedzić w Chorwacji?

W Chorwacji jest mnóstwo niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć. Na uwagę zasługują zwłaszcza parki narodowe, przyciągające uwagę bujną roślinnością, krystalicznie czystą wodą i przepięknymi wodospadami.
Nie sposób nie wspomnieć także o zabytkach tego kraju. Wiele miast, jak np. Dubrownik, Trogir, Split czy Pula to miejsca wprost kipiące historią. Zobaczyć tu można rzymski amfiteatr, pałace, zamki czy twierdze wojenne z czasów Wenecjan. Zachwycają wąskie kamienne uliczki oraz mumie w miasteczku Vodnjan.
Chorwacja to również kraj wysp, o których także należy wspomnieć. Jedną z najpiękniejszych, a jednocześnie najcieplejszych jest wyspa Hvar z piękną i egzotyczną roślinnością. Warto ją odwiedzić choćby po to, by spotkać tutejszych mieszkańców, poznać ich życie i popatrzeć na delfiny. Kiedy zaś dzień dobiega końca, można usiąść na plaży i obejrzeć cudowny zachód słońca, będący prawdziwym i niespotykanym spektaklem.
Na koniec dodać trzeba jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie chorwackie jedzenie, które warte jest posmakowania. Wśród potraw wymienić należy choćby burek (coś, jak polski kebab) czy smaczne potrawy z ryb (dorady, makreli) albo ciasto z twarogiem gotowane lub pieczone, no i oczywiście owoce morza, homary i langusty.

Podsumowując, trzeba powiedzieć, że wybór Chorwacji na wakacyjny wypoczynek, to najlepszy pomysł. Naprawdę warto go rozważyć, a najlepiej namówić znajomych czy przyjaciół i wybrać się całą grupą. Wspaniałe przeżycia i wspomnienia gwarantowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here