Tajlandia - wymarzone miejsce na egzotyczne wakacje

Dla wielu Polaków Azja od dawien dawna była miejscem intrygującym, tajemniczym i niezwykłym. Budziła zawsze wielką ciekawość i chęć poznania nie tylko przyrody, egzotycznych zwierząt i roślin, ale również ludzi i ich zwyczajów. Dzisiaj, dzięki doskonale rozwiniętej komunikacji lotniczej, właściwie każdy może zwiedzić szczególnie fascynujące rejony Azji południowo-wschodniej. Zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez turystów w czasie wakacji jest Tajlandia – malownicza kraina na półwyspie Indochińskim.

Niesamowita przyroda Tajlandii

Niewiele jest miejsc na świecie, które mogą poszczycić się tak malowniczymi i rajskimi krajobrazami jak właśnie Tajlandia. Tysiące wysp i wysepek z pięknymi plażami sprawia, że jest to idealne wprost miejsce na urlop. Linia brzegowa Tajlandii ma niesamowitą długość 2600 kilometrów. Wiele osób przyjeżdża tu dla pięknych, piaszczystych i tropikalnych plaż, ale atrakcji przyrodniczych jest tu o wiele więcej. Przyroda tego kraju wyróżnia się ogromną różnorodnością, wzbudzającą zachwyt nawet w osobach, które przemierzyły już spory kawałek świata i wiele widziały.
Na północy wznoszą się szczyty pasm górskich Doi Luang oraz Tanen Taunggyi z najwyższym szczytem Doi Inthanon, mierzącym 2595 m n.p.m. Góry Tanen to najdalej na południe wysunięta część Himalajów. Leżą na terenie Parku Narodowego, w którym turyści mogą podziwiać tropikalną roślinność oraz niezwykłe wodospady. Na wszystkich zwiedzających ogromne wrażenie robi zawsze, zachowany w nienaruszonej formie, las deszczowy, ale też przepiękne, dziko rosnące orchidee, egzotyczne ptaki i zwierzęta.
Nizinne rejony Tajlandii również pełne są wspaniałych parków narodowych i rezerwatów przyrody. W najstarszym parku Khao Yai można spotkać wiele dzikich zwierząt, takich jak słonie, tygrysy, gibony, makaki i niedźwiedzie.
Z kolei południe kraju jest regionem typowo tropikalnym. Rośnie tu wiele lasów równikowych, a w nich palmy kokosowe. Jednak szczególną uwagę zwiedzających przykuwają rośliny i zwierzęta kryjące się pod wodą. W Morzu Andamańskim łatwo natknąć się na rekiny wielorybie, brodate czy rafowe. Spotkać można także diabły morskie, tawrosze, mątwy i węże morskie. Rojno tu od tuńczyków i barakud. Czasem udaje się wypatrzyć maleńkie koniki morskie, krewetki, raki pustelniki czy kraby. Na licznych wysepkach Tajlandii rzadkie gatunki żółwi składają swoje jaja.
Niesamowitą atrakcją Zatoki Tajlandzkiej są wspaniałe, wielobarwne rafy koralowe. Nurkując można napawać się do woli pięknem przyrody nietkniętej przez wpływy cywilizacji.
Warto też wspomnieć o jadalnych skarbach przyrody, takich jak na przykład ananas, mango, papaja, ale też nieznany nam rambutan, owoc chlebowca czy guawa.
Jak więc widać, przyroda Tajlandii to ogromne bogactwo, chronione przez mieszkańców tego kraju. Liczne parki narodowe pomagają im ustrzec przed wyginięciem wiele gatunków roślin i zwierząt.

Tajlandia – wakacje

Osobom, które w Tajlandii chciałyby odpocząć od tłumu i gwaru, poleca się południowe tereny kraju, gdzie znajdą lazurową wodę, biały piasek, bujną zieleń i dziką roślinność, która schodzi w wielu miejscach aż do samego brzegu morza. Przyjezdni, ceniący sobie spokój, powinni wybrać wyspę Phuket, a zwłaszcza kurorty położone w jej północnej części. Tam nie tylko jest spokojnie i cicho, ale także stosunkowo niedrogo, przy ofertach hotelowych na najwyższym poziomie.
Innym popularnym miejscem wypoczynkowym jest Pattaya, która z kolei polecana jest turystom gustującym w dyskotekach i barach, ale także sportach wodnych, takich jak żeglowanie, nurkowanie i surfing. Ośrodki sportowe oferują też dla nich wiele innych atrakcji i rozrywek, zwłaszcza gdy chodzi o miłośników silnych wrażeń, jak choćby skoki spadochronowe, maratony lekkoatletyczne czy tajski boks.
Inną ogromną atrakcją Tajlandii są pływające targi. To wielkie ilości wąskich łódek-straganów cumujących na wodzie, z których można kupować owoce, warzywa, mięso, ryby oraz inne lokalne przysmaki.

Ciekawe miejsca w Bangkoku

Wśród miejsc, które koniecznie należy zobaczyć, nie można pominąć Bangkoku, stolicy i największego miasta w Tajlandii. To miejsce jedyne w swoim rodzaju, wywołujące u zwiedzających różne odczucia. Pełno tu bowiem kontrastów. Wspaniałe pięciogwiazdkowe hotele, niebotyczne drapacze chmur i luksusowe restauracje, a tuż obok biedne i brudne dzielnice, nie zachęcające swoim wyglądem do zwiedzania.
Dla osób, lubiących rozrywkę i egzotyczne wrażenia, na pewno wielką atrakcją będzie spacer po najważniejszej ulicy rozrywki w mieście – Khao San Rd. Znaleźć tu można wszystko, począwszy od klubów muzycznych, barów, straganów z pamiątkami czy budek z tajską kuchnią, aż po ogromny wybór tanich hosteli dla turystów.
Bangkok to jednak również miasto obfitujące w zabytki kultury. Spotkać tu można kompleksy świątynne, gdzie każdy, spragniony spokoju, znajdzie chwilę na wyciszenie i medytację. Jedną z głównych atrakcji jest Wat Pho czyli Świątynia Spoczywającego Buddy, najstarsza i największa w Bangkoku. Poza odwiedzeniem kaplicy i obejrzeniem imponujących rozmiarów posągu Odpoczywającego Buddy, można tu skorzystać z dobrodziejstw oryginalnego tajskiego masażu.
Trzeba wiedzieć, że po mieście najlepiej przemieszczać się tuktukami czyli małymi trójkołowymi pojazdami silnikowymi zastępującymi taksówki. Przedtem jednak warto zapoznać się z kwestiami cenowymi tych atrakcji, a nawet potargować się, gdyż przewoźnicy życzą sobie nieraz zbyt wysokich kwot za przejażdżkę.

Na co uważać podczas pobytu w Tajlandii?

Tajlandia jest krajem nastawionym na turystykę, z tym głównie wiążą się zyski mieszkańców. Jednak, jak to zwykle bywa, wśród uczciwych ludzi znajdują się też naciągacze i oszuści, którzy wykorzystują naiwność lub niewiedzę turystów, dotyczącą cen. Trzeba więc bardzo uważać, by nie dać się namówić na różne oferowane produkty i bilety w tzw. promocji czy okazyjnej cenie. Trzeba wiedzieć, że w Tajlandii wielu naciągaczy swoją sztukę opanowało do perfekcji, dlatego warto kierować się przede wszystkim ostrożnością i rozwagą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here