Kreta - najlepsze miejsce na urlop.

Przeżyć greckie wakacje – to marzenie milionów ludzi na całym świecie. Grecja to kolebka cywilizacji europejskiej – zabytki kultury antycznej, średniowiecznej oraz z okresów późniejszych wzbudzają powszechny zachwyt i są celem ogromnej rzeszy turystów. W roku 2017 Grecję odwiedziło około 27,5 miliona osób. Rok 2018 ma statystyki równie wysokie, a może nawet są to liczby nieco wyższe. Do podanych liczb oficjalnych, które są określane na podstawie rejestrowanych oficjalnie noclegów w hotelach, pensjonatach, kwaterach , należy dodać trudną do określenia liczbę turystów, którzy byli w Grecji jeden dzień, albo dłużej i korzystali z gościny swoich bliskich czy przyjaciół. Gdy uświadomimy sobie, że Grecy również są turystami i podróżują wewnątrz swojego państwa, to wówczas łatwo sobie wyobrazić, jaki tłum ludzi można spotkać w miejscach sławnych, pięknych, chętnie odwiedzanych.

Polacy również kochają Grecję – od lat ten kierunek jest najchętniej wybieranym spośród wszystkich innych ofert wyjazdów zagranicznych sprzedawanych w biurach podróży na terenie Polski. W raporcie Polskiej Izby Turystyki z 2018 roku podano, że do Grecji kontynentalnej oraz na wyspy wybrało się 31,6% podróżnych. Na kontynencie wybieramy głównie wycieczki objazdowe lub wypoczynek na Riwierze Olimpijskiej, a jeśli chodzi o wyspy to są to głównie: Kos, Zakyntos, Rodos, Kreta, Korfu.

Dla lubiących zwiedzanie zabytków, oglądanie cudów przyrody albo chcących zwyczajnie pławić się w ciepłym morzu i opalać polecana jest największa grecka wyspa Kreta – wakacje w tym miejscu to gwarancja przeżycia wspaniałej przygody.
Termin pobytu na Krecie każdy ustala indywidualnie – większość z nas korzysta z wypoczynku w miesiącach wakacji szkolnych. Ale trzeba wiedzieć, że Kreta ma różne oblicza – w zależności od pór toku zmienia się jej krajobraz.
Miłośnicy Krety uważają, że najpiękniej jest tam wiosną. Jeśli chcemy zobaczyć wyspę, która wygląda jak dywan kwiatowy, to warto przyjechać tutaj w kwietniu lub maju. Dobrym terminem może być przedłużony weekend majowy. Już z podchodzącego do lądowania samolotu zobaczymy wiosenne kolory kwiatów porastających każdą wolną przestrzeń, a tuż po lądowaniu poczujemy zapach kwiatów w nozdrzach. Alergicy niech raczej zostaną w domu – ilość pyłków w powietrzu na pewno przekracza wszelkie normy.
Późną wiosną na Krecie pszczelarze podbierają pszczołom pierwszy miód. Wyspa słynie z produkcji miodów, które robione są z nektaru zebranego z dziko rosnących ziół. Królem miodów kreteńskich jest miód z kwiatów tymianku – to może być doskonały pomysł na pamiątkę czy prezent z naszej wyprawy.
Bardzo ciepły i suchy klimat wyspy znacznie przyspiesza wegetację roślin – w czerwcu nie ma już śladu po kwiatowych kobiercach. Lipiec i sierpień to miesiące bardzo gorące i suche, więc wiele regionów Krety wygląda jak nieużytki. Nie oznacza to, że wyspa straciła na swoim uroku. Jest inna niż wiosną, ale ciągle piękna i interesująca. Podróżujący zauważą, że większość dróg obsadzona jest gęstymi, wysokimi krzewami oleandrów. Kwiaty różowe, białe, fioletowe są wszędzie – bardzo przyjemnie podróżuje się samochodem z otwartymi oknami, bo ich zapach jest piękny. Przy domach, hotelach, w parkach miejskich zieleń jest podlewana, więc wspaniałe okazy flory można podziwiać na Krecie przez cały rok.
Lato to okres najwyższych temperatur, więc osoby wrażliwe albo cierpiące na chorobę nadciśnieniową czy inne schorzenia układu krążenia powinny mieć to na uwadze przy wyborze terminu pobytu na wyspie. Słońce grzeje mocno i może zaszkodzić skórze – na Krecie bezwzględnie należy stosować kremy z wysokimi filtrami, aby nasze grecka przygoda nie zakończyła się ciężkimi poparzeniami czy groźniejszą chorobą.
Latem na wyspę przyjeżdża najwięcej osób, więc trzeba się liczyć z tłokiem w miejscach atrakcji turystycznych, punktach gastronomicznych, na plażach. Również ceny usług są w tym terminie najwyższe.

Jesień, czyli wrzesień i październik to nadal czas dość wysokich temperatur w dzień i nieco niższych, dających wytchnienie temperatur nocnych. Na wyspie dojrzewają oliwki, winogrona i inne owoce. Turystów jest nadal dużo, ale są to głównie osoby dorosłe. Jeśli na wakacje we wrześniu decydują się rodziny, to tylko te z małymi dziećmi. Jeśli nie przepadamy za odgłosami wydawanymi przez maluchy, to pamiętajmy o tym, że wybierając hotel na pobyt jesienny z udogodnieniami dla rodzin, na pewno spotkamy w nim rodziny z małymi pociechami i na pewno takie dzieci będą leciały z nami w samolocie. Single oraz inni lubiący towarzystwo wyłącznie osób dorosłych powinni zapytać w biurze podróży o hotele 18+ – tam nie przyjmuje się i nie obsługuje rodzin z dziećmi.
Jesień to czas ponownego zakwitu niektórych roślin, więc można przeżyć podobne wzruszenia estetyczne jak wiosną.
Łasuchów ucieszą zbiory owoców i warzyw – ogromna ilość i niskie ceny zachęcają do robienia zakupów na targach i w marketach. Jeśli chcemy kupić sobie czy rodzinie pamiątkę, to może to być butelka wina albo oliwa z oliwek. Najlepsza pochodzi z rejonu Sitia leżącego na północnym wschodzie wyspy. Znawcy tematu twierdzą, że mające po kilkaset lat gaje oliwne z Sitia i okolic dają owoce o najwyżej jakości, a oliwa tłoczona z nich jest najlepszą oliwą na świecie.
Warto również zaopatrzyć się w kosmetyki naturalne produkowane na bazie roślin rosnących na Krecie. Z tej wyspy znana grecka marka Korres pozyskuje najwięcej surowców. Miłośnicy tego rodzaju kosmetyków uzależnią się od nich na zawsze.
Zima na Krecie to czas znacznie niższych temperatur, większej wilgotności powietrza, ale również znacznego spokoju. To ulubiony czas miłośników historii i zabytków architektury antycznej. Zimą nie ma tłoku w pałacu króla Minosa w Knossos czy w Muzeum Archeologicznym w Hieraklionie. Jeśli ktoś lubi atrakcje przyrodnicze, może swobodnie przejść kilkugodzinną trasę w wąwozie Samaria – latem tłum ludzi, który oblega to miejsce jest nie do zniesienia. Zimowe słońce na Krecie nadal operuje na tyle intensywnie, że wrócimy do domu z opalenizną.
W tym czasie możemy przyjrzeć się zbiorom czarnych oliwek oraz owoców cytrusowych.
Niezależnie od pory roku i wybranego regionu Kreta to udany wybór miejsca na wakacje. Kto raz odwiedzi wyspę, będzie chciał tu wracać zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here