Jednym z kluczowych elementów wyposażenia w każdym kocim mieszkaniu jest żwirek. Wykorzystywany jest w kuwetach, do zbrylania kocich odchodów oraz absorbowania emitowanych przez nie zapachów. Dobrze dobrany żwirek pozwoli ci zaoszczędzić czas na sprzątaniu, a także pozytywnie wpłynie na zdrowie i higienę twojego pupila. Poniżej dokonujemy przeglądu najchętniej wybieranych żwirków oraz podpowiadamy – jakie korzyści płyną z ich wyboru, jakimi właściwościami się odznaczają oraz po który z nich warto sięgnąć, by zadowolony był zarówno kot jak i jego opiekunowie.
Żwirki dla kota – pomoc w realizowaniu kocich potrzeb
Żwirek i kuweta to podstawa kociej wyprawki, w którą powinni zaopatrzyć się wszyscy planujący adopcję kotów. Wbrew pozorom, żwirki tworzą bardzo rozbudowaną kategorię, w której znajdziesz produkty wykonane z różnych materiałów, o różnym stopniu granulacji, stopniu chłonności oraz innych ważnych parametrach.
Pierwszą i podstawową sprawą jest jednak sam materiał, wykorzystany w produkcji danego żwirku. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych należą żwirki bentonitowe, w których składzie znajduje się właśnie bentonit. Zaletą tego typu żwirków jest możliwość wyboru pomiędzy produktem o naturalnym zapachu glinki a produktami wzbogaconymi o aromaty naturalne – np. zapach lasu lub lawendy (polecamy zwłaszcza żwirek Benta Compact lawendowy). Warto jednak pamiętać, że koty mają swoje preferencje odnośnie zapachów i nie wszystkie będą skłonne zaakceptować takie nuty zapachowe. Ponadto, zaletą żwirków bentonitowych jest ich niska cena i łatwa dostępność.
Żwirki drewniane – wydajne, naturalne i bezpieczne
Żwirki drewniane to kolejna grupa produktów, których zakup warto rozważyć. Są to żwirki biodegradowalne oraz w dużym stopniu ekologiczne. Znajdziesz zarówno modele o funkcji zbrylającej, jak i niezbrylające. Żwirki drewniane wytwarzane są na bazie biomasy – ścinek drewnianych, igieł i listków. Dzięki niskiej zawartości wilgoci, z powodzeniem chłoną wszelkie ciecze. Ponadto, są całkowicie bezpieczne dla kotów – nie emitują drażniących zapachów, ani nie podrażniają kociej sierści lub skóry.
Wśród dostępnych znajdziesz liczne wersje żwirku w formie pelletu – czyli żwirku zbrylającego. Do jego licznych zalet należy dodać przede wszystkim możliwość prostego i szybkiego usuwania. Wiele spółdzielni mieszkaniowych zgadza się na możliwość usuwania żwirku drogą sanitarną – czyli poprzez spuszczenie w sedesie. Żwirek taki nie tworzy żadnego zagrożenia dla kanalizacji – na przykład jej zatkania lub uszkodzenia.
Osobom zainteresowanym żwirkami drewnianymi polecamy wybrać żwirek drewniany Pinokio lub żwirek pelet Pinokio – w całości wykonany z biomasy pochodzącej z drzew iglastych. Gwarantują wysoką chłonność, pełne bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Warto też wziąć pod uwagę żwirek Cat’s Best Eko Plus, w którego składzie znalazły się wyłącznie włókna roślinne, całkowicie rozpuszczalne w wodzie.
Pozostałe rodzaje kocich żwirków
Oprócz żwirków bentonitowych i drewnianych, znajdziesz także produkty wykonane na bazie silikonu oraz innych materiałów. Żwirki silikonowe wytwarzane są ze specjalnego żelu krzemionkowego, wysoce wydajnego, chłonnego i niepylącego się materiału. Minusem żwirków silikonowych jest możliwość uszkodzenia poduszek wyścielających kocie łapki – zwłaszcza w przypadku kocich seniorów oraz juniorów. Do pozostałych materiałów wykorzystywanych do produkcji kocich żwirków należą też włókna kukurydziane oraz morska pianka (żwirek sepilitowy).