Miasto piwa i zabytków

Za oknem szaro, buro i w ogóle nieprzyjemnie. Zastanawiam się, jak jest teraz gdziekolwiek za granicą. Na przykład u naszych południowo-zachodnich sąsiadów. A czy komuś z was marzy się także wycieczka do Pragi?

Jeśli tak, nic prostszego. Możemy przecież wybrać się razem na wycieczkę wirtualną. Wystarczy odrobinę popuścić wodze fantazji… I już jesteśmy na miejscu. Chodźcie, żwawo! Znam miasto, jak nikt – będę więc waszym przewodnikiem. Ubierzcie się więc ciepło, bo trochę sobie pochodzimy i pozwiedzamy. Pragę, stolicę Republiki Czeskiej, rzecz jasna. Bynajmniej tę naszą, swojską, warszawską. Choć ta czeska też jest w jakiś sposób swojska. Ale dość dygresji. Nie spać – zwiedzać!

Co wam się najbardziej kojarzy z Pragą? Most Karola? Proszę bardzo, szanownej wycieczki – oto on. Ozdobiony kilkudziesięcioma barokowymi statuami, długi na sześćset dwadzieścia jeden metrów, a szeroki na niemal dziesięć, jest bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Do tego jakże urokliwym… Szczególnie późną nocą oraz przed wschodem słońca. Tylko wtedy możemy się tu znaleźć zupełnie sami, w kompletnej ciszy, spokoju i kontemplować. Niestety – przynajmniej dla tych, co kochają ciszę i spokój – w dzień jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w całym mieście. Nie wspominając o weekendach.

Drugie skojarzenie z Pragą to Zamek na Hradczanach. Nazywany także Zamkiem Praskim, jest kompleksem zamkowym, wybudowany najprawdopodobniej już w jedenastym wieku. Składa się na niego aż kilkanaście budowli o różnej wielkości. Nierozerwalnie związany jest z władzą – przez wiele wieków pełnił rolę siedziby wielu królów czeskich, obecnie zaś rezyduje tam Prezydent Republiki Czeskiej – więc nie byle kto. Miłośnicy architektury znajdą tam nie lada gratkę – cały kompleks bowiem reprezentuje różne style architektoniczne. Warto również wspomnieć o tym, iż zamek ten znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa – jako zamek o największej powierzchni na świecie. Wynosi ona aż siedemdziesiąt tysięcy metrów kwadratowych. Ot, taki „niewielki zameczek”…

Do kompleksu zamkowego należy kolejny interesujący zabytek, wart zobaczenia. Jest nim gotycka Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Będąc w stolicy Czech, nie można pominąć tego majestatycznego miejsca. Jest to bowiem główny kościół Pragi, a także siedziba praskich biskupów i Prymasa Czech oraz miejsce koronacyjne i grzebalne czeskich królów. Z pewnością więc warto ją odwiedzić.

Także w obrębie Zamku na Hradczanach znajduje się Złota Uliczka, początki istnienia której datuje się na szesnasty wiek. Było to wówczas miejsce zamieszkania straży pałacowej. Jednakże jej nazwa sięga siedemnastego wieku, kiedy to wśród jej mieszkańców pojawili się liczni złotnicy, w głównej mierze Żydzi. Obok Złotej Uliczki znajduje się Biała Wieża, w której – ponoć – przetrzymywano angielskiego szarlatana i alchemika Edwarda Kelleya. Ów tajemniczy jegomość uważał się za odkrywcę kamienia filozoficznego. Co więcej, przy Złotej Uliczce mieszkał też Franz Kafka.

Bardzo ciekawym zabytkiem jest praski zegar astronomiczny. Znajduje się on na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego na praskim rynku. Został tam zainstalowany już w tysiąc czterysta dziesiątym roku, co czyni go jednym z trzech najstarszych zegarów astronomicznych na świecie. Składa się z trzech części – astronomicznej, która pokazuje położenie ciał niebieskich, kalendarzowej – pokazującej miesiące oraz animacyjnej. Ta ostatnia zawiera ruchome figurki wyobrażające dwunastu apostołów, a także Śmierć, Marność oraz Chciwość – ich personifikacje. Według legendy zegarmistrz Hanus – twórca zegara – został oślepiony przez lokalne władze, aby już nigdy nie stworzył takiego cudeńka dla innego miasta.

Kolejną atrakcją jest Wieża Prochowa, zwana też Bramą Prochową. Ta sześćdziesięciopięciometrowa późnogotycka wieża jest jedną z trzynastu oryginalnych bram miejskich, oddzielających stare i nowe miasto od siebie. Jej budowę rozpoczęto w tysiąc czterysta siedemdziesiątym piątym roku, a miała być ona atrakcyjnym wejściem do miasta. Obecną nazwę otrzymała w siedemnastym wieku, kiedy to umiejscowiono w niej skład prochu.

W sąsiedztwie Wieży Prochowej znajduje się Miejski Dom Reprezentacyjny. Jest to chyba najbardziej znany przykład praskiej architektury secesyjnej. Zbudowany na początku dwudziestego wieku, był miejscem ogłoszenia niepodległości Czechosłowacji w tysiąc dziewięćset osiemnastym roku.

Warto również odwiedzić Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Czesi posiadają wiele pięknych kościołów, przyciągających turystów. Ten bez wątpienia do nich należy. Wybudowany w stylu gotyckim, obdarzony dwiema, osiemdziesięciometrowymi wieżami, stanowi jeden z najpiękniejszych elementów praskiego rynku. Jego bez wątpienia ciekawymi atrakcjami są najstarsze w Pradze organy oraz nagrobek słynnego duńskiego astronoma Tycho de Brahe.

Ale Praga to nie tylko dziedzictwo chrześcijańskie. Swoje miejsce w mieście przez wieki mieli i Żydzi, o czym świadczyć może doskonale zachowana dzielnica o nazwie Józefów – jedna z niewielu w takim dobrym stanie w Europie. Blisko osiemsetletnia dzielnica nazywana była często Żydowskim Miastem. Tu kwitło ich życie – i tu też przyszedł na świat Franz Kafka.

Wracamy do kościołów. Kościół Świętego Mikołaja to najokazalszy przykład praskiego baroku. Ze względu na doskonałą akustykę już od wieków odbywają się tu koncerty – a tradycję tę rozpoczął nie kto inny, a sam Mistrz – Wolfgang Amadeusz Mozart.

Wreszcie czas na ostatnią atrakcję naszej wycieczki. Jest nią Wyszehrad – czyli „Wysoki Zamek”. Jest to historyczny fort zlokalizowany na terenie Pragi, zbudowany najprawdopodobniej w dziesiątym wieku na prawym brzegu Wełtawy. To, obok Hradczan, druga siedziba czeskich władców. Z czasem jednak znaczenie obiektu zaczęło spadać na rzecz tego pierwszego. Ważnym punktem Wyszehradu jest Kościół Świętych Piotra i Pawła. Przy kościele znajduje się cmentarz, będący miejscem pochówku wielu najwybitniejszych Czechów.

Warto odwiedzić Pragę. Jest to nie tylko przepiękne miasto, ale i stolica jednego z najbliższych nam kulturowo państw na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here