Żwirek dla kota

Jednym z kluczowych elementów wyposażenia w każdym kocim mieszkaniu jest żwirek. Wykorzystywany jest w kuwetach, do zbrylania kocich odchodów oraz absorbowania emitowanych przez nie zapachów. Dobrze dobrany żwirek pozwoli ci zaoszczędzić czas na sprzątaniu, a także pozytywnie wpłynie na zdrowie i higienę twojego pupila. Poniżej dokonujemy przeglądu najchętniej wybieranych żwirków oraz podpowiadamy – jakie korzyści płyną z ich wyboru, jakimi właściwościami się odznaczają oraz po który z nich warto sięgnąć, by zadowolony był zarówno kot jak i jego opiekunowie.

Żwirki dla kota – pomoc w realizowaniu kocich potrzeb

Żwirek i kuweta to podstawa kociej wyprawki, w którą powinni zaopatrzyć się wszyscy planujący adopcję kotów. Wbrew pozorom, żwirki tworzą bardzo rozbudowaną kategorię, w której znajdziesz produkty wykonane z różnych materiałów, o różnym stopniu granulacji, stopniu chłonności oraz innych ważnych parametrach.

Pierwszą i podstawową sprawą jest jednak sam materiał, wykorzystany w produkcji danego żwirku. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych należą żwirki bentonitowe, w których składzie znajduje się właśnie bentonit. Zaletą tego typu żwirków jest możliwość wyboru pomiędzy produktem o naturalnym zapachu glinki a produktami wzbogaconymi o aromaty naturalne – np. zapach lasu lub lawendy (polecamy zwłaszcza żwirek Benta Compact lawendowy). Warto jednak pamiętać, że koty mają swoje preferencje odnośnie zapachów i nie wszystkie będą skłonne zaakceptować takie nuty zapachowe. Ponadto, zaletą żwirków bentonitowych jest ich niska cena i łatwa dostępność.

Żwirki drewniane – wydajne, naturalne i bezpieczne

Żwirki drewniane to kolejna grupa produktów, których zakup warto rozważyć. Są to żwirki biodegradowalne oraz w dużym stopniu ekologiczne. Znajdziesz zarówno modele o funkcji zbrylającej, jak i niezbrylające. Żwirki drewniane wytwarzane są na bazie biomasy – ścinek drewnianych, igieł i listków. Dzięki niskiej zawartości wilgoci, z powodzeniem chłoną wszelkie ciecze. Ponadto, są całkowicie bezpieczne dla kotów – nie emitują drażniących zapachów, ani nie podrażniają kociej sierści lub skóry.

Wśród dostępnych znajdziesz liczne wersje żwirku w formie pelletu – czyli żwirku zbrylającego. Do jego licznych zalet należy dodać przede wszystkim możliwość prostego i szybkiego usuwania. Wiele spółdzielni mieszkaniowych zgadza się na możliwość usuwania żwirku drogą sanitarną – czyli poprzez spuszczenie w sedesie. Żwirek taki nie tworzy żadnego zagrożenia dla kanalizacji – na przykład jej zatkania lub uszkodzenia.  

Osobom zainteresowanym żwirkami drewnianymi polecamy wybrać żwirek drewniany Pinokio lub żwirek pelet Pinokio – w całości wykonany z biomasy pochodzącej z drzew iglastych. Gwarantują wysoką chłonność, pełne bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Warto też wziąć pod uwagę żwirek Cat’s Best Eko Plus, w którego składzie znalazły się wyłącznie włókna roślinne, całkowicie rozpuszczalne w wodzie.

Pozostałe rodzaje kocich żwirków

Oprócz żwirków bentonitowych i drewnianych, znajdziesz także produkty wykonane na bazie silikonu oraz innych materiałów. Żwirki silikonowe wytwarzane są ze specjalnego żelu krzemionkowego, wysoce wydajnego, chłonnego i niepylącego się materiału. Minusem żwirków silikonowych jest możliwość uszkodzenia poduszek wyścielających kocie łapki – zwłaszcza w przypadku kocich seniorów oraz juniorów. Do pozostałych materiałów wykorzystywanych do produkcji kocich żwirków należą też włókna kukurydziane oraz morska pianka (żwirek sepilitowy).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here