Hiszpania - kraj nie do opisania

W sezonie letnim wielu z nas wybiera się na wczasy poza granicami naszego ojczystego kraju. Mimo, iż w naszym kraju temperatura w minione wakacje wynosiła aż 40 stopni, nie zmienia to faktu, że często pogoda bywała zmienna. Jeden tydzień mógł być gorący, niemalże egzotyczny, a w następnym tydzień przez pół dnia padał deszcz a w ostateczności nadeszła burza. Dlatego warto pomyśleć o odpoczynku w krajach, w których upały stanowią sporą część klimatu, jak nie jego codzienność. Krajów z takim klimatem mamy pod dostatkiem w południowej Europie, lecz także i poza kontynentem europejskim. Jednak jeżeli ktoś posiada nieco bardziej rozwiniętą wizję letniego wypoczynku, która nie polega tylko i wyłącznie wylegiwaniu się na hamaku, sącząc drinka bądź opalać się na plaży, lecz na podziwianiu architektury i historii kraju, to nie musi wcale wyjeżdżać poza Europę. Państwa z interesującą historią, pięknymi zabytkami oraz ciepłym klimatem, idealne na wakacje – Hiszpania, Portugalia, Włochy czy nawet Francja. Wyżej wymienione kraje łączy wysoki związek, dziedzictwo ze Starożytnym Imperium Rzymskim.
Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na Hiszpanię, która posiada pełno zabytków należących do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Hiszpania jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów na świecie. Dla pasjonatów historii Hiszpania jest niebem na Ziemi. Do jednych z najciekawszych miejsc, posiadających malownicze krajobrazy klifów i plaż połączonych z zabytkami historycznymi, z pewnością jest prowincja Lugo. W tym regionie dominuje niesamowity kontrast krajobrazu, chociażby na północy dominują rozległe, piaszczyste plaże nad morzem, natomiast zaraz na wschodzie krajobraz wypełniony jest górami porośniętymi lasami. Wąski, raptem stukilometrowy odcinek wybrzeża Morza Kantabryjskiego, który należy do prowincji Lugo jest uznawany za jeden z najpiękniejszych rejonów morskich mieszczących się w Hiszpanii.
W portowym miasteczku Foz znajduje się stara średniowieczna katedra San Martino zbudowana w stylu romańskim między IX A XII wiekiem uznawana za najstarszą w całej Hiszpanii. Jednak najcenniejszym i najciekawszym zabytkiem w hiszpańskiej prowincji Lugo jest zdecydowanie mury rzymskie. Są one na tyle wyjątkowe, ponieważ to jedyne mury zbudowane przez Rzymian, które zachowały się w całości do czasów współczesnych. Mury te posiadają aż 2 km długości oraz 10 bram. Innym zabytkiem z czasów Imperium Rzymskiego są termy, które zostały wzniesione w II wieku p.n.e. Na prowincji Lugo można znaleźć także kilka ciekawych romańskich świątyń. Za najpiękniejszą z nich uznaje się leżący na szlaku Camino de Santiago, XIII-wieczny kościół Iglesia de Vilar de Donas w miejscowości Palas de Rey. Miejscowość na wschodzie prowincji, zwana O Cebreiro słynie ze wczesnoromańskiego kościoła Świętej Marii, nazywający się w oryginale Iglesia de Santa María, wybudowanego w IX wieku. Co więcej, w tym kościele przechowywana jest romańska hostia z XII wieku. Za to region południowy prowincji Lugo jest idealnym miejscem dla par, czy wrażliwych na piękno przyrody. Jest jeden z najbardziej romantycznych zakątków w Hiszpanii. Charakteryzuje się on głębokimi wąwozami przez które przepływają rzeki Sil i Miño. Owy region zwie się
Ribeira Sacra Lucense, czyli święta Riwiera i dzieli się razem inną prowincją galicyjską, zwaną Provincia de Orense. Słynie on z niesamowitych krajobrazów, położonych na stromych zboczach, starych romańskich kościołów, wysoko zorganizowanej turystyki oraz produkcji znakomitych win.
Jednym z często odwiedzanych regionów Hiszpanii jest zdecydowanie Costa Brava. Piękny krajobraz górski łączy się z licznymi piaszczystymi plażami. Jedną z takich plaż jest Sant Pol de Mar – zatoka pełna wydm oraz krystalicznie czystą wodą. Idealne miejsce na spędzenie wakacji wraz z rodziną z dziećmi, zwłaszcza, że na plaży znajduje się plac zabaw dla dzieci – Pargue de las Dunas oraz Club Infantil. Długość plaży wynosi prawie kilometr długości oraz 25 metrów szerokości. W pobliżu mamy możliwość udać się na nadmorską promenadę a także do wypożyczalni sprzętu wodnego. Możemy również uprawiać tu żeglarstwo, windsurfing a nawet spróbować popływać na nartach wodnych. Ponadto turyści mogą wybrać się na odkrywanie tajemniczych zatoczek w których można nurkować obserwując bogate życie podwodnej flory, takie jak kolorowe ryby czy bujną roślinność. Do nurkowania nie są potrzebne maski, ponieważ woda jest przejrzyście czysta.
Innym ciekawym miejscem wart odwiedzenia i spędzenia przyjemnych wakacji jest Lloret de Mar. Aczkolwiek poza złocistą plażą i morzem, miasto ma do zaoferowania także więcej atrakcji. Podczas pobytu można odwiedzić pomnik z brązu zwany „La Venus de Lloret” czyli na nasze Wenus z Lloret. Monument przedstawia kobietę, która wyczekuje swojego męża, który wraca z morskiej wyprawy. Kobieca postać podnosi rękę jako gest pozdrowienia. Pomnik La Venus symbolizuje miejscowe kobiety, które pozostawione przez swoich mężów, wypływających na wyprawy morskie w głąb Ameryki, strzegły one przez wiele miesięcy swoje gospodarstwa domowego oraz opiekowały się rodziną. Regularnie wychodziły na brzeg morza, czekając na swoich ukochanych mężów. Inne miejsce, któe warto zwiedzić jest zamek Świętego Jana, czyli Castillo de San Juan. Zamek został wzniesiony w XI wieku jako posterunek, z którego obserwowany czy zbliżają się najeźdźcy. Dzięki tej budowli można było szybciej się przygotować do obrony i kontrataku. Niestety z zabytkowej budowli, liczącej setki lat pozostały dzisiaj jedynie ruiny oraz wieża zamkowa. Podczas trzeciej wojny koalicyjnej przeciwko Francji w 1805 roku brytyjska flota zbombardowała zabytkowy obiekt. Dopiero w 1990 roku częściowo odbudowano zabytkową budowlę oraz udostępniono do zwiedzania i podziwiania. Kolejnym znakomitym zabytkiem jest XVI-wieczny kościół parafialny Sant Romá, skonstruowany w stylu gotyckim. Jednakże obecny, nowoczesny wygląd uzyskał w 1914, gdy został odrestaurowany w duchu nowego stylu architektonicznego.
Tak naprawdę Hiszpania jest krajem, o którym można mówić i pisać godzinami, ponieważ jest wypełniony mnóstwami niesamowitych miejsc, malowniczych krajobrazów, pięknych, robiących wrażenie zabytków.
Idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here