Santorini - atrakcje

Santorini to chyba najbardziej słynna z greckich wysp: to własne zdjęcia z tej wyspy pokazywane są najczęściej w folderach turystycznych. Jest to przepiękna wizytówka całej Grecji – warto udać się na Santorini choć raz w życiu!
Nazwa wyspy pochodzi od świętej Ireny – patronki tego miejsca. Jest to wielka wyspa wulkaniczna, powstawała niemalże na kraterze.

Czy na Santorini jest gorąco?
Santorini, jak cala Grecja, znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego – jest więc na niej jak najbardziej gorąco. Zdecydowanie poleca się jechać tam o każdej porze roku – bo greckie upały nie dają się tak mocno we znaki, gdy wokół jest tyle morza. Zdecydowanie jednak nie poleca się lecieć na Santorini w środku lipca i na początku sierpnia, bo jest wtedy najwięcej turystów na miejscu. Wąskie uliczki tej greckiej wyspy są wprost zapełnione, a na stolik z widokiem na kalderę trzeba czekać czasami przez dwa dni.

Jak dolecieć na Santorini?
Jeśli wybieramy wakacje na własną rękę, koniecznie polećmy na Santorini z przesiadką w Atenach – wówczas będzie najtaniej! Jeśli jednak wybieramy wygodę, wówczas można dolecieć na Santorini z Katowic oraz z Warszawy. W przypadku drugim najtaniej dostaniemy się na Santorini za około 400 zł. Jeśli chodzi o wersję budżetową, wówczas nawet w środku sezonu możemy zapłacić około 200 zł w jedną stronę.

Na jak długo lecieć na Santorini?
Santorini jest wyspą, którą niektórzy decydują się zwiedzać przez jedno popołudnie. Urządzają sobie wówczas wycieczkę fakultatywną z Krety lub z Mykonos, tudzież z Rodos. Zdecydowanie jednak radzimy urządzić sobie dłuższe wakacje na Santorini – wyspa ta jest nie tylko niesamowicie piękna, ale też ma ładne, piaszczyste plaże, na których można do woli się wygrzewać. Dobrze jest zwiedzać wyspę wypożyczonym samochodem, ale też wypożyczenie roweru pozwoli nam objechać całą wyspę w dwa lub trzy dni. Wyspa nie ma wielkiej powierzchni – z jej jednego końca na drugi można przejść w kilkanaście minut. Osoby niezmotoryzowane mogą zwiedzać też wyspę korzystając z lokalnych autobusów. Bilet kosztuje około 2 euro i autobusami można dojechać na każdą plażę.

Santorini – wycieczki dookoła wyspy
Urządzając sobie wycieczki dookoła wyspy nie sposób odwiedzić Firy. Fira to stolica wyspy, o równie ciekawej architekturze jak Oia. Różnice miedzy nimi polegają na użyciu większej ilości kolorów w fasadach domków na Firze. Oia jest bardziej biała. Wypożyczając sobie samochód do odwiedzenia tych wszystkich miejsc zadbajmy o to, aby był wyposażony koniecznie w klimatyzację. Jeżdżąc po wyspie należy też zachować czujność: pełno tutaj jest stromych podjazdów, których pokonywanie z dużą prędkością może skończyć się źle dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu auta w takich warunkach.

Wycieczka fakultatywna na Santorini z Krety
Zwiedzanie Santorini podczas wycieczki fakultatywnej z Krety jest zwykle męczące. Aby dotrzeć na Santorini z Krety, trzeba płynąć 5 godzin w jedną stronę. Oznacza to w praktyce, że trzeba wstać skoro świt i niewyspanym ruszyć na forsującą podróż w upale. Zdecydowanie odradza się takie wojaże, jeśli ma się małe dzieci lub jeśli zabrało się na Santorini – wakacje swoich starszych rodziców. Po 5-godzinnym rejsie na Santorini jest czas na koło 4-godzinne zwiedzanie wyspy. Robi się to w tłoku i w skwarze oraz oczywiście w pośpiechu. Wieczorem trzeba ponownie wskoczyć na prom. W międzyczasie należy zadbać o to, aby zabrać jedzenie na prom lub na promie stać w kolejce do restauracji.

Santorini – atrakcje
Co robić na Santorini poza odwiedzeniem słynnych miasteczek? Warto udać się na wykopaliska urządzone na Akrotiri. Koniecznie też należy zażyć kąpieli w błotach na Palea Kameni. Dodatkowo, można udać się na wycieczkę na wulkaniczną Nea Kameni.
Nie należy przegapić też wizyty w Imerocigli: to najwyższy punkt Santorini, roztacza się z niego niesamowity widok. Jest tam o wiele mniej tłocznie niż w Fira czy w Oia na wyspie. To właśnie z tego miejsca wypatrywano wielkich łodzi piratów, którzy zagrażali gospodarce Santorini. Po skałach okalających ten punkt widokowy można się wspinać, jednak jest to przeżycie ekstremalne i zarezerwowane dla osób, które mają naprawdę dobry sprzęt.

Santo Winery na Santorini
Santo Winery na Santorini to miejsce komercyjne, ale jednak każdy powinien tam zawitać. Znajdują się tam wina na sprzedaż, piękne widoki oraz klimatyczne miejsca, obrośnięte winoroślami. Można zjeść tam przystawki typowo greckie: deski serów, oliwę z miejscowym pieczywem oraz domowe pasty z fasolą, czy też małe placuszki razowe.

Wycieczka na Santorini – samodzielnie, czy z biurem podróży?
Najtaniej dostaniemy się na Santorini, gdy zorganizujemy sobie podróż na własną rękę i gdy zdecydujemy się jednak lecieć w okolicach kwietnia. Pogoda jest o wiele bardziej słoneczna i ciepła niż w Polsce, w turystów jakby mniej. Dodatkowo – to właśnie w kwietniu są najniższe ceny noclegów. Korzystając z biura podróży niestety będziemy skazani na hotele zlokalizowane po stronie przeciwległej do wulkanu lub na samym końcu wyspy – zdecydowanie nie poleca się przepłacać i zamawiać sobie wakacji z biurem podróży na Santorini. Wybierając się tam samodzielnie, możemy zapłacić za to samo 5 razy mniej.

Amoudi Bay
Amoudi Bay to port rybacki niewielkich rozmiarów, znajdujący się na Santorini. Warto wziąć go na listę rzeczy do zwiedzenia podczas wakacji na Santorini. Jest urokliwy, zdjęcia które tam się robi są bardzo ładne, a widoki stamtąd zapierają dech w piesiach. Aby dostać się do tego starego, małego portu, należy zejść schodkami w dół z Oia. Jeśli nie mamy siły wchodzić z powrotem samodzielnie, możemy skorzystać z osiołków na Santorini, które służą transportowi towarów) i turystów. Mimo że niektórzy biją na alarm że dochodzi do męczenia osiołków na Santorini, nadal wielu turystów obciera im skórę aż do krwi, korzystając z usług transportu.

Gdy zejdziemy w dół zobaczymy miejsce, gdzie można skoczyć z klifu. Zdecydowanie atrakcja dla samobójców. Po drodze miniemy kilka tawern ze świeżymi owocami morza i z pysznymi greckimi placuszkami. Zarówno wejście, jak i zejście, zajmie nam po 20 minut jedną stronę. Gdy wejdziemy z powrotem, poczekajmy w Oia na zachód słońca – jest spektakularny. To właśnie dla tego zachodu słońca zbiera się tutaj codziennie mnóstwo turystów. O ile od rana do około godziny 17:00 nie spotkamy na Santorini zbyt wielkich tłumów, o tyle już popołudniami wychodzą oni z hoteli i z basenów oraz z plaż, aby zobaczyć klimatyczne miejsca i podjechać na koniec Oia, skąd można podziwiać najpiękniejszy widok na zachód słońca na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here