Wakacje w Chorwacji

Wielu Polaków, którzy chcą spędzić wypoczynek w godnych warunkach, decyduje się na wakacje zagraniczne. Wynika to z wielu czynników. Przede wszystkim wskazuje się, że wczasy nad polskim morzem nie są już tak atrakcyjną ofertą jak jeszcze 10 lat temu. Woda w Morzu Bałtyckim z roku na rok jest coraz zimniejsza. Ponadto trzeba liczyć się z ewentualnością, w której na powierzchni tafli wody pojawią się sinice. Wtedy niemożliwe jest kąpanie się w morzu, przez co zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą czuć się zawiedzeni. Niestety, także ceny noclegów są znacząco zawyżane. Dlatego obecnie zdecydowanie bardziej opłaca się wyjazd nad obce morze, ponieważ pogoda jest tam pewna, a woda bardzo ciepła. Ponadto w ramach takiego wyjazdu możliwe jest poznanie wiele ciekawych zabytków i monumentów, których na próżno szukać nad Bałtykiem.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w opisanej wyżej sytuacji wydaje się wyjazd nad Morze Adriatyckie. Woda nie jest tam zbyt słona, co sprawia, że kąpiele w niej są zawsze wskazane. Ponadto jej temperatura jest aż kilka stopni wyższa niż w Bałtyku – nawet w czasie przypływu. Dominują plaże kamieniste, jednakże dla mało wybrednych turystów nie ma to jakiegokolwiek znaczenia. Krajobraz adriatycki urozmaicony jest stromymi klifami, które nadają wielu miejscom niespotykanego nigdzie indziej klimatu. Warto nadmienić, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów z małymi dziećmi, usypywane są także plaże piaszczyste. Z reguły są one obecne w kurortach o zasięgu międzynarodowym, w których wakacje spędzają przybysze z całej Europy. Jest to bardzo dobre miejsce na nawiązanie wielu przyjaźni i kontaktów biznesowych, dlatego z takich rozwiązań wielu ludzi korzysta bardzo ochoczo.

Dużą popularnością cieszą się szczególnie wakacje w Chorwacji. Są one stosunkowo niedrogie, ponieważ w tym kraju kurorty turystyczne dopiero się rozwijają. Na wybrzeżu może być dosyć drogo, jednakże im dalej w głąb kraju, tym ceny są niższe. Warto nadmienić, że dla statystycznego Polaka koszt wakacji jest niezbyt zawyżony i jest znacznie niższy niż wczasy nad polskim morzem. Dużą zaletą urlopu nad Morzem Adriatyckim jest fakt, iż pogoda jest tam praktycznie pewna. Dni deszczowe zdarzają się niezwykle rzadko, o czym świadczą statystyki pogodowe z ostatnich 20 lat. Ponadto sama ulewa trwa stosunkowo krótko, co sprawia, że jeszcze tego samego dnia można z powodzeniem spędzać czas nad morzem. Sama temperatura wody jest tak wysoka, że nie trzeba się klimatyzować. W sezonie letnim różnica między polskim morzem a chorwackim jest tak wysoka, że można przeżyć prawdziwe zaskoczenie. Dlatego zdecydowanie zaleca się skorzystanie z możliwości, jakie daje wypoczynek na Bałkanach.

Kuchnia chorwacka należy do jednych z najsmaczniejszych na całym świecie. Dominują tutaj dania rybne, takie jak kalmary, ostrygi czy ośmiornice. Oczywiście nie trzeba się ograniczać wyłącznie do owoców morza. Z powodzeniem można znaleźć restaurację, w której serwuje się pizzę lub inne zachodnioeuropejskie specjały. Co ważne, obsługa w chorwackich jadłodajniach jest bardzo kulturalna i uprzejma. Sprawia to, że czas spędzany przy posiłku będziemy w przyszłości bardzo miło wspominać. Wśród Chorwatów panuje przekonanie, w myśl którego kulturalny personel obsługujący jest w stanie przyciągnąć rzesze klientów. Tym samym należycie dbają oni o to, aby każda osoba korzystająca z usług restauracji była w pełni zadowolona. W wielu chorwackich rejonach organizowane są specjalne festiwale, w ramach których można skosztować wielu specjałów lokalnej kuchni oraz bliżej poznać kulturę tego kraju.

W kurortach chorwackich życie nocne toczy się na pełnych obrotach bez względu na porę roku. Na plażach piaszczystych organizowane są dyskoteki oraz pokazy taneczne. Można również napić się lokalnego piwa serwowanego w barach koło plaż. Duże znaczenie ma fakt, że zabawy trwają praktycznie przez całą noc. Dzięki temu można z powodzeniem zwiedzić wiele interesujących miejsc, w których można poznać setki ciekawych osób z całego świata. Ważne jest przy tym, aby nie zabierać ubrań na ochłodzenie. Wynika to z faktu, że praktycznie przez całą noc jest bardzo ciepło. Nawet w przypadku przejściowego deszczu można schronić się pod specjalną wiatą, którą można znaleźć praktycznie przy każdej plaży. Dla zakochanych nie lada atrakcją będzie oglądanie widoku morza oraz oświetlających je latarni morskich. Takie malownicze pejzaże można znaleźć praktycznie w każdym chorwackim mieście położonym nad wodą. Możliwe jest także odbycie podróży katamaranem.

W Chorwacji istnieje wiele atrakcji turystycznych. Przede wszystkim warto wybrać się nad Plitwickie Jeziora. Jest to kompleks akwenów, w których można zobaczyć jedne z najczystszych wód na całym świecie. Wędrówka pomiędzy poszczególnymi jeziorami trwa dosyć długo, dlatego warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w prowiant oraz napoje. Taka podróż jest niezwykle atrakcyjna dla miłośników gór, ponieważ wędruje się pomiędzy półkami skalnymi oraz wchodzi się do licznych jaskiń. Dobrze jest pamiętać również o konieczności zapewnienia sobie obuwia sportowego. W innym przypadku wspinaczka może napotykać nie lada trudności. Na ogół jednak możliwe jest skorzystanie z wypożyczalni, w których za odpowiednią opłatą można nabyć na czas określony wygodne buty. Ponadto na szlaku zlokalizowano wiele sklepów, gdzie można nabyć wszystkie artykuły pierwszej potrzeby.

Zdecydowanie zaleca się, aby podczas pierwszej podróży do Chorwacji zwiedzić miasto Pula. Jest to kompleks miejski, którego początki sięgają czasów starożytnych. Bardzo ciekawą atrakcją jest możliwość zwiedzenia amfiteatru, w ramach którego odbywane były niegdyś walki gladiatorów. Ponadto w mieście tym istnieje wiele malowniczych uliczek, które przyciągają wzrok wszystkich turystów. Architektura Chorwacka znacząco różni się od zachodnioeuropejskiej, ponieważ dominują małe okna, niewielkie drzwi oraz nisko usytuowane sufity. Takie rozwiązania dyktowane były tym, że większość Chorwatów to osoby niewielkiego wzrostu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here