Na wczasy do Turcji

Przywykliśmy spędzać wczasy w miejscach masowo obleganych. Gdzie znajdują się luksusowe kurorty. Ale pełno jest tam ludzi, panuje wszechobecny gwar, ścisk i hałas. Jednak decydujemy się tak jechać, bo miejsce jest słynne i odpoczywa tam wielu sławnych ludzi.
Może jednak pora odkryć inne także urokliwe miejsca na świecie. Na dodatek nieoblegane aż tak, jak te najbardziej popularne. I tak na przykład Turcja – wczasy w tym kraju mogą należeć do jednych z najbardziej udanych, gdy tylko zdecydujemy się na spędzenie urlopu w Turcji.
Poniżej kilka zdań o Turcji, które mogą być przydatne tym wszystkich, którzy zdecydują się na spędzenie wczasów w tym kraju.
Turcja jest państwem położonym w Azji Zachodniej. Jest dwa i pół raza większa od Polski. Główną religią jest islam i wyznaje go 99 % ludzi tam mieszkających. Stolicą kraju jest Ankara. Miasto to jest drugie co do wielkości zaraz po Stambule. Na obszarze ponad 25, 630 kilometrów kwadratowych mieszka około 5,450 miliona ludzi.
Wracając do Turcji trzeba wiedzieć, że posiada ona bogatą historię. W przeszłości należała do Imperium Osmańskiego, o którym zapewne słyszał każdy dorosły człowiek. Granice państwa były inne niż teraz. Obecnie Turcja graniczy z kilkoma państwami. A mianowicie z Grecją, Bułgarią, Syrią, Iranem, Irakiem, Armenią, Gruzją i Azerbejdżanem. Kraj ten od południa otacza Morze Śródziemne, od północy Morze Czarne, a od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara. Pod względem powierzchni jest krajem wyżynnym i górzystym.
Dla ludzi odwiedzających ten kraj w celach turystycznych i wypoczynkowych ważną informacją jest to, że kraj podzielony jest na siedem regionów geograficznych. Są one zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu. Wobec czego każdy przyjezdny może wybrać miejsce najbardziej odpowiednie dla siebie po wcześniejszym zapoznaniu się z ofertą. Minusem jest to, że kraj leży w strefie sejsmicznej. Z tego względu dochodzi tu czasem do trzęsień ziemi. Lecz nawet to nie przeraża turystów i wczasowiczów, którzy zakochali się w tym kraju. Pociągają ich liczne plaże i błękit wody morskiej. Jak również egzotyczna roślinność, której nie znajdziemy w Polsce.
Dla ciekawych świata kraj ten jest skarbnicą wiedzy historycznej. Pełno tu jest zabytków i miejsc ciekawych do zobaczenia. Chociażby najsłynniejszy turecki bazar. Lub miejsca historyczne, jak Troja, Milet, czy zabytki po Persach. Albo słynna góra Ararat uważana za miejsce, na którym osiadła arka Noego.
Turcja jest wspaniałym miejscem do wypoczynku na plaży z racji tego, że posiada dostęp do czterech mórz. Można również wybrać się w rejs statkiem lub zdecydować się na wycieczkę krajoznawczą tzn. objazdową.
Oferuje także Turcja – wczasy dla osób pragnących aktywnie wypoczywać. Zwiedzając zabytki Turcji można połączyć wypoczynek z aktywnością. Najlepiej wybrać się na wczasy do Turcji w terminie od kwietnia do października, gdyż w tym czasie możemy spodziewać się najbardziej słonecznej pogody.
Podczas objazdu kraju warto zatrzymać się w Antalya. Jest to stolica Riwiery. Otoczona jest ona pasmem gór. Znajdują się się tu liczne i luksusowe kompleksy hotelowe, które położone są w niedalekiej odległości od plaży. Hotele zapewniają bardzo wysoki standard. Oprócz szerokich plaż znajdują się pola golfowe, sztuczne baseny, restauracje. Można również uprawiać sporty wodne korzystając z licznych wypożyczalni sprzętu.
I tak na przykład, gdy marzy nam się Turcja – wczasy zapewnić może nam Kemer. Jest to jeden z najbardziej cenionych kurortów w Turcji. Oferuje piękne krajobrazy. Jak widok gór schodzących bezpośrednio do morza, które tworzą malownicze zatoczki. W Kemer można popływać jachtem, lub spędzić czas w licznych restauracjach, czy lokalach rozrywkowych.
Miłośnicy historii mogą udać się do Side i zobaczyć miasto słynne z antycznej starówki, w której znajdują się starożytne budowle, największy w Anatolii teatr, wodospady, oraz świątynie Ateny i Apollina. A potem odpocząć na piaszczystej i szerokiej plaży.
W Turcji na stałe mieszka około 1000 Polaków. Polacy też coraz częściej turystycznie odwiedzaj Turcję. I tak najbardziej ulubionym ich miejscem w Turcji jest Alanya, która otoczona jest górami Taurus. Jest to bardzo bogaty pod względem turystycznym kurort. Można tu robić różne rzeczy, jak na przykład zobaczyć panoramę Alany, spacerować parkowymi uliczkami, podziwiać bogactwo fontann, zwierzać jaskinię, korzystać z plaży, lub uprawiać sporty wodne.
Wybrzeże Morza Egejskiego, to również jeden z najpopularniejszych regionów w Turcji. Każdego roku przyciągający coraz większą liczbę turystów z całego świata. Poza pięknymi plażami są tu luksusowe hotele i promenady. Jest to wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Jak na przykład żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu. Tym bardziej, że na plaży jest możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego.
Kto z turystów pragnie wiejskiego wypoczynku, to może odwiedzić Akyarlar. Jest to nadmorska wioska stanowiąca bazę wypadową na grecką wyspę Kos. Wioska ma do zaoferowania wygodną plażę. Można również wybrać się do niedaleko znajdującej się zatoki i zobaczyć miejsce, gdzie w starożytności znajdowało się miasto Teriera.
Co jeszcze warto wiedzieć o Turcji przed wyjazdem na wczasy ? Jednym z najważniejszych jest to, że Polacy muszą posiadać wizę. Lecz z nabyciem jej nie ma większego problemu. Walutą Turcji jest lir. Przewidywalny kurs wymiany, to 1 euro = 1,8 lira. Bez problemu euro i dolary można wymienić tu kantorach i bankach.
Nie musimy martwić się także o wyżywienie, ponieważ turecka kuchnia serwuje smaczne dania, jak np. nasze ulubione kebaby serwowane na wiele sposobów.
Do Turcji turyści mogą dotrzeć bez problemu, ponieważ kraj ten posiada około stu lotnisk. Największe z nich znajduje się w Istambule i obsługuje rocznie ponad 56 milionów pasażerów.
Do innych ciekawostek dotyczących tego kraju należy to, że np. w Turcji można zobaczyć konia trojańskiego. Jak również zwiedzić miasteczko filmowe, gdzie nagrywane były sceny do filmu „Gwiezdne wojny”. Można tez podziwiać piękne kwiaty, gdyż w Turcji znajduje się ich aż 9 tysięcy gatunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here