Co należy wiedzieć o wczasach dla seniora?

Seniorzy coraz częściej interesują się wyjazdami na czasy oraz wypoczynkiem i podróżami, nie tylko w tak zwanym głównym sezonie, ale także poza nim, co ma swoje plusy. Jednym z nich jest oczywiście znacznie niższy koszt takiego wyjazdu. Ponieważ emeryci zazwyczaj nie narzekają na niedostatek wolnego czasu, mogą swobodnie wybierać okres, w którym chcą wybrać się w podróż. Co więcej, również ich dochody są zwykle bardzo stabilne, dzięki czemu seniorzy mogą bezproblemowo i z rozmysłem zaplanować większe wydatki w najbliższym czasie, również takie, jak opłata wymarzonych wakacji.

Należy wiedzieć, że jeśli chodzi o wczasy dla seniora, to ta grupa klientów naprawdę ma w czym przebierać. W ofertach biur podróży od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej propozycji różnych form wypoczynku, poczynając od niedrogich, jedno lub dwudniowych wycieczek, aż po naprawdę dobrze zorganizowane wyjazdy kilkutygodniowe. Również hotele, ośrodki wypoczynkowe oraz spa mają w swoich ofertach stworzone specjalnie dla seniorów projekty, które są dostosowane do wymagań, możliwości fizycznych oraz potrzeb starszych osób.

Wszyscy seniorzy tworzą pewnego rodzaju grupę, jednakże nie jest ona całkowicie jednolita. Osoby starsze interesujące się wyjazdami oraz szukające ofert związanych z wyjazdami i wycieczkami można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to osoby w dużym stopniu zwracające uwagę na cenę. Zazwyczaj mniej zależy im na tym, na kiedy dokładnie wyjazd będzie zaplanowany, a bardziej na koszcie, co jest oczywiście związane z ich możliwościami finansowymi. Drugą grupą są seniorzy wybierający ofertę, której program najbardziej ich interesuje. Zwracają uwagę na zabytki, których zwiedzanie jest zaplanowane, bardzo dużą wagę przykładają do standardu hoteli oraz jakości jedzenia, które będzie im podawane, często dopytują się przedstawicieli biur podróży, czy śniadania i obiadokolacje będą zagwarantowane i jakie dania będą w menu, czasami też wysuwają swoje życzenia co do potraw, które miałyby się znaleźć w karcie. Co za tym idzie, mniej zależy im na ograniczeniu kosztów, osoby te są w stanie zapłacić znacznie więcej, jeżeli tylko oferta jest dla nich interesująca. Starsze osoby wybierają zwykle oferty, w których programie po prostu dużo się dzieje, oczywiście na miarę ich możliwości fizycznych. Najlepiej, jeżeli program jest rozbudowany, ale seniorzy mogą sami wybierać, w czym będą chcieli wziąć udział i co zwiedzić. Dzięki temu wyjazd będzie dla nich pełen atrakcji i aktywnych rozrywek, jednakże w przypadku gorszego samopoczucia będą oni mogli swobodnie zrobić sobie „wolny dzień” i po prostu zrelaksować się.

Co ciekawe, starsze osoby są coraz bardziej otwarte na podróżowanie samolotem. Coraz częściej wybierają właśnie ten środek lokomocji, zwracają uwagę i doceniają komfort podróży a także szybkość. Osoby decydujące się na przejazdy autokarem zwykle pytają, czy przejazd na miejsce wypoczynku może odbywać się w nocy.

Decydując się na wyjazd na wakacje dla seniora, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na komfort. Zwiedzanie zwiedzaniem, górskie wędrówki czy spacery po plaży to oczywiście ważna część wyjazdu, natomiast nic tak bardzo nie zapewni nam wygody, komfortu oraz wypoczynku, jak dobrze wybrane i dostosowane do potrzeb wczasowicza miejsce pobytu, to znaczy hotel czy też pensjonat. Odpowiednie miejsce dla seniora to komfortowy pokój, w którym można liczyć na całodobową opiekę w razie takiej potrzeby. Osoby mające problemy zdrowotne jak najbardziej powinny poinformować o tym biuro podróży oraz zwrócić uwagę, czy w wybranym hotelu znajduje się punkt opieki medycznej. Jeżeli mamy jakiekolwiek inne, ważne dla nas życzenia co do hotelu, w którym mamy przebywać, należy powiadomić o tym biuro podróży przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, aby później nie było przykrych niespodzianek.

Kolejnym aspektem, mającym duże znaczenie i wpływ na jakość odpoczynku jest to, w jakim miejscu znajduje się hotel lub pensjonat, w którym senior spędzi wakacje. Oczywiście w tym przypadku najbardziej istotne są preferencje wczasowicza. Niektórzy wolą bliskość przyrody, spokój i ciszę, inni preferują wąskie, pełne zabytków uliczki, a jeszcze inni lubią tętniące życiem miasta, i marzy im się, aby spędzić wieczór w pokoju z widokiem na oświetlone centrum, w którym życie nigdy nie gaśnie nawet na chwilę. Wybierając upragniony wyjazd, jak najbardziej należy wziąć to pod uwagę i dokładnie dopytać przedstawiciela biura podróży o położenie domu wypoczynkowego. Inaczej możemy czuć się zawiedzeni i po prostu nie wypocząć. Jeżeli chcemy, aby nasz wyjazd spełnił nasze oczekiwania, warto zadbać także o szczegóły, takie jak to, z kim ewentualnie będziemy dzielić pokój, czy w hotelu restauracja oraz bar są czynne przez całą dobę, a jeśli nie, to do której godziny, oraz jakie atrakcje oferuje hotel. Co innego, jeżeli stawiamy na spontaniczność i chcemy dać się zaskoczyć. Wówczas warto przyjąć pozytywne nastawienie i po prostu dać się zachwycić.

Dość specyficzną formą wypoczynku, która jednak jest bardzo często wybierana przez seniorów jest wyjazd do sanatorium lub uzdrowiska. Jest to oczywiście wyjazd związany bezpośrednio z zadbaniem o zdrowie. W podobnym przypadku wypoczynek musi także spełniać pewnego rodzaju swoją funkcję, a przy tym zachwycać ciekawą ofertą. Niektórzy seniorzy wybierają stale tego rodzaju wyjazdy, jeżdżą do miejsc zapewniających odpowiednią kurację latami. Jeżeli chodzi o ośrodki tego rodzaju w Polsce, największym zainteresowaniem cieszą się takie miejscowości, jak Szczawnica, Krynica-Zdrój, Kołobrzeg czy też Lądek-Zdrój. Również sanatorium w Ciechocinku jest często wybierane – jego oferta jest skierowana przede wszystkim do osób, które zmagają się z chorobami układu krążenia, chorobami płuc czy też reumatyzmem. Kolejnym przykładem jest sanatorium w Nałęczowie, w którym wykonywane są zabiegi odpowiednie dla osób zmagających się z depresją oraz chorobami serca. Jeżeli chodzi o Busko-Zdrój, z pobytu w tym miejscu będą zadowolone osoby z chorobami skóry oraz po przebytych kontuzjach, którzy uczęszczają na rehabilitację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here