Wymarzone wakacje na bali

Egzotyczne wakacje, pełne słońca, luzu i przepięknych plaż i ciepłego oceanu. Brzmi jak bajka? Bo na Bali jest jak w bajce, ale jest to miejsce, które istnieje naprawdę. Chociaż na mapie świata nie zajmuje dużo miejsca to w głowie niejednego podróżnika zaświtała myśl o wyprawie na Bali.

Ekscytujące miejsce

Urlop na Bali – wakacje marzeń, których nie zapomina się do końca życia. Tak na pewno można opisać niesamowitą wyprawę na niewielką wysepkę w indonezyjskiej części Azji. Bali ma zaledwie 145 km długości i 80 km szerokości dlatego w jeden lub dwa dni można przejechać ją całą. Ze względu na dużą atrakcyjność Bali można tam porozumiewać się w języku angielskim. W sezonie przyjeżdża tam mnóstwo turystów, ale piękna pogoda jest tam cały rok. Fascynująca kultura, tropikalna przyroda, świątynie, pyszne jedzenie, nieduże koszty pobytu na wyspie są bardzo kuszące dlatego wielu turystów obiera sobie ten kierunek i nie wybiera się jednocześnie do Indonezji. Jednak, żeby zobaczyć ciekawe miejsca na Bali trzeba oddalić się od turystycznych kurortów i wybrać się w inną stronę. Na wyspie warto zobaczyć świątynie i kapliczki, których jest mnóstwo – mówi się o ponad dwudziestu tysiącach tych małych i dużych budowli. Najważniejsza świątynia nazywa się Pura Besakih. Inne bardzo popularne to Pura Tanah Lot i pura Ulun Danu Bratan. Świątynie są bardzo ważne dla Balijczyków, dlatego zwiedzając je warto pamiętać, aby uszanować te miejsca, nie śmiecić i nie niszczyć. Są to miejsca realnego kultu dla Balijczyków.

Warto też pamiętać, że Bali to wyspa wulkaniczna. Znajduje się na niej 6 wulkanów. Można wybrać się na wspinaczkę na nie i ze szczytów oglądać zdumiewające widoki na wyspę i z innej perspektywy przeżywać, że przyjechało się w tak piękne miejsce. Szczególnie dla ludzi z zupełnie innych zakątków świata to miejsce jest rajskie i niezwykłe, wręcz magiczne. Wulkan Gugung Agung jest najczęściej uczęszczanym przez turystów, jest to najwyższy szczyt wyspy. Oprócz tego warto wybrać się na Gugung Batur. Reszta wulkanów jest bardzo mocno zalesiona, dlatego widoki ze szczytu najlepsze będą na dwóch wymienionych wcześniej wulkanach.

Bali – wakacje na plaży. Plaże na południu są jasne, a na północy ciemne i wulkaniczne i na całej wyspie są raczej wąskie. Nie można również zapomnieć o tym, że liczne plaże sprawiają, że jest to wyspa przyciągająca turystów, którzy uwielbiają wypoczywać, wylegiwać się na piasku. Jedne plaże są zatłoczona, a na innych nie ma nikogo. Jedne plaże są idealne dla surferów, a niektóre są przy spokojnej wodzie idealnej do spokojnego pływania. Znane plaże kurortowe to Kuta, Sanur oraz Nusa Dua. Mniej popularne plaże, które na pewno zachęcą tych, którzy za tłumami nie przepadają to Balangan, Padang Padang, Bingin, Pasir Putih ora Dreamland.

Na Bali uprawiany jest ryż. Klimat i budowa terenu na to pozwalają. Pola ryżowe to jest również ciekawy punkt turystyczny, który warto odhaczyć będąc na Bali. Znane tarasy ryżowe, które łatwo zobaczyć dostępne są w okolicy Ubud, a inny efektowny taras znajduje się w okolicy wioski Jatiluwih. Dużo mało popularnych, ale pięknych tarasów ryżowych położonych jest w okolicy wioski Tirta Gangga oraz Klungkung. Oglądając pola ryżowe można poznać ludzi, ich codzienne obowiązki, kulturę pracy, ale również zachwycać się tymi nietypowymi dla kultury europejskiej widokami, krajobrazami. Często organizowane są tam wycieczki rowerowe, które pomagają turystom dotrzeć w najlepsze miejsca i wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Woda na Bali to nie tylko Morze Balijskie, ale też jeziora i wodospady. Są one piękne, rajskie, warte zobaczenia. Jedno z jezior to Tamblingan, na którym można odpocząć, zrelaksować się, podziwiać piękne widoki, popływać łódką. Położone jest blisko wulkanu, co sprawia, że jest jeszcze atrakcyjniejsze ze względu na widoki. Otoczone jest lasami, które dają przyjemny powiew oraz czyste powietrze. Na Bali znajduje się kilka innych malowniczych jezior, na pewno za jednym razem nie uda nam się zobaczyć ich wszystkich. Danau Batur jest położone u stóp wulkanu, który ma taką samą nazwę co jezioro, zaś Danau Bratan znajduje się na wyżynie Bedugul. Najczęściej oglądanym wodospadem jest łatwo dostępny Gitgit, ale według wielu turystów znacznie bardziej efektowny jest Sekumpul, który zdobywa coraz większą popularność.

Na Bali można liczyć również na typowe też dla innych krajów rozrywki. W tak rajskim miejscu nie może zabraknąć ZOO. Można tu zobaczyć wiele gatunków zwierząt, które są rzadkością w europejskich ogrodach zoologicznych, jak sumatrzański tygrys, czy sumatrzański słoń. Zwierzęta mają przepiękne, bardzo przestronne wybiegi z bujną, tropikalną roślinnością. Turyści mogą podziać ptaki w wolierach. Dużą atrakcją są również liczne pokazy organizowane cyklicznie w ciągu dnia dla dużej ilości widzów. W zoo wiele zwierzą można dotknąć, czy własnoręcznie nakarmić.

Atrakcje, możliwości turystyczne Bali to jedno, ale należy również pamiętać, gdzie warto nocować. Na Bali nie brakuje pięknych, ale też często tłocznych kurortów turystycznych. Największym i najsłynniejszym jest Kuta. Do kurortów z wyższej półki cenowej należą luksusowe Seminyak, Jimbaran i Nusa Dua, a w pozostałych dużych resortach, jak Legian, Sanur, Lovina, czy Amed bez problemu można znaleźć noclegi na każdą grubość portfela i zasobu karty płatniczej. Ubud to najpiękniejsze miasteczko na Bali, które jest położone z dala od oceanu. Innym, ciekawym i kameralnym miejscem jest Tirta Gangga – jednym z setek mniejszych, cichszych miejsc do spędzenia spokojnie wakacyjnego czasu.

Na Bali w ciągu roku odbywa się 200 świąt. Dlatego o każdej porze roku, w każdym miesiącu można trafić na ciekawe obrzędy, zwłaszcza w okolicach świątyń. Jednym z świat jest Nyepi, czyli balijski Nowy Rok.

Dojazd na wyspę najczęściej odbywa się drogą lotniczą. Na wyspie, w stolicy Denpasar znajduje się lotnisko, które ma również połączenia z innymi miejscami na świecie – jest ich naprawdę dużo ze względu na dużą popularność tej indonezyjskiej wyspy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here