Dlaczego wycieczki szkolne są wartościowe dla dzieci?

Każdy z nas pamięta swoje czasy szkolne, kiedy największą atrakcją w trakcie chodzenia do szkoły były wycieczki, organizowane średnio raz na kilka miesięcy. Każda, nawet najmniejsza wyprawa była wielką przygodą, z której nierzadko przywoziliśmy piękne wspomnienia i głowę pełną nowych informacji związanych z miejscami, jakie odwiedziliśmy. Wycieczki szkolne są dla dzieci wielką rozrywką, ale i pouczającym doświadczeniem, które wpływa pozytywnie na spojrzenie na świat, ale również rozwój i kształtowanie własnej perspektywy. Co przemawia na korzyść wycieczek szkolnych, i dlaczego warto wysyłać swoje dzieci na takie wyprawy?
Ciekawość świata i otwarta głowa to cechy każdego dziecka. Sprawia to, że bez względu na to, w jakim nowym miejscu ono przebywa, chłonie informacje jak gąbka i jest skłonne do przyswajania informacji. Dzieci od najmłodszych lat powinny być oswajane z różnorodnością, nowymi miejscami, by zyskiwały świadomość co do odmienności jaka występuje w Polsce i na świecie, ale również kształtowały sobie własną opinię i zdanie na różne tematy, dobrze się przy tym bawiąc i poznając nowe, ciekawe miejsca. Ponadto takie wycieczki, bez względu na to czy są organizowane poza granicami naszego kraju czy nie, pozwalają na zyskiwanie nowych informacji o różnych faktach historycznych, co z pewnością pozwoli na szybsze zapamiętanie różnych dat czy informacji, ze względu na dużą ilość bodźców, jakim jest poddawane dziecko na wycieczce szkolnej. Istnieją miejsca w Polsce, których zobaczenie oraz podstawowa wiedza na ich temat jest wręcz obowiązkowa. Wycieczki szkolne w takie miejsca pozwolą dziecku na zapoznanie się z historią zabytków, zrozumienie pewnych faktów o jakich usłyszało ono na lekcji historii, ale przede wszystkim da możliwość obcowania z kulturą i tradycją, co jest bardzo ważne w prawidłowym kształtowaniu światopoglądu dziecka.
Wycieczki szkolne bez względu na wiek dziecka czy nastolatka, dają niepowtarzalną możliwość na integrację wśród swoich rówieśników, co z pewnością przełoży się na codzienne funkcjonowanie w szkole po powrocie z wyjazdu. Nowe miejsce, potrzeba poczucia bezpieczeństwa a także trzymania się razem sprzyja powstawaniu nowych więzi, przyjaźni, które mogą potem trwać nawet latami. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku wycieczek kilkudniowych dzieci są zakwaterowane we wspólnych pokojach, co pozwala im na spokojną rozmowę czy zwyczajnie, lepsze poznanie się nawzajem. Ponadto dzieci mające problemy na co dzień w nawiązywaniu nowych relacji, chętniej podejmują rozmowę czy nawiązują kontakt, kiedy są poniekąd zmuszone do przebywania z innymi rówieśnikami.
Wycieczki szkolne od najmłodszych lat mają wiele zalet, jednak niewątpliwie jedną z najważniejszych jest fakt nauki samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie i towarzyszącą grupę dzieci. Przebywanie w obcym i nieznajomym miejscu wymusza na nich obowiązek trzymania się grupy, uważania na swoje rzeczy osobiste, a także przestrzegania i słuchania poleceń swoich opiekunów i nauczycieli. To pozwala dziecku na rozwinięcie odpowiedzialności za swoje zachowanie i czyny, ale przede wszystkim na bycie samodzielnym w nowym miejscu, co również jest kluczowe w rozwoju młodej osobowości. Dzieci mają często tendencję do powtarzania zachowań swoich rówieśników, dlatego jeśli większość z nich będzie zachowywało się według zaleceń opiekunów, pozostałe dzieci chętniej podłapią prawidłowe nawyki, które na stałe zagoszczą w ich codziennym funkcjonowaniu.
Niemniej ważnym aspektem wycieczek szkolnych pozytywnie wpływającym na dziecko jest fakt poznawania nowych kultur, obyczajów oraz zachowań, co kształtuje w nim naturalną tolerancję i świadomość istnienia odmienności, a co za tym idzie, naturalną tolerancję na coś nowego, a także szacunek do drugiego człowieka, który ma inne przekonania, poglądy, czy zachowuje się w inny sposób. Żadna książka czy nauczanie nie jest tak skuteczne jak nauka w praktyce, dlatego warto pokazywać dziecku świat dzięki wycieczkom szkolnym, ponieważ w połączeniu z bodźcami na jakie jest wystawione, szybciej przyswoi nowe umiejętności i naturalne zachowania. Szersza perspektywa spojrzenia na świat i tolerancja jest w dzisiejszym świecie bardzo ważnym elementem osobowości każdego człowieka, a tych rozwój zapewniają właśnie wycieczki szkolne. Warto również wspomnieć o nieco bardziej oczywistej stronie takich wyjazdów, czyli zwyczajnym odpoczynku od codziennych obowiązków i zdystansowanie się od nich, co raz na jakiś czas dla każdego dziecka jest nawet wskazane. Wypoczęci i pełni nowych informacji uczniowie chętniej wracają do codzienności, mają lepszą koncentrację dzięki wypoczynkowi, a oderwanie się od codziennej rutyny pozwala również nauczycielom na chwilowy wypoczynek, nawet jeśli nadal są w obowiązku pilnowania bezpieczeństwa swoich podopiecznych, co również potrafi być męczące. Wycieczkom i wyjazdom organizowanym w szkołach zwykle przyświeca idea „nauka poprzez zabawę”, która niewątpliwie jest najskuteczniejsza w kształceniu młodych osobowości. Te wszystkie powyższe aspekty warto wziąć pod uwagę, kiedy w klasie naszego dziecka jest organizowana wycieczka. Taki wyjazd daje dziecku nieograniczone możliwości nie tylko pod względem poznawania nowych miejsc, ale przede wszystkim rozwoju, który jest kluczowy w jego prawidłowym rozwoju i integracji z rówieśnikami. Warto jednak pamiętać, by wycieczka została zorganizowana z uczestnictwem i pod pełną kontrolą rodziców, by była przeprowadzona bezpiecznie, a uczniowie mieli zapewnioną maksymalną opiekę w trakcie wyjazdu. Sprawdzenie autokaru jakim będą się poruszać, a także warunków panujących w miejscu noclegu oraz program atrakcji przygotowanych przez biuro podróży bądź samych nauczycieli warto poddać dokładnej analizie i zgłaszać ewentualne uwagi. Będziemy mieli wówczas pewność, że nasze dzieci są bezpieczne w trakcie wycieczki, a przede wszystkim wrócą całe i zdrowe, pełne nowych wrażeń i informacji na temat zwiedzanych miejsc. Taka atrakcja może być również nagrodą dla dziecka za pilną naukę, warto wziąć taką możliwość pod uwagę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here