Jak zaplanować urlop idealny?

Rozwój gospodarczy kraju spowodował, że polskie społeczeństwo z roku na rok jest coraz bogatsze, a to z kolei pozwala na eksplorację różnych zakątków świata. Jeszcze na początku obecnego stulecia, zdecydowana większość Polaków spędzała swój urlop w kraju, a tylko nieliczni decydowali się na zagraniczne podróże. Obecnie coraz więcej osób wyjeżdża za granicę i to więcej niż raz w roku. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na krajową destynację czy też na jej zagraniczny odpowiednik, wczasy powinny być odpowiednio zaplanowane, w przeciwnym razie mogą okazać się totalną porażką. Urlop – jak zaplanować tych kilkanaście dni, by móc go z sentymentem wspominać przez resztę roku?

Gdzie można pojechać na urlop?

Ciekawych i interesujących destynacji turystycznych jest naprawdę wiele. W pierwszej kolejności trzeba zdecydować, czy wczasy będzie się spędzało na terenie Polski, czy też poza jej granicami. Od tego bowiem zależy wiele dalszych kroków. Zarówno jeden, jak i drugi wariant posiada swoje plusy, jak i minusy. Dużym plusem wakacji w kraju jest z pewnością kwestia bezpieczeństwa, stosunkowo niskie koszty czy krótki czas związany z podróżą w określone miejsce. W przypadku wczasów zagranicznych na korzyść tego rozwiązania może przemówić o wiele pewniejsza i korzystniejsza pogoda, a także atrakcje turystyczne, których próżno szukać na terenie kraju, takie jak, chociażby safari czy wyprawa na wielbłądach po pustynnych ostępach.

Urlop w kraju

Zaplanowanie urlopu w kraju nie jest nazbyt skomplikowane. Należy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześnie dokonać rezerwacji noclegu, zwłaszcza jeżeli planuje się wyjazd do miejscowości, która w wysokim sezonie turystycznym jest chętnie odwiedzana przez wielu turystów. W przypadku urlopów krajowych każdy poradzi sobie z organizacją wyjazdu na własną rękę. Obecnie działa sporo portali internetowych, które znacznie ułatwiają znalezienie optymalnego miejsca noclegowego i rezerwację pobytu.

Najbardziej popularne kierunki wakacyjne w kraju

Polskę można podzielić na kilka obszarów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów. Wśród najbardziej popularnych kierunków wymienić można oczywiście miejscowości położone nad morzem, kurorty górskie, mazurskie miasteczka i wsie czy urokliwe zakątki na Podlasiu.

Morze nasze morze

W okresie letnich wakacji rekordy popularności biją, chociażby nadmorskie kurorty, do których zaliczają się takie miejscowości jak na przykład Ustka, Łeba, Międzyzdroje czy Niechorze. Można tam znaleźć zarówno luksusowe hotele z apartamentami, jak i przytulne kwatery prywatne. Tak duża różnorodność sprawia, że każdy z pewnością znajdzie nocleg dostosowany do swoich możliwości finansowych.

Góry – niskie czy wysokie?

Idealnym miejscem na spędzenie urlopu są także góry. W zależności od preferencji, kondycji i umiejętności można wybrać pobyt w Tatrach lub w którejś z beskidzkich miejscowości. Pośród tatrzańskich miejscowości niesłabnącym od lat zainteresowaniem cieszy się oczywiście Zakopane, jednak turystów można spotkać także w Bukowinie Tatrzańskiej czy w Białce Tatrzańskiej. Wycieczki po górskich szlakach to tylko jedna z opcji spędzenia wolnego czasu. Warto odwiedzić także okoliczne zabytki czy wypocząć na basenach termalnych. Początkujący adepci wycieczek górskich mogą wybrać się w Beskidy. W tych górach znaleźć można dużo łatwiejsze i krótsze szlaki do pieszych wędrówek. Pod kątem turystycznym bardzo ciekawą ofertę przedstawiają między innymi miejscowości położone na terenie Beskidu Żywieckiego.

Urlop za granicą

Organizacja wypoczynku poza granicami kraju to nieco większe przedsięwzięcie niż w przypadku lokalnych destynacji. Jeżeli chodzi o urlop spędzany w którymś z europejskich krajów, to bez problemu można go samemu zaplanować korzystając z któregoś z systemów rezerwacyjnych. Bardzo wygodną opcją jest także skorzystanie z oferty biura podróży – wówczas, po opłaceniu kosztów, nie trzeba się już o nic martwić – o wszystko zadba operator turystyczny. Zorganizowane wycieczki to najlepsza opcja w przypadku wyjazdów do krajów egzotycznych, gdzie problemem może okazać się nie tylko kwestia komunikacji, ale także znajomość specyfiki lokalnego rynku.

Urlop – jak zaplanować, by nie żałować?

Jadąc na rodzinne wczasy, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę preferencje wszystkich członków. Planując wakacje z małymi dziećmi warto wybierać takiego obiekty noclegowe, które oferują opiekę nad pociechami, tak by rodzice mieli też chwilę dla siebie na wypoczynek. Największy problem pojawia się w przypadku, gdy jedna osoba pragnie odpocząć wylegując się na plaży, a druga marzy o aktywnym wypoczynku. Jednak i takie na pozór sprzeczne interesy da się spokojnie pogodzić, oczywiście pod warunkiem, że urlop zostanie wcześniej dobrze zaplanowany.

Jakie są najczęstsze niespodzianki na wyjazdach?

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, zwłaszcza podczas wyjazdów zagranicznych należy pamiętać o bardzo ważnych kwestiach. W dobie zniesienia kontroli granicznych w ramach krajów europejskich wiele osób zapomina o tym, że przy dalszych wojażach będzie potrzebny paszport. Na jego wyrobienie można czasem czekać nawet miesiąc, warto więc wniosek złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby nie denerwować się tym, czy dokument zostanie wydany na czas. Kolejną niezmiernie ważną sprawą są obowiązkowe i zalecane szczepienia. Lista krajów, do których jadąc trzeba się zaszczepić jest długa. Przeważają na niej głównie państwa afrykańskie, a także azjatyckie. Aby uniknąć nieprzyjemności na lotnisku, dobrą praktyką jest także wcześniejsze sprawdzenie co można wnosić do samolotu w bagażu podręcznym, a co powinno trafić do luku bagażowego. Na teren niektórych krajów nie można wwozić przykładowo mięsa, a także wybranych lekarstw. Chcąc spędzić urlop w miłej atmosferze warto również przed wyjazdem poczytać trochę o miejscu w którym będą zorganizowane wczasy – poznanie podstawowych zwrotów w miejscowym języku czy lokalnych zwyczajów świadczy o odpowiedzialnym podejściu do podróżowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here