Lato, piękna pogoda, więcej wolnego czasu. Niemalże każdy chciałby część tego okresu przeznaczyć na wspaniały wyjazd. Co zrobić, gdy biura podróży reklamują swoje oferty, właściciele kurortów kuszą rzekomo niesamowitymi promocjami, znajomi opowiadają o swoich planach na urlop, a tymczasem my nie mamy pokaźnej sumy pieniędzy na wczasy? Warto nie rezygnować całkiem z odpoczynku od pracy i zaplanować tanie wakacje. Poniżej znajdziecie kilka rad i pomysłów, które mogą pomóc wam w zaoszczędzeniu na wakacyjnym wyjeździe.
1. Zaplanuj wyjazd sam – czasem biura podróży proponują ciekawe oferty, jednak jeżeli zależy nam na oszczędności, często lepiej poradzimy sobie sami. Będzie to wymagało od nas trochę myślenia, jednak to my wybierzemy co nam odpowiada i na czym ewentualnie chcemy zaoszczędzić.
2. Wakacje w kraju, w mniejszych miejscowościach- Urlop w kraju to mniejsza odległość do miejsca docelowego, a więc mniejsza kwota wydana na bilety na komunikację czy paliwo. Warto zwrócić uwagę na mniejsze miejscowości: są w Polsce małe miasteczka, położone nad morzem czy w pobliżu dużego jeziora, które nie cieszą się aż takim zainteresowaniem turystów. Ceny są tam niższe, a przy okazji lepiej wypoczniemy, bo panuje mniejszy tłok. Ciężko będzie zmieścić się w niewielkim budżecie, wyruszając do dużych turystycznych miejscowości, gdzie ceny ustalane są często pod turystów zza granicy zarabiających w euro.
3. Znajdź dobry nocleg – będący kompromisem między bliską odległością np. od plaży a niską ceną. Warto zobaczyć wcześniej aktualne zdjęcia kwatery lub sprawdzić ją osobiście i mieć zawsze plan B, aby nie okazało się przypadkiem, że pozornie świetna okazja jest mieszkaniem czy domkiem nienadającym się do zamieszkania, nawet na tydzień lub dwa. Wybór jest naprawdę spory – hotele, schroniska, domki, kwatery prywatne, domki holenderskie. Warto dokładnie sprawdzić wszystkie oferty i znaleźć coś, co będzie nam w największym stopniu odpowiadało.
4. Zaoszczędź na zakupach – dmuchane materace, sprzęt sportowy i tego typu rzeczy lepiej zabrać z domu, a jeśli ich nie mamy zamówić przez internet w korzystnej cenie. Będąc na wakacjach, kiedy przypomnimy sobie, że przydałaby się piłka czy stroje kąpielowe, nie będziemy mieli czasu na porównanie ofert i prawdopodobnie znacznie przepłacimy. Zróbmy więc listę rzeczy, które potencjalnie mogą być potrzebne, jeszcze przed wyjazdem. Podobnie wygląda sytuacja z produktami spożywczymi, choć są pewne różnice. Zapewne nie będzie ci się chciało wieźć kilkunastu siatek zakupów w bagażniku. Ale nawet będąc w turystycznej miejscowości, warto wybierać markety w centrum czy na obrzeżach, a nie małe sklepiki tuż przy plaży, gdzie wybór jest mniejszy, a ceny wyższe.
5. Jedzenie – nie musisz codziennie chodzić do restauracji, możesz czasem sam przygotować posiłki. Nawet jeśli chcesz zjeść coś gotowego, lepiej kupić pizzę w sklepie do podgrzania niż z lenistwa iść do najbliższej budki z fast-foodem w lokalizacji z mnóstwem ludzi, blisko wody czy zabytków, gdzie zapłacimy kilkanaście złotych za coś, czym nawet się nie najemy.
6. Zaplanuj orientacyjnie budżet – warto żebyś wiedział, ile masz mniej więcej dziennie pieniędzy do wydania na posiłki czy atrakcje. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której przekroczysz swój budżet na początku i pod koniec urlopu będziesz musiał bardzo oszczędzać.
7. Rozważ alternatywne metody spędzania wakacji – leżak, basen, palmy i all inclusive to nie jedyna forma urlopu, pozwalająca cieszyć się miło spędzanym czasem. Ważniejsi mogą okazać się poznani ludzie czy niezapomniane wspomnienia i zabawne sytuacje. Grill na działce czy weekendowy wypad ze znajomymi za miasto również mogą być dobrymi sposobami na spędzenie czasu.
8. Skorzystaj z internetowych narzędzi, pozwalających zaoszczędzić – są dostępne programy i aplikacje do planowania wydatków czy budżetu. Jeśli bardzo chcemy wyjechać gdzieś daleko, warto skorzystać z porównywarek cen biletów lotniczych czy też z porównywarki hoteli. Dzięki temu znajdziemy korzystną ofertę i zaoszczędzimy sporo pieniędzy, biorąc pod uwagę, że czeka nas podróż w dwie strony oraz przynajmniej kilka dób hotelowych w obcym mieście.
9. Alternatywne środki transportu – rower zamiast samochodu przy poruszaniu się po miejscowości, do której wyjechaliśmy. Autostop zamiast pociągu czy autokaru. Podróż może nie będzie aż tak komfortowa, ale wspomnienia z niej będą niezapomniane.
10. Alternatywy dla drogich hoteli – czyli pola namiotowe, kemping, są zdecydowanie tańsze od wynajętych pokojów. Jedni lubią taki „survival”, inni nie wyobrażają sobie spania w namiocie, także wszystko zależy od osoby.
11. Ostatnią szansą na tanie wakacje, kiedy nasz budżet jest bardzo mały, a plany i marzenia ogromne, jest wygranie wycieczki na loterii. Trzeba mieć mnóstwo szczęścia, ale takie sytuacje się zdarzają, a różnego rodzaju wakacyjne konkursy są organizowane bardzo często przez radia, portale internetowe czy producentów żywności. Spróbować nie zaszkodzi.
Pamiętajmy, że to nie od pieniędzy wydanych na urlop zależy, czy będzie on udany. Najważniejsza jest dobra atmosfera, fajni ludzie dookoła, ciekawe miejsce lub nieciekawe, które stanie się interesujące dzięki temu, co w nim będziemy robić. Jeśli marzy nam się wyjazd, na wielu rzeczach można zaoszczędzić, tak aby zmieścić się w wyznaczonym wcześniej budżecie. Wynajęte mieszkanie będzie tańsze od hotelu, a jeszcze tańsze będzie miejsce na polu kempingowym. Nie musimy wszędzie jeździć samochodem, a zakupy można zrobić nieco dalej niż tuż przy plaży. Wiele atrakcji jest darmowych lub mało płatnych. Warto im się przyjrzeć i wybrać coś dla siebie. Duże miasta turystyczne są nastawione pod osoby z innych krajów, np. w Świnoujściu czas spędza dużo Niemców, więc sprzedawcy biorą pod uwagę, że duża część ludzi kupujących u nich zarabia w euro i stać ich, aby zapłacić więcej, więc podwyższają ceny swoich produktów. W wielu przypadkach równie dobrym albo i lepszym pomysłem będą mniejsze miejscowości, szczególnie gdy nie lubimy tłoku.