Wakacje pośród gorącego piasku

Okres wakacyjny powolnymi krokami zaczyna już podążać w naszą stronę i warto jest zacząć już rozglądać się za ciekawymi miejscami na przyjemny wypoczynek. Dla ciepłolubnych amatorów gorącego piasku, interesujących ruin czy egzotycznej kuchni idealną opcją będzie udanie się aż nad życiodajny Nil. O jakim konkretnie państwie mowa? Jest to oczywiście urokliwy Egipt – wakacje w tym pełnych historycznych i kulturalnych smaczków miejscu na pewno zadowoli zarówno fanów aktywnego wypoczynku jak i amatorów długiego wygrzewania się na słońcu razem z książką lub zimnym koktajlem.
Egipt to doskonałe miejsce na odpoczynek – bez względu na miesiąc, ponieważ przez cały rok panują tu dobre warunki pogodowe. Sezon turystyczny rozpoczyna się w czerwcu kiedy termometry coraz częściej pokazują mocno powyżej 30 st. C. Jest to czas kiedy turyści najchętniej spędzają czas na plaży lub przy basenie wypoczywając i nabierając pięknej, złocistej opalenizny. W tym czasie długie zwiedzanie okazuje się dosyć męczące zarówno ze względu na upały jak i fakt, że zaczyna robić się tłoczno. Kolejne letnie miesiące są równie gorące dlatego duża część turystów decyduję się na wakacje w Egipcie w innych porach roku. Zima nad Nilem zupełnie nie przypomina tej polskiej. Jest ciepła i słoneczna. Coraz więcej ludzi decyduje się na wyjazd w okresie marca i lutego. Temperatura w tym czasie zaczyna już powoli rosnąć ale nie jest tak wysoka aby męczyć podczas zwiedzania. Także ceny w tych miesiącach są przyjemniejsze dla kieszeni wczasowiczów.W lutym ciekawą atrakcją jest wycieczka na Saharę, która w miesiącach letnich jest niemożliwa ze względu na zbyt uciążliwe upały. W zależności od osobistych preferencji Egipt będzie miał wiele do zaoferowania turystom w każdą porę roku. W tym pięknym państwie na zwiedzających czeka wiele ciekawych atrakcji. Tym co pierwsze przychodzi na myśl kiedy słyszymy nazwę „Egipt” są znajdujące się w Gizie Piramidy. Spektakularna wielkość i tajemniczość jaką charakteryzują się te wyjątkowe budowle od lat ściągają nad Nil niekończące się ilości ludzi z całego świata. Wędrówka po ich wnętrzach to niepowtarzalna przygoda, trzeba jednak pamiętać o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania co do nowo poznanych osób ponieważ w koło Piramid kręci się wielu naciągaczy czyhających na naiwność turystów.
Kolejnym miejscem, które powinno znaleźć się na szlaku naszej podróży jest ciągnąca się zachodnim brzegiem Nilu, Dolina Królów w której chowano niegdyś egipskich faraonów. Wykute w skale grobowce bogate w fascynujące krypty, sarkofagi i ścienne malowidła można zwiedzać do woli. Zakupienie biletu pozwala na obejrzenie wewnątrz trzech grobowców. W dolinie znajduje się ich ponad sześćdziesiąt więc chcąc odwiedzić więcej trzeba będzie zakupić kolejne bilety. Nie są to jednak duże kwoty a widoki są warte swojej ceny. Do najważniejszych znajdujących się w Dolinie Królów, grobowców zaliczają się miejsca spoczynku Tutenchamona oraz Ramzesa VI i III. Odwiedzając Egipt warto jest chociaż jeden dzień poświęcić na zwiedzenie jego stolicy. Głośny i zatłoczony Kair czaruje przybyłych niepowtarzalnym charakterem.To kilkunastomilionowe miasto trzeba obejrzeć uważnie i dokładnie aby zrozumieć jego specyficzny urok. Skupiają się tam najwybitniejsze zabytki architektury muzułmańskiej. Szczególnie warte uwagi w Kairze jest Muzeum Egipskie. Jest to jedyne miejsce na świecie gdzie można spojrzeć w twarze mumii egipskich faraonów sprzed kilku tysięcy lat. Także miłośników starożytnej architektury położone nad Nilem państwo na pewno nie zawiedzie. W Egipcie mieści się wiele niepowtarzalnych świątyń, których drzwi stoją otworem dla zainteresowanych turystów. Dwie takie monumentalne, wykute w skale budowle znajdujące się w Abu Simbel zostały wzniesione za czasów Ramzesa II dla upamiętnienia jego i jego żony Nefertari. Wejścia do świątyń pilnują cztery ogromne posągi faraona podpierające ścianę fasady. Są to zapierające dech w piersiach kolosy o wysokości dwudziestu metrów, mające świadczyć o potędze władcy.
Po zwiedzeniu najważniejszych miejsc przychodzi czas na trochę leniwego odpoczynku. Ponownie Egipt nas w tym miejscu nie zawiedzie. Piękne plaże i ciepła,przejrzysta woda czekają na spragnionych słońca turystów z otwartymi ramionami. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszy się także nurkowanie przy rafach koralowych Morza czerwonego. Pod powierzchnią wody kryją się tysiące gatunków ryb i przeróżnych kształtów korali, które zachwycają intensywnością kolorów. Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się wśród wysepek Hurghady. W niektórych miejscach rafy są na tyle płytko, że wystarczy maska, by móc podziwiać różnorodność podwodnego świata.
Dla turystów, którzy mimo upału nie mają ochoty zanurzać się w wodzie, znajdzie się jednak równie interesująca alternatywa. Rejs statkiem po Nilu jest popularnym sposobem zwiedzania górnej części Egiptu. Egipcjanie od wieków zawdzięczają swoją egzystencję właśnie tej rzece i w jej okolicach zgromadzili najwspanialsze zabytki. Taka podróż jest świetnym sposobem na lepsze zapoznanie się z historią tego państwa. Rejs może trwać nawet kilka dni a w tym czasie statki zatrzymują się przy najciekawszych zabytkach. między innymi właśnie przy wspomnianej wcześniej Świątyni w Abu Simbel.
Podczas zwiedzania warto jest także przyjrzeć się tradycyjnej egipskiej kuchni. Poza zestawem typowych dla regionu potraw kuchnia egipska odzwierciedla także wpływy wielu kultur: greckiej, żydowskiej, syryjskiej czy tureckiej. Na pewno wśród egzotycznych dań i słodyczy, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Warto jest pamiętać aby stołować się w miejscach mniej tłumnie odwiedzanych przez turystów. Dopiero w małych lokalikach w których chętnie jadają miejscowi będziemy mogli poznać prawdziwy smak tego fascynującego kraju. Egipcjanie są mocno przywiązani do swojej tradycji i kultury a więc obcowanie z nimi na pewno okaże się dla nas ciekawą przygodą dzięki której wspomnienia z Egiptu pozostaną na długo w naszej pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here